Ортағасырлық саяхатшылардың Қазақстан туралы мәліметтері 3-сабақ (Қазақстан тарихы, 6 сынып, ІІІ тоқсан)
Пән: Қазақстан тарихы
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.3A XIII – XV ғғ. Қазақстан
Сабақтың тақырыбы: Ортағасырлық саяхатшылардың Қазақстан туралы мәліметтері 3-сабақ
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 6.4.1.2 көшпелілердің дәстүрлі шаруашылығының ерекшеліктерін анықтау
6.2.2.5 көшпелілердің қолданбалы өнер жетістіктерін сипаттау
Сабақ мақсаттары:
• көшпелілердің дәстүрлі шаруашылығының ерекшеліктерін анықтау
• көшпелілердің қолданбалы өнер жетістіктерін сипаттау.
-Ұйымдастыру бөлімі
-Тақтаға Орталық Азияда болған ортағасырлық саяхатшылардың суреті (Г.Рубрук, М. Поло, П. Карпини) мен олардың саяхат картасы шығарып, сабақ тақырыбын болжату.
-Сабақ тақырыбымен, оқу мақсаты және бағалау критерийлерімен таныстыру.
Оқушыларды 4 топқа біріктіріңіз.
Зерттеу және талдау.
Т «Кереге диктанты» стратегиясы бойынша жұмыс жүргізіңіз. Сынып қабырғаларына түрлі-түсті қағаздарға жазылған мәтіндерді іліп қойыңыз. Мәтінде дереккөздерінен алынған ақпарат беріледі.
Топтағы оқушылардың бірі барып, қабырғадағы сөйлемді оқып келіп, құрдастарына айтады. Екінші оқушы болса естігенін параққа жазып алады. Үшінші оқушы осы кезде екінші оқушының орнына барып, қабырғадағы сөйлемнің жалғасын оқып келіп айтады. Осылай оқушылар ауысып, қабырғадағы мәтінді өз парақтарына жазып алады.
Оқушылар жұмыстың нәтижесінде, сыныпқа Еуропа саяхатшыларының зерттеулерінен алынған үзіндімен таныстырады.
Т. Әр топ белгіленген аспектілер бойынша саяхатшылар қалдырып кеткен ақпараттарды зерттейді.
1 топ – Саяхатшылардың айтуы бойынша шаруашылығын сипаттайды
2 топ – Қолданбалы өнердің дамуын көрсетеді
3 топ – Салт –дәстүр жораларын анықтайды
4 топ - Сәулет өнерінің ерекшелігін табады......
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.3A XIII – XV ғғ. Қазақстан
Сабақтың тақырыбы: Ортағасырлық саяхатшылардың Қазақстан туралы мәліметтері 3-сабақ
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 6.4.1.2 көшпелілердің дәстүрлі шаруашылығының ерекшеліктерін анықтау
6.2.2.5 көшпелілердің қолданбалы өнер жетістіктерін сипаттау
Сабақ мақсаттары:
• көшпелілердің дәстүрлі шаруашылығының ерекшеліктерін анықтау
• көшпелілердің қолданбалы өнер жетістіктерін сипаттау.
-Ұйымдастыру бөлімі
-Тақтаға Орталық Азияда болған ортағасырлық саяхатшылардың суреті (Г.Рубрук, М. Поло, П. Карпини) мен олардың саяхат картасы шығарып, сабақ тақырыбын болжату.
-Сабақ тақырыбымен, оқу мақсаты және бағалау критерийлерімен таныстыру.
Оқушыларды 4 топқа біріктіріңіз.
Зерттеу және талдау.
Т «Кереге диктанты» стратегиясы бойынша жұмыс жүргізіңіз. Сынып қабырғаларына түрлі-түсті қағаздарға жазылған мәтіндерді іліп қойыңыз. Мәтінде дереккөздерінен алынған ақпарат беріледі.
Топтағы оқушылардың бірі барып, қабырғадағы сөйлемді оқып келіп, құрдастарына айтады. Екінші оқушы болса естігенін параққа жазып алады. Үшінші оқушы осы кезде екінші оқушының орнына барып, қабырғадағы сөйлемнің жалғасын оқып келіп айтады. Осылай оқушылар ауысып, қабырғадағы мәтінді өз парақтарына жазып алады.
Оқушылар жұмыстың нәтижесінде, сыныпқа Еуропа саяхатшыларының зерттеулерінен алынған үзіндімен таныстырады.
Т. Әр топ белгіленген аспектілер бойынша саяхатшылар қалдырып кеткен ақпараттарды зерттейді.
1 топ – Саяхатшылардың айтуы бойынша шаруашылығын сипаттайды
2 топ – Қолданбалы өнердің дамуын көрсетеді
3 топ – Салт –дәстүр жораларын анықтайды
4 топ - Сәулет өнерінің ерекшелігін табады......
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Ілмектер: умж ұмж сабақ жоспары Ортағасырлық саяхатшылардың Қазақстан туралы мәліметтері 3-сабақ 6 сынып тарих, қазақстан тарихынан ұмж умж ұзақ мерзімді сабақ жоспары, долгосрочный план на казахском языке, қазақстан тарихы умж ұмж узак мерзимди сабак жоспары, Ортағасырлық саяхатшылардың Қазақстан туралы мәліметтері 3-сабақ