Қазақстанда өндірілетін азық – түлік өнімдері. Дүниетану, 1 сынып, сабақ жоспары.
Сабақтың жоспары
Тақырып: Қазақстанда өндірілетін азық-түлік өнімдері |
| |||||||
|
| |||||||
|
| |||||||
Оқу мақсаты |
1.1.1.5 Тұтыну заттарына деген өз қажеттіліктерінің құрылымын, олардың қайдан келетінін анықтау | |||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар Қазақстанда өндірілетін негізгі тағам өнімдерімен танысып, өсімдік және мал өнімдері түрлерін ажыратады. Тағамдарды өндіретін адамдардың еңбегін түсінеді.Қазақстан картасынан негізгі тағам өндіретін өңірлерді көрсете алады. | |||||||
Тілдік мақсат |
| |||||||
Бағалау критерийлері | Тұтыну заттарын қайдан келетінін анықтайды. Өсімдік және мал өнімдері түрлерін ажыратады | |||||||
Құндылықтарды дарыту | Оқушыларға Қазақстан өнімдерімен байланысты тапсырмаларды орындату арқылы еңбек және шығармашылық, қазақстандық патриотизм және жаһандық азаматтық, өмір бойы білім алу сияқты құндылықтарды дарыту. | |||||||
Алдыңғы білім | Алдыңғы сабақтарда оқушылар тағамдар мен сусындар туралы әңгіме жүргізді. Дұрыс тамақтану туралы ұғым қалыптасты. | |||||||
Жоспар | ||||||||
Белгіленген уақыт | Жоспарланған іс -әрекеттер | Дереккөздер | ||||||
Сабақтың басы 0-5 минут
|
-Тағамдарға не жатады? Қандай сусындарды жақсы көресін? Пайдалы тағамдарға не жатады? Пайдасыз тағамдарға не жатады? Жармадан не жасалады? (Тірек сөздер: тағам, сусын, жарма, ботқа, пайдалы тағамдар, зиянды тағамдар, жаңғақ, ұлттық тағам, тағамның құрамы)
-Бұл не? Тұсбағдардан не көреміз? (тұсбағдар, тұстарды көреміз)
-Бұл не? Картадан Қазақстанның төрт тұсын анықтап шығайық...(Солтүстік Қазақстан, Оңтүстік Қазақстан, Батыс Қазақстан, Шығыс Қазақстан).
-Бүгінгі сабақта Қазақстанда не өндіріледі, Қазақстан қандай өнімдер өндіреді, өнімнің құрамы туралы айтамыз.
|
Өнімдердің қорапшалары, Күріш, сұлы жармасы, шырын, айран қорапшалары, суреттер, т.б. Презентация «Отандық өнімдер» Қазақстанның физикалық картасы | ||||||
Негізгі бөлім | (Т,Ұ,МК)Суретпен жұмыс. Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап беріп, өз ойларымен бөліседі. Өнімдерді тегін алу үшін не істеу керектігі талқыланады. Оқушылар еңбек жайлы өз ойларын айтады. Оқушылардың жауаптарын толықтырып, өнім, ақша терминдерін еңгізу. (Т,Қ) Мақал-мәтелмен жұмыс. Тапсырманың тәрбиелік мәнін күшейту үшін «Еңбегің қатты болса, татқаның тәтті болар» мақаланың мағынасын қалай түсінгендерін сұрау. Оқушылар мақалдың мағынасын топ ішінде талдайды. Оларға нәтижеге қол жеткізу үшін көп еңбек ету қажет екені туралы тұжырым жасауға көмектесу. Сергіту сәті:Өнім жинау туралы Ормандағы аюдың құлпынайы көп екен. Құлпынайын қазір біз, теріп-теріп аламыз. Себеттерге саламыз. Оқушылар қимылмен көрсетеді. (Т,МК)Картамен жұмыс Мақсаты:Қазақстанда өндірілетін өнімдермен таныстыру. (Ө,ҚБ)Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма Мақсаты:Өнім түрлерін ажырата білу қабілеттерін анықтау. | Өнімдер бейнеленген суреттер, сөйлемдер, флипчарттар, қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар. | ||||||
Қорытынды бөлім | Рефлексия: «Жүректен жүрекке» шеңбері Оқушылармен шеңберге тұрып, сұрақтарға жауап алу, сабақта алған түсініктерін анықтау. Өзін-өзі бағалау «Мен .......». Тақтада ілініп түрған жетістік ағашына стикерлер жапсыру арқылы өздерін бағалайды. ..... білемін және түсінемін-жасыл ...... білемін, бірақ қолдануға қиналамын- сары Маған қиын болды- қызыл. | |||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||
Дифференциация – қосымша қолдауды қалай көрсетесіз? Үлгерімі жақсы оқушыларға қандай тапсырма беруді жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқуда оқушылар жетістіктерін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Құндылықтармен байланыс Пәндік байланыстар Денсаулық және қауіпсіздік сақтау шаралары | ||||||
Кейбір оқушылар топтық жұмыста жетекші рөл атқарады, «Еңбегің қатты болса, татқаның тәтті болар» мақаланың мағынасын қалай түсінгендерін айтады; жұмыстардың нәтижесіне қарай өз ойларын білдіреді. | Оқушылар
Оқушылар
| Дұрыс тамақтану, денсаулық сақтау география пәнімен байланыс | ||||||
Рефлексия Сабақ мақсаты орындалды ма? Бүгін балалар нені үйренді? Оқыту атмосферасы қандай болды? Оқушылар арасында дифференциация бойынша әрекеттер сәтті болды ма? Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарда қандай өзгерістер болды және неге?
|
| |||||||
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жеке оқушылар туралы келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? |
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру