Экзо- және эндотермиялық реакциялар. Лабораториялық жұмыс № 4 «Энергияның өзгеруімен жүретін химиялық реакциялар». Химия, 8 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.3 А

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Экзо- және эндотермиялық реакциялар. Лабораториялық жұмыс № 4 «Энергияның өзгеруімен жүретін химиялық реакциялар»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.3.1.3 Экзотермиялық реакциялар жылу бөлінуімен жүретінін, ал эндотермиялық – жылу жұтуымен жүретінін түсіну

8.3.1.4 жаңғыш заттардың жануының қоршаған ортаға әсерін түсіну

Сабақ мақсаттары

  • - химиялық реакция энергия өзгерісімен жүретінін біледі.

- экзо- және эндотермиялқ реакциялардың айырмашылығын біледі

  • - экзо- және эндотермиялқ реакцияларды ажырата алады

Жетістік критерийлері

Оқушы мақсатқа жетеді, егер:

- Экзотермиялық реакцияларды біледі;

- Эндотермиялық реакциялар біледі;

- Реакция барысында энергия өзгерісін түсінеді;

- Жанғыш заттардың жануының қоршаған ортаға әсерін түсіну;

 Тілдік мақсаттар

Пән бойынша арнайы лексика және терминология:

Отын

Топливо

Fuel

Қатты заттар

Твердые вещества

Hard

substances

Сұйық заттар

Жидкие вещества

Liquid

substances

Газ тәрізді

Газообразные

Gaseous

Жылу

Тепло

Warm

Жану өнімдері

Продукты сгорания

Products of combustion

Жылу мөлшері

Количества теплоты

Amounts of warmth

Энергия өзгерісі

Изменение энергии

Change of energy

Экзотермиялық реакция

Экзотермическая

реакция

Exothermic

reaction

Эндотермиялық реакция

Эндотермическая

реакция

Еndohermic

reaction

Химиялық қосылыстар энергиясы

Энергия химических соединений

Energy of compounds

 Құндылықтарды дарыту

Адамгершілік, топта жұмыс жасау барысындағы сыйластық дамыту,

ғылымға, қоршаған орта экология мәселелеріне деген қызығушылықты арттыру.

 Пәнаралық байланыстар

География, экология, биология

 АКТ қолдану дағдылары

Бейнематериалдар көрсету

Бастапқы білім

Жану реакциялары

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Оқушылармен сәлемдесу.

Көңіл күйдерін, жаңалықтарын сұрап, ынтымақтастық атмосферасын құру.

Ой қозғау- сабақ стартері.

Химиялық реакция дегеніміз ..............

Химиялық реакция жүргенін біз келесі белгілерінен білеміз: .....................................................................................................

Жану реакциялар ....................бөлінуімен жүреді

Фотосинтез реакциясы энергия ...................... жүреді

Сонда энергия өзгерісіне қарай химиялық реакциялар қандай түрлерге бөлінеді?

Энергия (жылу) бөлетін - экзотермиялық реакциялар +Q

Энергия (жылу) жұтатын – эндотермиялық реакциялар -Q

Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру.

Слайд 1.

Слайд 3-4.

Сабақтың ортасы

Видеоматериал көрсету. Мұғалім түсініксіз ағылшынша сөздерді айтады.

Видеоматериалдар бойынша сұрақтарға жауап беру:

  • Экзотермиялық реакцияларға мысал келтіріңдер.
  • Эндотермиялық реакцияларға мысал келтіріңдер.
  • Қандай құбылыстар экзо эндо деп бөлінеді?
  • Видеоны қайтадан қосып экзо және эндотермиялық реакциялардың графиктерін салыңдар.

Жұптық жұмыс. Талқылаңыздар: Реакция барысында жылу пайда болуы немен байланысты, қалай ойлайсыздар?

Неге бір реакциялар жылуды бөліумен жүреді, ал басқаларын іске асыру үшін жылумен қамтамасыз ету керек?

Лабораториялық жұмыс № 4 «Энергияның өзгеруімен жүретін химиялық реакциялар»

Жұмыс барысы:

  • Натрий карбонатын сұйылтылған күкірт қышқылында еріту.
  • Қатты натрий гидроксидін суда еріту;
  • Калий хлоридін суда еріту;
  • Натрий гидрокарбонаты мен лимон қышқылы арасындағы реакцияны жүргізу.
  • Магний мен сұйылтыған күкірт қышқылы арасындағы реакцияны жүзеге асыру.

Қортынды жазу

Сабақтың соңы

Реакция түрін анықтаңдар

- рефлексия

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру