Түр түзілудің механизмі. Түр түзілудің оқшаулаушы механизмі. Түртүзілудегі репродуктивті оқшаулану. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары ( 1сағ )
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.3 C Эволюциялық даму Селекция негіздері. Тірі ағзалардың алуантүрлілігі | Мектеп: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: Түр түзілудің тәсілдерін ,түр түзілудің механизмін біледі. Оқушылардың көпшілігі: Түр түзілудің тәсілдерін салыстырады. Түр түзілудің оқшаулаушы механизмін түсіндіреді Кейбір оқушылар: Түртүзілудегі репродуктивті оқшаулануға өз мысалдарын ұсынады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Топта жұмыс жасай біледі. Өз ойын ортаға салады. Басқаны тыңдайды. Түр түзілудің механизмін біледі. Түр түзілудің оқшаулаушы механизмін талдайды. Түртүзілудегі репродуктивті оқшаулануды түсінеді Терминдерді орынды қолданады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Пәнге тән лексика мен терминология: түр , дарақ, туыс; Географиялық (аллопатриялық) ,Экологиялық (симпатриялық); Оқшаулану Этологиялық оқшаулану ; Морфофизиологиялық оқшаулану; Гетреостилия; Генетикалық оқшаулану Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: филетикалық түр түзілу -..... ; буданды түр түзілу - ....; дивергентті түр түзілу- .. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Қазақстан болашағы үшін еңбек етуге тәрбиелеу.Экологиялық тәрбие, Білімділікке , адами қасиеттерінің дамуына ,бір-бірін сыйлай білуге | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Биология – ботаника , зоология, география ғылымымен байланыста | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | оқушы топпен жұмыста , интернет ресурстармен жұмыс жасай білуі қажет https://bilimland.kz/kk/courses/biologiya-kk/ehvolyucziya/ehvolyucziyalyq-uderisting-mexanizmderi/lesson/turding-pajda-boluy | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Бұрыннан бар білімді қалай белсендендіре аласыз? Өсімдіктер мен жануарларды жіктеу, түр, туыс, қос атпен атау,көбею түрлері | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5мин 5мин | Ұйымдастыру кезеңі.
Оқу мақсатымен таныстыру: 10.2.6.4 Түр түзілудің тәсілдерін атау 10.2.6.5 Түр түзілудің негізгі механизмдерін жіктеу Starter: бейнематериал көру Екі өсімдік түрі берілген , жұпта талдау ,салыстыру Құстардың түрлерін салыстыра отырып, атауларын анықтау ,ерекшеліктерін сипаттау. | \ презентация | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 10 мин 10мин 5мин
| Түр түзілу, жаңа түрдің пайда болуы – өте күрделі әрі ұзақ уақыт аралығын қамтитын эволюциялық процесс. Түрді анықтаудың негізгі критерийлері бар екеніне тоқталу. Оған тапсырмалар орындау
Түрдің анықтамасын оқушы өзі құрастыруына мүмкіндік беру. Түр түзілудің тәсілдеріне тоқталу . Талдау, ресурстармен жұмыс. Түртүзілудегі репродуктивті оқшаулану. әр жұп мұғалім берген ресурстармен жұмыс жасайды.Өзара талдайды. Ұстаздың толықтырулары . сұрақ-жауаптар Қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын орындау Оқушы бағалау критерийлерімен топтағы оқушылар өз топтарындағы оқушыларға баға беріп отыруы керек. (сабақ бойы)
| Презентацияда ресурс http://freepapers.ru/39/jevoljuciya-pn-drster-zhinay/252174.1681184.list5.html Ресурс ,оқулықпен жұмыс Әр оқушыға үлестірме тілме қағаз | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5мин | Сабақсоңындаоқушылар рефлексия жүргізеді: Рефлексия Мен енді білемін ..... Маған ұнағаны ..... Менің түсінбей қалғаным .... Мень жақсы түсіндім ..... Менің келесі сабақта білгім келетіні .... Бағалау критерийі мен рефлексия қағазын мұғалім келесі сабаққа кері байланыс ретінде қабылдап алады. Үйге тапсырма беріледі : оқулықтан оқитын беттері жазылады , бейне материал сілтемелерін ұсыну , немес е кестелер толтыру немесе сұрақтарға жауап беріп келу ұсынылады .Оған сынып ерекшелігіне байланысты мұғалім дайындалып келеді. | Сабақ соңында оқушы Кез келген сөйлемді аяқтап жазып беруіне болады ; не өз қалауы бойынша пікірін білдіреді. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Жетістік критерийлері арқылы топпен жұмыста өз ара баға | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
анағұрлым қабілетті оқушылар алғашқы көмектің әр түрінің артықшылықтары мен кемшіліктерін көрсете алады. Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз | Денсаулықсақтаутехнологиялары. Бөлме ауасының тазалығы,желдету Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздіктехникасы ережелерінің тармақтары | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұры сжүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.