Бейорганикалық қосылыстардың кластары арасындағы генетикалық байланыс. Химия, 8 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

«Бекітемін» Күні:

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.1A Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары

Мектеп: Орал қаласы физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:Жанахметов А.С. Дүйсек А.К.

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Бейорганикалық қосылыстардың кластары арасындағы генетикалық байланыс

Кәсіби даму мақсаты

Жазылым және айтылым әдістерін қолдану арқылы оқушылардың өз бетімен білім алу қабілетін дамыту

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.4.1.7 бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары арасындағы генетикалық байланысты түсіндіру;

 Сабақ мақсаттары

А) Бейорганикалық қосылыстарды талдайды

Б) Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары арасындағы генетикалық байланысты зерттейді және тұжырымдайды

 Бағалау критерийлері

Оқушы

Бейорганикалық қосылыстарды талдайды

Бейорганикалық қосылыстардың генетикалық қатарын құрады

Генетикалық байланысты жүзеге асырады.

 Тілдік мақсаттар

 

Тілдік мақсат

Оқушы орындауы тиіс:ауызша және жазбаша жауаптарда ғылыми терминологияны қолдану

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Қышқылдық, негіздік, екідайлы оқсидтер, тұз түзуші және тұз түзбейтін оксидтер;орта, қышқылдық, негіздік тұздар сілті, суда ерімейтін негіздер, екідайлы негідер

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Кальций оксидін суда еріткенде құрамы ..... зат түзіледі.

Алюминиий оқсидінің құрамы ....... химиялық формуламен өрнектеледі. Бұл оксид ....... оксидтер типіне жатады.

 Құндылықтарды

 дарыту

 

 

МИССИЯ

зияткерлік әлеуетті дамыту

шығармашылық әлеуетті дамыту

ҰСТАНЫМ

әлеуметтік жауапкершілікті дамыту

сын тұрғысынан ойлауды дамыту

ҚҰНДЫЛЫҚТАР

құрмет

ынтымақтастық

мақсаттылық

жауапкершілік

өмір бойы оқу

ашықтық

 АКТ қолдану

  дағдылары

Интерактивті тақта, слайд

Бастапқы білім

9.1A

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-1

1-10

10-12

12-16

16-20

20-30

Сабақ басында:

Оқушылармен амандасу, жаңа сабаққа жинақтау.

Қайталау

  • Семантикалық карта (С, Ж)

Мақсаты: Ізденушілік – зерттеу әдістері арқылы болжамдау және себеп-салдық байланысты анықтау дағдыларын дамыту

Тапсырма сипаты: Оқушыларға белгісіз қосылыстардың индикаторға және SMART-құралына әсері бойынша кластарға болжап, сәйкес формуласын құрастырады. Өткен тақырып бойынша сұрақтар беріледі. Оқушылар жауабын тауып кестені толтырады.

Мұғалім іс-әрекеті: Белгісіз қосылыстардың индикаторға әсерін жүргізеді, мұғалім бақылайды.

Оқушы іс-әрекеті: сұрақтарға жауап береді, қосылыстың класын анықтайды, анықтамасын жазады,

Кері байланыс: оқушы-мұғалім

Бағалау: Бағалау критерийлері арқылы өзін бағалайды

Бағалау критерийлері: Бейорганикалық қосылыстарды талдайды

Дескриптор:

- Бақылауларды кестеге тіркейді;

- Бақылау негізінде қышқылдардың, негіздердің, тұздардың табиғатына болжам жасайды;

- химиялық формуланы дұрыс құрастырады, кемінде әр мысалға келтіреді;

- Қышқылдық тұз немесе негіздік тұзды болжайды;

Жаңа сабақ

  • Тақырыпты ашу «Логика қайда?»

Мақсаты: Контекстті оқыту әдісін қолданып генетикалық байланысты туыстық мағына арқылы ұғындыру.

( Адамның табиғатында бала әкесімен одан алды атасымен бір генетикалық байланыста болады.

Проблемалық сұрақ: Ендеше кальций сульфатының генетикалық қатарындағы ең негізгі бөлшек яғни «атасы» қандай элемент деп санайсыз? )

№1 Тапсырма сипаты: Оқушылар нұсқаулық бойынша тапсырма құрып, жұпта зерттеушілік жұмыс орындайды, генетикалық байланыстың маңызын тұжырымдайды

Мұғалім іс-әрекеті: мұғалім зерттеушілік жұмыстың мақсатын көрсетеді, бақылайды.

Оқушы іс-әрекеті: Топта генетикалық қатар құрып схемасын жасайды

Кері байланыс: оқушы-мұғалім

Бағалау критерийлері: Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары арасындағы генетикалық байланысты зерттейді және тұжырымдайды.

Дескриптор:

- Реактивтерге талдау жүргізеді;

- Бақылау негізінде қажетті реакцияға болжам жасайды

- Генетикалық айналымды іске асырады;

- Химиялық формуланы дұрыс құрастырады;

- Генетикалық қатар схемасын дұрыс толтырады;

Семантикалық карта

Слайд № 2

Тапсырма парағы

30-39

  • Бекіту тапсырмасы

Мақсаты: Зертханалық жұмыстың негізі бойынша бейорганикалық қосылыстардың генетикалық байланысына айналымды құрастыру

Тапсырма сипаты: Оқушылар металдар және бейметалдар үшін генетикалық қатар құрастырулары керек.

Мұғалім іс-әрекеті: бақылайды, бағалайды.

Оқушы іс-әрекет: Оқушылар берілген тұздардың генетикалық қатарын жасайды

Бағалау критерийлері: Генетикалық байланысты жүзеге асырады.

Дескриптор:

- жай заттардан күрделі заттарды алуға

болады;

- бір класс қосылыстарынан келесі кластың

қосылыстарын алуға болады;

  • Қосылыстың айналым теңдеуін дұрыс құра біледі;

Слайд

Сабақтың соңы

39-40

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

Рефлексия «Қоржыныма салған білімім»

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Оқушылар

-жай заттардан күрделі заттарды алуға

болады;

-бір класс қосылыстарынан келесі кластың

қосылыстарын алуға болады;

-Қосылыстың айналым теңдеуін дұрыс құра біледі;

Қабілеті жоғары оқушылар қышқылдық тұз немесе негіздік тұзды болжайды, дұрыс химиялық формуланы жазады,

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Өзара бағалау бағалау критеийі арқылы бағалау, мұғалімнің бағалауы

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

ҚЕ қышқылдармен жұмыс үшін еске түсіреді және сақтайды

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру