Неліктен АҚШ-та 1920-шы жылдарды «гүлдену кезеңі» деп атайды? Дүние жүзі тарихы, 8 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

5-бөлім.

Әлемдік экономикалық дағдарыс

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Неліктен АҚШ-та 1920-шы жылдарды «гүлдену кезеңі» деп атайды?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.4.1.2 индустриялық қоғамның даму процесін түсіндіру үшін «модернизация» ұғымын пайдалану;

8.4.1.1 XX ғасырдың басындағы техникалық революция жетістіктерінің (конвейер өндірісі, стандарттау) мемлекеттердің шаруашылық жүйесінің дамуына ықпалын бағалау

 Сабақ мақсаттары

20-30 жылдардағы АҚШ-тағы экономикалық өсудің алғышарттарын түсіндіру;

 Бағалау критерийлері

Оқушылар:

  • Алдыңғы білімдерге сүйене отырып, сабақ тақырыбы бойынша гипотезалар тұжырымдайды және айтады;
  • 20 ғасырдың 20-30 жылдарында қалыптасқан АҚШ-тың ішкі саясатының ерекшеліктерін анықтайды;
  • SWOT форматында топтарда жұмыс жасайды, мәтіндік ресурс негізінде шағын зерттеу жүргізеді;

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар:

1) топтарда жұмыс жасау, экономикалық өсудің себептерін түсіну үшін қажетті түрлі дәлелдермен ресурстарды пайдалану;

2) топта жұмыс жасау және әр түрлі ақпарат көздерінен негізгі ақпаратты бөліп алу (оқу дағдысы);

3) 20 ғасырдың 20-30 жылдарындағы АҚШ-тың экономикалық дамуын жазбаша түрде түсіндіріп, талдау;

4) модернизация, конвейер өндірісі, стандарттау ұғымдарын қолдану;

 Құндылықтарды дарыту

 

 

Бұл бөлім оқушыларға алдыңғы сыныптарда алған капитализмнің экономикалық жүйе ретіндегі білімін пайдалануға мүмкіндік береді. Оқушылар жүйеде дағдарыс жағдайында не болатынын және нәтижесінде ол құлдырайтынын біледі.

 Пәнаралық байланыстар

Бөлімді оқып-үйрену кезінде студенттер география, Қазақстан тарихы курстарынан алған білімдерін басшылыққа алады. Географиямен, өнермен және әдебиетпен пәнаралық байланыс орнатудың мүмкіндігі бар.

 АКТ қолдану дағдылары

Ғылыми-зерттеу қызметі үшін жұптасқан кезде ноутбуктермен жұмыс

Бастапқы білім

Ұсынылатын алдын ала Білім 6-8 сыныптар үшін Дүниежүзілік тарих курсының жеке бөлімдерінің мазмұнын қамтиды (әсіресе, 8 сынып) • Әсіресе, Ресей, Жапония, Қытай тарихы бойынша ХІХ ғасыр тарихы, соның ішінде саяси дәстүрлер мен экономикалық құрылым.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин.

(БЫМ)

1-тапсырма: 1-слайд. АҚШ-тағы 20-30 жыл өмірінен фотосуреттерді көрсетеді

Слайдтағы сюжеттер қандай ассоцияциялар тудырады?

Фотосуреттерден сіз қандай өмірді көре аласыз?

Слайд 2

Мұғалім тақырыпты, сабақтың мақсаттарын талқылауға және тақырып бойынша гипотезалар құруға шақырады.

Презентация

Сабақтың ортасы

30 мин

Слайд 3

Мұғалім батыс қоғамының дамуын сипаттайды:

1924 ж. батыс қоғамының тұрақтану кезеңі басталды

Экономикалық өрлеу барлық батыс елдеріне таралды. 1929 жылға қарай өндіріс көлемі соғысқа дейінгі деңгейден 1,5 есе асып түсті. Өнеркәсіптің «жаңа салалары» деп аталатын салалар, әсіресе автомобиль өнеркәсібі, электротехника және химия өнеркәсібі ерекше жылдам қарқынмен дамыды.

Өнеркәсіптік өндірістің жалпы көлемі 48,5% өсті, содан кейін мұнай өндіру 80%, электр қуаты 90%, алюминий - 3,5 есе, автомобильдер өндірісі - 5,6, ал жасанды жібек өндірісі тіпті 7,5-ге өсті.

Слайд 4-5. Мұғалім оқушыларға түсіндіреді:

Соғыс аяқталғаннан кейін ел экономикасын азаматтық өнімдер өндірісіне бұру процесі реконверсия деп аталады.

Экономикалық өсудің себептері:

Соғыстың аяқталуы қару-жарақ, оқ-дәрілер және басқа да әскери өнімдерді өндіруге кететін шығындардың төмендеуіне әкелді.

Босатылған қаражат тұтыну тауарларын өндіруге жұмсалды.

Өндірісті дамытудағы маңызды фактор оны техникалық қайта жарақтандыру, жаңа озық технологияларға көшу-жаңарту болды

  • Кәсіпорындарда электр қозғалтқыштары енгізілді, қол еңбегі механикаландырылған еңбекке ауыстырылды.
  • Кеңірек түрде машиналар ауыл шаруашылығында қолданыла бастады: тракторлар, комбайндар, жүк машиналары тек ірі емес, сонымен қатар ұсақ шаруа қожалықтарында да үйреншікті жағдайға айналды. Электрлендіру күнделікті өмірге де әсер етті.
  • Үйде көптеген электр аспаптары: тоңазытқыштар, шаңсорғыштар, кір жуғыш машиналар, кофе қайнатқыштар, электр ұстаралар қолданыла бастады.
  • Химиядағы жетістіктер жеңіл пластик өндірісін құруға, алюминий өндірісінің өзіндік құнын төмендетуге, жасанды каучук жасауға және резина өндірісін күрт арттыруға мүмкіндік берді, сондықтан машина жасауда қажет болды.

3-тапсырма: Өндірістегі, экономикадағы және қоғамдағы инновацияларды қай сөзбен атауға болады?

  • Оқушылардың талқылауларынан және жауаптарынан кейін ол мынаны атап көрсетеді: Өндірісті дамытудағы маңызды фактор оны техникалық қайта жарақтандыру, жаңа озық технологияларға көшу, модернизация болды.

Слайд 6: Генри Фордтың рөлін түсіндіреді

  • Генри Форд - американдық өнеркәсіпші, бүкіл әлемдегі автомобиль зауыттарының иесі, өнертапқыш

Слайд 7

Топтық жұмыс: шағын зерттеу

  • ХХ ғасырдың 20-шы және 30-шы жылдарындағы АҚШ-тағы «Өркендеу дәуірінің» SWOT талдауын құрастырыңыз.

Бағалау критерийлері:

  • «Өркендеу» терминіне анықтама беріңіз
  • АҚШ экономикасының өсу себептерін анықтаңыз.
  • Терминдерді түсініктемелермен бірге қолданыңыз (модернизация, конвейер өндірісі, стандарттау) :

1 топ - күшті жақтары

2 топ - әлсіз жақтары

3 топ – қауіпті жақтары

4 топ – мүмкіндіктері

Презентация

Сабақтың соңы

5 мин

9-10 слайд

Келесі мәселелер бойынша рефлексия жүргізіңіз:

  • Неліктен 1920 жылдар АҚШ-та «өркендеу дәуірі» деп аталады?
  • Модернизация индустриалды қоғамның дамуына қаншалықты әсер етті?
  • 20 ғасырдың басындағы техникалық революция жетістіктерінің елдердің экономикалық жүйесінің дамуына әсері қандай болды?

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сіз оқушыларға критерий бере аласыз:

Түрлі өлшемдер бойынша қалыптастырушы бағалау мүмкіндігі бар:

* Жұптар мен топтарда пікірталас сапасын өлшеу;

* Оқушыларға олардың ойлауын қолдау үшін алдын-ала оқуға сілтемелерді ескеру;

* Оқушылар өз пікірлерін дәлелдермен қаншалықты жақсы бекітетінін анықтау;

Оқушылар сыныптастардың ауызша және жазбаша үлесін өздері әзірлеген критерийлерді пайдалана отырып бағалай алады.

Іс-әрекет түрін ауыстыру.Зейінін аудару. Ноутбуктермен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу