«Түр түзілу» ұғымы. Түр түзілудің тәсілдері мен механизмдері. Биология, 9 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспарлар бөлімі: Тұқымқуалаушылқ пен өзгергіштік заңдылықтары

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

«Түр түзілу» ұғымы. Түр түзілудің  тәсілдері  мен механизмдері.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.2.5.6 түр түзілу үдерісін түсіндіру

Сабақ түрі

Өткен материялды жалғастыру

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

- түрдің пайда болуының екі тәсілін атау және олардың ерекшеліктерімен танысу;

- себептерін түсіндіру;

Көпшілік оқушылар:

- сурет арқылы түрдің пайда болуының тәсілдерін көрсету;

- жаңа түрді қалыптастыру барысында жағдайлардың дұрыс реттілігін анықтау;

Кейбір оқушылар:

  • көшбасшылық қабілеттерін дамыту.

Бағалау критерийлері

Оқушылар:

  • түр түзілу не екендігін біледі;
  • түр түзілудің екі тәсілін атайды;
  • аллопатриялық және симпатриялық түр түзілуіне мысал келтіреді;
  • аллопатриялық және симпатриялық түр түзілуінің себептерін атайды.

Тілдік мақсаттар

 

Сабақ барысында қажетті терминологияны пайдаланады.

Пәндік лексика және терминология

Түр, популяция, түр түзілу ( аллопатриялық және симпатриялық ).

бірдей, өндіру, болмайды, қолданылмайды

Диалог/жазу үшін пайдалы сөз тіркестері топтамасы

аллопатриялық түр түзілуінің себептері ...

симпатриялық түр түзілуінің себептері ...

Құндылықтарды дарыту

 

Мәңгілік ел» бесінші қадамы, бұл - Жалпыға Ортақ Еңбек Қоғамы.Патриоттық сезімді дамыту. Өзіне және бір-біріне деген құрметті, топтық жұмыста ынтымақтастықты қалыптастыру.

Пәнаралық байланыстар

География - Түрлердің пайда болуы. Экология- Түрлердің сан алуандығы.

АКТ қолдану дағдылары

Білімнің қайталануы мен жинақталуы үшін Интернет-ресурстарды пайдалану, РР құру, брошюралар.

Бастапқы білім

Ағзадағы гендердің рөлі – 7 сынып.

Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштіктің эволюциядағы маңызы – 8 сынып.

Әртүрлі ағзалардың бейімделушіліктері мен тірі қалу стратегиялары – 8 сынып.

Селекция – 8 сынып,

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1-2минут

3-5минут

6-7минут

8-10минут

Ұйымдастыру кезеңі

І. Ынтымақтастыру атмосферасын ұйымдастыру. Сәлемдесу.

, Қ) Оқушыларға бірнеше суретер көрсетіледі және сұрақ қойылады.

«Жуан және жіңішке сұрақтар»:

  • Мына слайдта қанша жануарлардың туысы берілген?
  • Мына слайдта қанша жануарлардың түрі берілген?

КБ: мұғалім оқушылардың жауаптарын бағалайды.

Сұрақтар қойылып жаңа тақырыппен байланыс жүргізеді.

«Ой қозғау» бейне-көрініс көрсетіледі. Оқушылар көргендігін талдайды.

ІІ.Сабақтың мақсатын айқындау және тақтада жазу.

Ой қозғау

https://bilimland.kz/kk/courses/biologiya-kk/ehvolyucziya/ehvolyucziyalyq-uderisting-mexanizmderi/lesson/turding-pajda-boluy

Сабақтың ортасы

10-20 минут

21-30 минут

31-35 минут

36-37минут

1 (Т) Мұғалім оқушыларды екі топқа бөледі. Содан әр топқа белгілікті бір түр түзілудің түрін зерттеу ұсынады.

ҚБ: мұғалім оқушыларға көмек көрсетеді.

Мысалы: Дарвин құнақтары түртүзілудің үлгілі мысал ретінде болып табылады.

2 (Т) Оқушылар суретті әңгімелерді (комикс) құрастырады.

Жасалынған суретті әңгімелерді басқа жұпқа көрсетеді.

КБ: мұғалім оқушылардың жұмыстарын бағалайды.

Саралау:

барлық оқушылар:

-түр түзілудің анықтамасы мен түрлерін біледі.

Көпшілік оқушылар:

- симпатриялық және аллопатрикалық түртүзілу реттілігін зардаптарын көрсете алады.

Кейбір оқушылар:

-суретті әңгімелерді күрделі жасайды

3 (Ж немесе Жж) жаңа түрді қалыптастыру барысында жағдайлардың дұрыс реттілігін анықталады.

Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары

Мақсаты: жаңа түрді қалыптастыру барысында жағдайлардың дұрыс реттілігін анықтау

Бағалау критерийлері: түр түзілудің дұрыс реттілігін анықтай алады.

Тапсырма: Түрдің пайда болуының дұрыс реттілігін орнатыңыз

Биологиялық изоляцияның пайда болуы.

Түршенің (подвиды) пайда болуы және оқшаулануы

Табиғи сұрыптау,өз бағытында жүретін әрбір популяцияда болады.

Популяция арасындағы айырмашылықтардың жиынтығы

Әртүрлі қоршаған орта жағдайларында сұрыптауды жалғастыру, түрше арасындағы айырмашылықтардың жиынтығы.

Жаңа түрлердің пайда болуы және қалыптасуы.

Дескрипторлар:

-түр түзілу не екендігін біледі;

-түр түзілудің ерекшеліктерін атай алады;

- түрдің пайда болуының дұрыс реттілігін көрсете алады.

Б: оқушылыр тапсырма кілті арқылы өзара бір-бірін бағалайды.

КБ: мұғалім оқушылардың жұмыстарын бағалайды.

Ғаламтор-ресурстары

https://bilimland.kz/kk/courses/biologiya-kk/ehvolyucziya/ehvolyucziyalyq-uderisting-mexanizmderi/lesson/turding-pajda-boluy

Қосымша - материал

Презентация MS PowerPoint

Таратпаралар

Сабақтың соңы

38-40 минут

Рефлексия

ББҰ кестесі

Білемін

Білгім келеді

Үйрендім

Үйге: терминологиялық сөздерді қайталау

Презентация MS Power Point

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Әлсіз оқушылар үшін мұғалім төменгі дәрежелі сұрақтарды пайдаланады.

Күшті оқушылар үшін жоғарғы дәрежелі проблемалық сұрақтар қолданылады.

Бағалау сабақтың басында (білімді өзектендіру кезінде),

ортасында (жазбаша ҚБ орындау кезінде) жүзеге асырылады.

Сабақ кезінде оқушылардың партада дұрыс отыруын (сымбатын) бақылау.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Информация
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.