Функция. Функция графигі. Алгебра, 8 сынып, қосымша материал. 2 сабақ.


Сабақты өткізуге әдістемелік нұсқаулар

Сабақ тақырыбы: Функция. Функция графигі.

Сабақ түрі: Бекіту сабағы

Оқу мақсаты: 7.4.1.5

түріндегі сызықтық функцияның анықтамасын білу, оның графигін салу және графиктің k және b коэффициенттеріне қатысты орналасуын анықтау;

Сабақ мақсаттары:

Оқушылар:

түріндегі сызықтық функцияның анықтамасын біледі, оның графигін салады және графиктің k және b коэффициенттеріне қатысты орналасуын анықтайды;

Сабақ құрылымы:

  • Ұйымдастыру кезеңі
  • Үй тапсырмасын тексеру
  • Жұптық жұмыс.
  • Бекіту
  • Үй тапсырмасы. Рефлексия.

Көрсетілім мен қауіпсіздік техникасына қойылатын нұсқаулар

Материалдың сабақ барысындағы көрсетілімі Power Point бағдарламасы көмегімен жүзеге асады. Слайдтарды мұғалімге сабақтың алдында қарап шығып, оларды бір-бірден көрсетіп отырған жөн. Жеке қосымша құжат түрінде жазылған тапсырмалар слайдта болғанымен, оларды параққа басып, әрбір оқушыға жеке ұсынған жөн. Сонымен, олардың сабақ үстінде интерактивті тақтамен жұмыс жасау уақытын үнемдеуге болады.

 Сабақты ұйымдастыру бойынша қосымша әдістемелік нұсқаулықтар

Бұл сабақ белсенді оқыту әдісі негізінде құрылған, өйткені кез келген жаңа ұғым берілер алдында оқушыларға қандай да бір сұрақтар/тапсырмалар беріледі. Содан кейін оқушылардың жауаптары негізінде мұғалім олардың жауаптарын толықтырып, жаңа ұғымның анықтамасын оқушылармен бірге қорытады/жетелейді. Сабақ бойы немесе аяғында оқушылардың осы тақырып бойынша негізгі қателеріне назар аударып, оларды үнемі басты назарға алыңыз.

Саралауға арналған қосымша тапсырмалар

Сабақта орындау №1 а),с), №2 а), с), е)

  • функцияның графигі:
  • ;
  • ;
  • ;
  • функцияның графигін қиып өтетінін дәлелдеңіз. Қиылысу нүктесінің координаталарын табыңыз.
  • Функция графиктерінің қиылысу нүктесінің координаталарын табыңыз:
  • және ;
  • және ;
  • және ;
  • және ;
  • және ;
  • және .

 

 

 Формативті бағалау бойынша ұсыныстар.

 Формативті бағалау сабақтың әр кезеңінде өткізіледі (өзара бағалау, өзін-өзі бағалау, мұғалімнің бағалауы). Оқушылардың сабақ үстіндегі талқылауларға қатысуы мұғалімнің бақылауы бойынша ауызша кері байланыс арқылы бағаланады. Оқушыларға сабақ бойы берілетін жеке, топтық немесе бүкіл сыныптық кері байланыс олардың қателерін айқындап, алдағы уақытта болдырмауына себеп болады.

 

 Жауаптар, тапсырмаларға қойылатын бағалау критерийлері, сабаққа қосымша материалдар.

 

Графиктердің орналасуы

Сипаттамасы

1

у = kх + b түзуінің Ох осімен қандай бұрыш жасайтыны k коэффициентіне тәуелді. Мысалы, егер k=1 болса, онда у = kх + b түзуі Ох осімен 45º-қа тең бұрыш жасайды, бұл у = х түзуі координаталық бұрыштардың биссектрисаларымен беттесетіне байланысты

2

Егер k>0 болса, онда у = kх + b түзудің Ох осіне көлбеу бұрышы сүйір; егер k<0 болса, онда доғал. Сондықтан, k коэффициентті түзудің бұрыштық коэффициенті деп атайды.

3

Суретте бұрыштық коэффициенттері әртүрлі және

b-нің мәні бірдей, 2-ге тең сызықтық функциялардың графиктері бейнеленген. Бұл графиктер нүктеде қиылысады

4

Суретте бұрыштық коэффициенттері бірдей және b-нің мәні әртүрлі сызықтық функциялардың графиктері бейнеленген. Бұл түзулер бір-біріне параллель.

 Қажетті интернет-сілтемелер мен әдебиеттер.

 

Алгебра. 8-сынып: Жалпы білім беретін мектептің 8-сыныбына арналған оқулық/ Шыныбеков Ә.Н. – 3-басылымы. – Алматы: «Атамұра», 2012.

Галицкий М.Л., Гольдман А.М., Звавич Л.И. Сборник задач по алгебре для 8-9 кл. Москва «Просвещение» 2001.

Л.И. Мартышова Контрольно-измерительные материалы, алгебра 7 класс, М., ВАКО, 2010

М.К. Потапов, А.В. Шевкин , алгебра, 7 класс, дидактические материалы, Москва, «Просвеще

ние», 2009

 



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу