Көлденең-жолақты бұлшықет ұлпасының құрылысы. Миофибриллалар құрылымы (аймақтар, дискілер, саркомералар, актин, миозин ) 2-сабақ ( Биология, 10 сынып, IV тоқсан)
Пән: Биология
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Қозғалыс
Сабақ тақырыбы: Көлденең-жолақты бұлшықет ұлпасының құрылысы. Миофибриллалар құрылымы (аймақтар, дискілер, саркомералар, актин,миозин ) 2-сабақ
Осы сабақтың көмегімен қол жеткізілетін оқу мақсаттары: Көлденең-жолақты бұлшықет ұлпасының ультрақұрылымын зерттеу
Сабақтың мақсаттары: Оқушылар:
Бұлшықет ұлпасының құрылысы мен қызметі;
Қаңқа бұлшықетінің морфологиялық ерекшеліктерін білу;
Көлденең-жолақты бұлшықет ұлпасының ультрақұрылымын зерттеу.
Ұйымдастыру кезеңі: Миға шабуыл
1. Бұлшықет жасушасы қалай аталады? (миоцит).
2. Құрылымына қарай қаңқа бұлшықеті бөлінеді:
3. Қаңқа бұлшықеті бірыңғайсалалы бұлшықеттен несімен ерекшеленеді?
Миға шабуыл кезіндегі сұрақтар арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. Оқушылар тақырып пен мақсатты жазып алады. Миға шабуыл кезіндегі сұрақтарға жауап берген оқушыларға төмендегі 3 түсті карточканың біреуі беріледі:
Оқушылар теріс қаратылған суреттерді таңдап алады да, тақтада көрсетілген суреттерге қарап сәйкес келген суретпен топ құрайды. 3 топ құралған соң, әр топқа тапсырма беріледі. Бірыңғай салалы бұлшықет тобына: қаңқа бұлшықетінің морфологиялық ерекшелігінің суретін салу; Жүрек бұлшықеті тобына: кілт сұрақтарды пайдалана отырып 3 тен кем емес тапсырма құрастыру. Қаңқа бұлшықеті тобына: бұлшықет ұлпаларын салыстыруға арналған кесте құрастыру тапсырылады.
Тапсырманы орындауға 15 минут уақыт беріледі. Тақтада жұмыстың бағалау критерийі көрсетіліп қояды. Әр топ тапсырманы орындау үшін интернет көзін пайдалана отырып, қажетті ақпараттар іздейді.
Бірыңғай салалы бұлшықет тобының бағалау критерийі:
1. Суретте бұлшықет ұлпаларының компоненттері (құрылымдары) нақты көрсетілген.
2. Құрылымдар ерекшеленіп көрсетілген (аталған).
Жүрек бұлшықеті тобының бағалау критерийі:
1. Тапсырмаларды қолдану және талдау дағдыларын (суреттер) қарастырған.
2. Кілт сөздер пайдаланылған және тапсырманың 3-тен кем еместігі есепке алынады.
Қаңқа бұлшықеті тобының бағалау критерийі:
1. 3-тен кем емес салыстыру бар;
2. Салыстыруда бұлшықет жұмысы қарастырылған (синергистер мен антогонистер).
Топтар өз жұмыстарын ұсынады: әр топқа 3 минут уақыт беріледі.
Топтар бағаланады, мұғалім кері байланыс береді және түрлі-түсті карточкалар беріледі. Әр оқушыға топтық жұмыста белсенді болуына байланысты түсті карточка беріледі.
Оқушылар дәптерлеріне мұғалімнің түрлі түзетулерін жазып алады.
Бекітуге арналған сурет:
Бұлшықет құрылымы суреті көрсетіледі де, талқылау үшін сұрақтар қойылады.......
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Қозғалыс
Сабақ тақырыбы: Көлденең-жолақты бұлшықет ұлпасының құрылысы. Миофибриллалар құрылымы (аймақтар, дискілер, саркомералар, актин,миозин ) 2-сабақ
Осы сабақтың көмегімен қол жеткізілетін оқу мақсаттары: Көлденең-жолақты бұлшықет ұлпасының ультрақұрылымын зерттеу
Сабақтың мақсаттары: Оқушылар:
Бұлшықет ұлпасының құрылысы мен қызметі;
Қаңқа бұлшықетінің морфологиялық ерекшеліктерін білу;
Көлденең-жолақты бұлшықет ұлпасының ультрақұрылымын зерттеу.
Ұйымдастыру кезеңі: Миға шабуыл
1. Бұлшықет жасушасы қалай аталады? (миоцит).
2. Құрылымына қарай қаңқа бұлшықеті бөлінеді:
3. Қаңқа бұлшықеті бірыңғайсалалы бұлшықеттен несімен ерекшеленеді?
Миға шабуыл кезіндегі сұрақтар арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. Оқушылар тақырып пен мақсатты жазып алады. Миға шабуыл кезіндегі сұрақтарға жауап берген оқушыларға төмендегі 3 түсті карточканың біреуі беріледі:
Оқушылар теріс қаратылған суреттерді таңдап алады да, тақтада көрсетілген суреттерге қарап сәйкес келген суретпен топ құрайды. 3 топ құралған соң, әр топқа тапсырма беріледі. Бірыңғай салалы бұлшықет тобына: қаңқа бұлшықетінің морфологиялық ерекшелігінің суретін салу; Жүрек бұлшықеті тобына: кілт сұрақтарды пайдалана отырып 3 тен кем емес тапсырма құрастыру. Қаңқа бұлшықеті тобына: бұлшықет ұлпаларын салыстыруға арналған кесте құрастыру тапсырылады.
Тапсырманы орындауға 15 минут уақыт беріледі. Тақтада жұмыстың бағалау критерийі көрсетіліп қояды. Әр топ тапсырманы орындау үшін интернет көзін пайдалана отырып, қажетті ақпараттар іздейді.
Бірыңғай салалы бұлшықет тобының бағалау критерийі:
1. Суретте бұлшықет ұлпаларының компоненттері (құрылымдары) нақты көрсетілген.
2. Құрылымдар ерекшеленіп көрсетілген (аталған).
Жүрек бұлшықеті тобының бағалау критерийі:
1. Тапсырмаларды қолдану және талдау дағдыларын (суреттер) қарастырған.
2. Кілт сөздер пайдаланылған және тапсырманың 3-тен кем еместігі есепке алынады.
Қаңқа бұлшықеті тобының бағалау критерийі:
1. 3-тен кем емес салыстыру бар;
2. Салыстыруда бұлшықет жұмысы қарастырылған (синергистер мен антогонистер).
Топтар өз жұмыстарын ұсынады: әр топқа 3 минут уақыт беріледі.
Топтар бағаланады, мұғалім кері байланыс береді және түрлі-түсті карточкалар беріледі. Әр оқушыға топтық жұмыста белсенді болуына байланысты түсті карточка беріледі.
Оқушылар дәптерлеріне мұғалімнің түрлі түзетулерін жазып алады.
Бекітуге арналған сурет:
Бұлшықет құрылымы суреті көрсетіледі де, талқылау үшін сұрақтар қойылады.......
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Ілмектер: умж ұмж қмж кмж сабақ жоспары Көлденең-жолақты бұлшықет ұлпасының құрылысы Миофибриллалар құрылымы (аймақтар дискілер саркомералар актин миозин және ) 2-сабақ 10 сынып тарих, Биологиядан қмж кмж ұмж умж ұзақ мерзімді қысқа сабақ жоспары дидактикалық материал, долгосрочный и краткосрочный план на казахском, биология умж ұмж кмж қмж кыска узак мерзимди сабак жоспары дидактикалык материал, Көлденең-жолақты бұлшықет ұлпасының құрылысы Миофибриллалар құрылымы (аймақтар дискілер саркомералар актин миозин және ) 2-сабақ