Шығармадағы оқиғаны болжау «Жайлау күні» Д. Қасенов (3 сынып, IV тоқсан)

 Шығармадағы оқиғаны болжау «Жайлау күні» Д. Қасенов  (3 сынып, IV тоқсан)

Пән: әдебиеттік оқу
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Демалыс мәдениеті. Мерекелер
Сабақ тақырыбы: Шығармадағы оқиғаны болжау «Жайлау күні» Д Қасенов
Оқу мақсаттары: 3.1.3.1 шығармадағы кейіпкерлердің мінез-құлқы мен іс-әрекетіне, ондағы оқиғаларға сүйеніп, сюжеттің дамуын болжау
3.2.6.1 кейіпкердің портретін сипатта, оның іс-әрекеті, мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып, бағалау
Сабақ мақсаттары: Барлық оқушылар: шығармадағы оқиғаларға сүйеніп, сюжеттің дамуын болжап, кейіпкердің іс-әрекеті, мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып, бағалайды
Көптеген оқушылар: кейіпкердің іс-әрекеті, мінез-құлқының өзгеру себептерін анықтап сюжеттің дамуын болжап негіздей алады
Кейбір оқушылар: өзіндік талдауларын негіздей алады.
Сабақтың басы
Ширату тапсырмасы: Тақтадан сурет көрсетіледі.
Оқушылардан сол суреттегі балалардың мінез-құлқы мен іс-әрекеті бойынша сұралады
 Балалардың жасы нешеде?
 Немен айналысады?
 Мінездері қандай?
 Көңіл-күйлері қандай?
Оқу мақсатын анықтау: Сурет бойынша қандай сұрақтарға жауап бердіңдер?
Сабақ мақсаты: шығармадағы оқиғаларға сүйеніп, сюжеттің дамуын болжап, кейіпкердің іс-әрекеті, мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып, бағалайды.
Сабақтың ортасы
1-тапсырма
(Ө) Д.Қасеновтың «Жайлау күні» әңгімесінің 1 бөлімін оқу тапсырылады.
Әңгімені бөлімге бөліп оқиды.
1.Бірінші бөлімін өз бетінше оқуға 4-5 минут уақыт аралығы беріледі.
2.Мәтіннен болжауға қажетті ақпаратты алу үшін оқушылар стикермен белгілеп отырып оқиды.
3.Белгілеп алынған қажетті ақпаратқа стикерлер жапсырылады.
Саралау: Негізгі тапсырмаларды түсіндіруде көмек қажет ететін оқушыларға біршама уақыт беріледі.
Б: Өзіндік бағалау. «Смайликтер».
2-тапсырма
(Т,Ұ) «Көршіңізге айтыңыз» әдісі. Жұмаш әрі қарай істейді, болжа?
1.Мәтін бөлігін оқып болған соң, топта мәтіндегі оқиғаларға сүйеніп, сюжеттің дамуын болжайды.
2.Жасаған болжамдары бойынша мәтіндегі оқиғаларға сүйенеіп кейіпкердің іс-әрекеті, мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып, бағалайды.
Саралау «Диалог және қолдау көресту» тәсілі арқылы қажетті ақпаратты мәтіннен қарастырғанда қиналатын оқушыларға сөзбен ынталандырып, қолдау көрсетіледі.
Б. Мадақтама. Оқушылардың берілген тапсырма бойынша орындаған іс-әрекетін «Тамаша!» «Жарайсың!» «Керемет!» сөздерімен мадақтау.
3-тапсырма
«Жайлау күні» әңгімесінің 2 бөлімін оқу тапсырылады.
1.Мәтін жалғасын оқу.
2.Жасаған болжамдары бойынша мәтіннің бөлігімен салыстырады.
3.Ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды.
4.Әр топ жұмыстарының қортындысын қорғайды.
Саралау: Басқа оқушыларға қарағанда тапсырманы орындауда көп күш жұмсауды талап ететін оқушылардың белсенділігін арттыру үшін қолдау көрсетіледі.
Б «Смайликпен» бағалау әдісі. Топтар бір –бірін тыңдайды, стикерлерге смайликтер суретін салып, оны бағаланған топ үстеліне жапсырады.
4-тапсырма
(Т) «Төрт сөйлем» әдісі
Құрмаштың іс-әрекеті мен мінез-құлқының өзгеру себептерін анықта.
1.Құрмаштың іс-әрекеті мен мінез-құлқының өзгеру себептерін анықтап өз топтарында талқылайды.
2.Алдын-ала дайындалған қағазға төрт пікір жазады:
Пікір. іс-әрекеті мен мінез-құлқының өзгеру себептері. (бір сөйлем).
Дәлел. бір сөйлеммен дәлелдеңдер. (бір сөйлем).
Мысал. пікірлеріңді өмірмен байланыстырып, мысалдар келтіріңдер. (бір сөйлем).
Қорытынды. Қандай қорытынды шығардыңдар (бір сөйлем).
3.Әр топ өз жұмыстарын қорғайды.
Саралау:Оқушылардың қажеттіліктеріне қарай (көмек керек пе, әлде күрделі тапсырмалар беру керек пе) түрлі кестелерді немесе жаттығулар мен тапсырмаларды жасау.
Б: «Пантомима». Сөзсіз қимыл көрсету арқылы, өздерін бағалайды......


Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру