Қазақстан Республикасының ерекше қорғалатын аймақтарының жануарлар және өсімдіктер әлемі. Биология, 7 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мектеп: Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сыныбы: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: | Қазақстан Республикасының ерекше қорғалатын аймақтарының жануарлар және өсімдіктер әлемі | |||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Қазақстан Республикасының ерекше қорғалатын аймақтарының жануарлар және өсімдіктер әлемін сипаттау | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| |||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері: Дағдылар: Қолдану, анализ, синтез |
| |||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар: | Оқушылар орындай алады: адам тіршілік әрекетінің экожүйеге кері әсер ететін салаларының мысалдарын келтіре отырып, қорықтар туралы жұптарда жұмыс жасау (оқылым, жазылым, айтылым және тыңдалым дағдылары) Пәнге қатысты лексика мен терминология жер, су, ғарыш, флора, фауна, биологиялық әр түрлілік, қышқыл жаңбырлар адам тіршілік әрекеті, экожүйе, мекен ету ортасы, ормандар, қалдықтар, климаттық өзгерістер, атмосфера, қазба отын, өліп жоғалу, жойылу, қоршаған ортаның ластануытуындату, қоршаған ортаны ластау, өлтіру, -ға (ге), -қа (ке) әкелу, құрту, бүлдіру, өзгерту, өліп жоғалу, жасау Диалог жазу үшін пайдалы сөз тіркестерінің топтамасы адам тіршілігі су бетіндегі ғарыштағы/ауадағы /су ішіндегіэкожүйеге әсері Адамдар У тің жойылуына әкелетін Хтің өзгеруі үшін жауапты | |||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту: |
| |||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар: | Оқушылар география, экология пәндерінен алған білімдері арқылы қорықтардың орналасқан орны, олардың климат жағдайлары туралы сипаттай алады. | |||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Презентация, видеоматериалдар арқылы тапсырмалар орындау | |||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім: | Оқушылар Қазақстан Республикасының Қызыл кітабының маңызы туралы біледі. 7-сыныптың «Биосфера, экожүйе және популяция» бөлімінен оқушылар жергілікті экожүйенің тірі ағзалардың тіршілігі мен таралуына әсерін сипаттай алады. | |||||||||||||||||||||||||||
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ | ||||||||||||||||||||||||||||
Ой қозғау | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс – әрекеттер | Ресурстар, іс-әрекет түрі | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың бастапқы кезеңі 5 мин | Ой қозғау Оқушыларға үй тапсырмасын пысықтау және тақырыпты ашу мақсатында презентация немесе бейнеролик көмегімен Қазақстандағы биологиялық алуантүрлілікті сақтау мәселелері туралы айтылады. Біздің ғаламшарымызда адам әрекеті араласпаған табиғи бірлестіктің қалмағандығы барлығымызға мәлім. Соның нәтижесінде қоршаған ортадағы жануарлар мен өсімдіктер түрінің азаю мәселесі қазіргі кезде басты проблемаға айналғаны жасырын емес. Сондықтан: бүгінгі сабағымыздың мақсатын анықтау үшін мынадай сұрақтарға жауап берейік:
Оқушылардың берген жауаптары бойынша оқу мақсаты және жетістік критерийлері таныстырылады. | Мұғалімнің бағалауы | ||||||||||||||||||||||||||
Ойлану/ Ақпарат | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 15 мин 12 мин 5 мин
| Жұпта ойлану және талқылау Оқушылардың жұптарына облыс атаулары жазылған парақшалар таратылады, сол облыстарда орналасқан қорықтарды анықтаған соң әр жұпқа қорықтардың атауы, эндемиктер мен жойылып кету қаупі бар жануарларды зерттеп, кестеге толтыру ұсынылады. Тапсырма №1
Әр жұптардан бір оқушыдан шығып интерактивті тақтаға болмаса тақтаға өз тұжырымдарын жазып, қысқаша түсінік береді. Топтардың бағалауы жүзеге асырылады. ( әр жұп 2 минуттан аспау керек) Бағалау критерийлері: Келесі деректер болу қажет: -қорықтың орналасқан орны; -қорықтағы эндемиктер; -қорық аумағында мекен ететін екі жануарға мысал келтіру
Видео көрсетпестен бұрын оқушыларға сабақ барысының басқа бағытқа өзгеретіндігі ескертіледі. Тапсырма №2 https://www.youtube.com/watch?v=njKt0_DrDm8 Видеоматериалды көре отырып, биологиялық әртүрлілікті сақтау қажеттілігі туралы ойлану(ағзалардың қоршаған ортадағы кез келген күтпеген және ұзақ мерзімді өзгерістерге тәуелді болатынын есте сақтаңыздар) (жеке жұмыс) Видеоматериалда келтірілген кез келген түрдің жойылуына әсер етуші кем дегенде 2 факторды сипаттаңыз. | Кесте, қосымша материалдар Видеоматериал Қалыптастырушы бағалау жұмыстары сындарлы кері байланыс арқылы жүзеге асады Қалыптастырушы бағалау кері байланыс | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3 мин | Рефлексия: Алдымен сэндвичтің дайындалу жолы еске түсіріледі. Алдымен нан- ол сары стикерге «не ұнады?, себебі... », одан кейін көкөніс- қызыл стикерге «осы сабақта маған қиын болды, себебі...» одан кейін ірімшік - жасыл стикерге «не білгім келеді?,», деген сұрақтарға жауап беріп сэндвич жасап алдына қояды. | |||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар - қорықтың орналасқан орнын; -қорықтағы эндемиктер; -қорық аумағында мекен ететін екі жануарға мысал келтіре алады Көптеген оқушылар - Түрдің жойылуына әсер етуші фаторларда тізбектей алады. Кейбір оқушылар - Қорықтардағы жануарлар және өсімдіктер әлемін сипаттайды, оларға әсер етуші факторларды біледі. Олардың жойылып кетпеуінің алдын алу шараларын ұсынады. | Бағалау түрлері – жеке жұмысты мұғалімнің бағалауы, жұптардың өзара бағалауы, оқушылардың өзін өзі бағалауы Сэндвич әдісі қолданылып сындарлы кері байланыс беру арқылы жүзеге асады деп күтіледі. | АКТ байланысы: интерактивті тақтамен жұмыс Қауіпсіздік ережелері: сабақ барысында қауіпсіздік ережелерді сақтау. Қауіп-қатерлі жұмыстардың алдын алуы. Құндылықтар: жұптық жұмыс кезінде оқушылардың бір-біріне деген сыйластығы, бір-бірін тыңдауға, бір-бірінің арасындағы қарым-қатынасы дамиды. | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру