Арнайы жаттығулардың дағдыларының техникасын бекіту. Төзімділікке арналған жаттығулар. Дене шынықтыру, 8 сынып, сабақ жоспары. 3-4 сабақ.
Сабақ жоспары/ План урока/ Lesson theme № 3-4
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі/Раздел программы №5 Шаңғы / Кросс/Коньки дайындығы. | Мектеп/Школа/School: Қарағанды қаласы ХББ НЗМ | ||||
Күні/Дата/Date: | Мұғалімнің аты-жөні/Учитель/Teachers: | ||||
Сынып/Класс/Grade: 8 |
| ||||
Сабақтың тақырыбы: | Арнайы жаттығулардың дағдыларының техникасын бекіту. | ||||
Осы сабақ арқылы іске асатын оқыту мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Денені қыздыру және қалпына келтіру әсерін түсіндіру. | ||||
Сабақ мақсаттары: | Оқушылардың барлығы дайындық жаттығулардың жиынтығын орындай алады. Оқушылардың көбісі берілген жаттығуларды күрделендіре алады. Оқушылардың кейбіреуі тапсырманы орындауына байланысты алтерьнативті нұсқалар еңгізе алады. | ||||
Бағалау критерийлері: |
| ||||
Тілдік мақсаттар:
| Оқушылар: денсаулықты нығайтуда физикалық қасиеттерді дамытуға бағытталған бірқатар дене жаттығуларын талқылай және көрсете алады. Пәнге тән лексика мен терминология: Шаңғы, шаңғымен адымсыз жүру, аттап бұрылу тәсілдері, сырғанау адымдары, шаңғымен тұру әдістері. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
| ||||
Құндылықтарды бойға сіңіру.
| Құрмет, ынтымақтастық, ашықтық. | ||||
Пәнаралық байланыс. | Анатомия | ||||
АКТ пайдалану дағдылары: | |||||
Алдыңғы білім. | Оқушылардың алдыңғы сыныптарда және сабақтан тыс іс-шаралар барысында алынған жылдамдық-беріктікті даярлау және төзімділік туралы білімдері мен дағдылары бар. | ||||
Сабақ барысы | |||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері | Сабақта жоспарланған қызмет | Ресурстар | |||
Сабақтың басы 0 – 15 минут | Оқушылардың жиыны. Оқу мақсаттарын жету үшін сабақтың критерийлерін хабарлау. Мұғалім оқушыларға мынандай сұрақтар қояды: сіздердің көңілдеріңізге және жақсы хал-жайларыңызға қандай дене жаттығулары әсерін тигізеді? Сабақтың таза ауада өткенінің артықшылығы? 1 минут бойы оқушылар орнында жүгіріп, белсенді жаттығуларды орындайды. Денені қалыпқа келтіру. ЖДЖ орнында. Оқушылар жаттығуларды кезек-кезекпен орындайды. Мұғалім оқушылардың дұрыс орындау амплитудасын және жүк салмағын дұрыс беруін қадағалап тұрады. Керек болған жағдайда мұғалім сол жаттығуларға дұрыс өзгертулер еңгізіп отырады. Жаттығуларды көрсете отырып, мұғалім оқушыларға альтернативті нұсқа ойлап табуын айтып отырады. Шаңғы киіну. Арнайы жаттығуларды орындамас бұрын оқушылар, қауіпсіздік ережелерді сақтай отырып, мектеп стадионы бойы классикалық әдісте жүріп өту керек. | Шаңғы базасы, мектеп стадионы, шаңғы, ысқырық. | |||
Сабақтың ортасы 16 – 75 минут | Сынып өздеріне ыңғайлы екі жұпқа бөлінеді. Оқушылар бір-біріне қарама-қарсы, 15-20 ара-қашықтықта тұрады. Мұғалім оқушыларға тапсырмалар береді: өздерінің серіктестеріне барып, айналып, қайтадан орнына келу керек. Серіктес оның жүрген шаңғы жүрісін атын тауып алу керек. Керек болған кезде серіктес оның шаңғы жүрісне өзгертулер еңгізіп отырады. Өзара бір-бірін бағалау. Шаңғышының тепе-теңдікте тұру тәсілін орындау. Оқушылар сырғанауға арналған итерілуді орындай отырып, шаңғышының тұру тәсілін ұстап тұрып, шаңғымен алысырақ өтуге тырысады. Саралау: бір аяқпен, көлденең тұрған кедергінің астынан сырғанап өту керек. Мұғалім оқушыларға шаңғы дайындығы кезіндегі қауіпсіз ережелерді естеріне түсіреді. Оқушылар жұпта шаңғы таяқшасын қарға қайды. Яғни сырғанауды таяқсыз орындайды. Мұғалім оқушылаға сұрақ қояды: Шаңғы жүрген кезде қандай тәсіл оңай таяқсыз немесе таяқпен? Шаңғымен аттап бұрылу әдістерін орындау. Оң және сол жаққа орындалады. Сынып жұпқа бөлінеді. Жылдамдыққа арналған жарыс: 20 метр қашықтықты жыдамдықпен өту керек. Оқушылар өздерінің ойларын және дағдыларын көрсетеді. Оқушылар жұпта өздері анықтайды, кім бірінші кезенді, кім екінші кезенді жүгіреді. Оқушылар сөрелік қалыптың техникасына жұмыс жасайды. Талқылау. Мұғалім оқушылардан: сөрелік қалыпты басқа тәсілі бола ма?, деп сұрақ қояды. 1 км ара-қашықтықты өту. Оқушылар өздеріне оңтайлы шаңғы жүрісімен жүреді. Мұғалім оқушылардың жылдамдығын және көңіл-күйін қадағалап тұрады. | Мектеп стадионы, ысқырық, шаңғы. | |||
Сабақтың аяғы 76 – 80 минут | Оқушылардың жиыны. Шаңғы және шаңғы инвентарларын тапсырады. Кері байланыс жасайды. | Шаңғы базасы. | |||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық пен қауіпсіздікті тексеру | |||
• Өз қимылдар сөз қорын тереңдету үшін реттіліктерін құрғанда қабілетті оқушыларға қиындау сұрақтар қойыңыз. • Сәл әлсіз оқушыларға көмектесу үшін шаңғы дайындығы бойынша тапсырмаларды топ мүшелері санын азайту немесе жеңілдету. • Ең жақсы өрнектерді таңдап, сөз қорын тереңдету үшін барлық оқушылармен бөлісу. | • Байқау, тыңдау, сұрақ қою. • Оқушылар қозғалғанда қажет болғанда тоқтап, қауіпсіздік туралы біліп, тапсырмаға қатыса ма? | ||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары іске асырмалы болды ма? ОМ-ға барлық оқушылар қол жеткізді ме? Жеткізбесе, не себепті? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыт кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және не себепті? | |||||
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру, сондай ақ оқыту туралы ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал етуші еді (сабақ беру, сондай ақ оқыту туралы ойланыңыз)? 1: 2: Мен сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені айқындадым, келесі сабақтарда неге назар аудару керек? | |||||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.