Шығарма мазмұны бойынша сұрақтар қою және жауап беру (3 сынып, I тоқсан)
Пән: әдебиеттік оқу
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: «Жанды табиғат» ортақ тақырыбы
Сабақ тақырыбы: 2.2. Шығарма мазмұны бойынша сұрақтар қою және жауап беру.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме)
3.2.2.1 шығарма мазмұны бойынша қолдануға (практикалық), бағалауға және шығармашылыққа негізделген сұрақтар қою және жауап беру
3.3.1.1 мұғалім көмегімен оқылған шығарманы логикалық бөліктерге бөліп, әр бөлікке ат қойып жоспар құру
Сабақ мақсаттары: Барлық оқушылар: шығарма мазмұны бойынша бағалауға негізделген сұрақтар қояды және жауабын шығармадан таба алады, бөліктерге бөліп, жоспар құра алады
Көптеген оқушылар:қойылған сұрақтардың жауабын шығармадан тауып, себептерін түсіндіре алады
Кейбір оқушылар: жоспар құруда шығармадан негізгі ұғымдарды анықтап, құрай алады.
Сабақ барысы:
Сабақтың басы
Ширату. Оқушылардың зейінін шоғырландыру және де сабақ мақсатына жақын даму аймағын құру көзделеді.
«Доп лақтыру» ойыны. Мұғалім оқушыларға ортақ тақырып бойынша сұрақтар қояды, оқушылар жауап береді.
Мәтін бойынша білетініңді ата.
Өткен сабақта қанадй мәтін оқыдық?
Ол мәтін мазмұны бойынша неге жауап бердіңдер?
Ол сұрақтардың жауабын қайдан алдыңдар?
-Балалар біз жаңа өздеріңмен қандай ойын ойнадық?
-балалардың ықтимал жауабы ойын ойнадық.
-сіз сұрақ қойдыңыз, біз жауап бердік.
-Ендеше, балалар біздің бүгінгі сабағымыздың мақсаты: шығарманың мазмұны бойынша сұрақтар қоямыз, оған жауап береміз, шығарманы бөліктерге бөліп, жоспар құрамыз.
Сабақтың ортасы
Оқиық. (Ж; Ұ, МК) Жүсіпбек Аймауытовтың «Қараторғай» әңгімесін оқу ұсынылады. Мұғалім оқушыларға мәтінді оқуда түсініксіз сөздерді белгілеп оқу туралы алдын ала ескертеді. Мысалы, Қаумалап – бірнеше адамның қоршап, жиналып алуы. Отағасы – отбасындағы ер адам, әке. Сырғауыл – жіңішкелеу келген ұзын ағаш. Сөздердің мағынасын түсіндірме сөздіктен қарап, бірлесе талқыланады.
Қамбар ата не жасады?
Балалар қандай сөзге түсінбей қалды? ( «Қонағым қол басындай, мінезі қорғасындай»)
Бұл сөзді сен қалай түсінесің?
- сұрақтары қойылып, оқушылардың жауабы тыңдалады.
- Сұрақ құрастырайық. (ЖЖ) «Қар кесегі» әдісі.
1. Шығарма мазмұны бойынша топ ішінде әр жұп бағалауға негізделген сұрақтар дайындап, келесі топтарға сұрақтарын лақтырады.
2. Қағып алған топ мүшелері сол сұрақтарға жауап береді.
3. Сұрақтардың жауабын шығармадан табады.
ҚБ. «Бағдаршам» әдісі
Жасыл түсі -барлық тапсырма орындалды.
Сары түсі – тапсырманы орташа деңгейде жасады.
Қызыл түсі– тапсырма қате орындалған немесе мүлдем жоқ.
Анықтайық. Әткеншек әдісі (Карусель) (ТЖ). Мәтінді бөліктерге бөл.
Мұғалімнің көмегімен оқушыларға шығарманы бөліктерге бөлуге оңтайлы жағдай жасалады, плакаттар беріледі.
1. 1-2 тапсырмада алынған мәтін мазмұны бойынша оқушылар мәтінді бөліктерге бөледі.
2. Оқушылар бөліктерге бөліп алғаннан кейін жұмыстарын келесі топқа өткізеді.
3.Оқушылар жұмыстары талқыланады.
Қ/Б: Мадақтау. Жарайсыңдар! Тамаша! Сен тамаша ой айттың! т.б.
Жазайық. «Еркін жазу» әдісі (ТЖ). Алдыңғы тапсырмадағы плакатты пайдаланып, жоспар құр.
1.Уақыт беріледі, алдыңғы тапсырмада бөлінген бөліктерге сүйене отырып оқушыар топпен еркін жоспар құрады.
2. Әр топ өз жоспарын оқиды.
3. Ортаға салады.
4. Барлық оқушының келісуімен ең тиімді жоспарды таңдап алады.
Оқушылар бағдаршам әдісі бойынша бірін-бірі бағалайды
Қ.Б ҚБ: «Қолмен белгі беру» әдісі арқылы бағаланады. Басбармақ жоғарыға қарай = Мен түсінемін. Басбармақ көлденең = Мен түсінгендеймін. Басбармақ төмен қарай = Мен түсінбедім.
қате орындалған немесе мүлдем жоқ.....
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: «Жанды табиғат» ортақ тақырыбы
Сабақ тақырыбы: 2.2. Шығарма мазмұны бойынша сұрақтар қою және жауап беру.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме)
3.2.2.1 шығарма мазмұны бойынша қолдануға (практикалық), бағалауға және шығармашылыққа негізделген сұрақтар қою және жауап беру
3.3.1.1 мұғалім көмегімен оқылған шығарманы логикалық бөліктерге бөліп, әр бөлікке ат қойып жоспар құру
Сабақ мақсаттары: Барлық оқушылар: шығарма мазмұны бойынша бағалауға негізделген сұрақтар қояды және жауабын шығармадан таба алады, бөліктерге бөліп, жоспар құра алады
Көптеген оқушылар:қойылған сұрақтардың жауабын шығармадан тауып, себептерін түсіндіре алады
Кейбір оқушылар: жоспар құруда шығармадан негізгі ұғымдарды анықтап, құрай алады.
Сабақ барысы:
Сабақтың басы
Ширату. Оқушылардың зейінін шоғырландыру және де сабақ мақсатына жақын даму аймағын құру көзделеді.
«Доп лақтыру» ойыны. Мұғалім оқушыларға ортақ тақырып бойынша сұрақтар қояды, оқушылар жауап береді.
Мәтін бойынша білетініңді ата.
Өткен сабақта қанадй мәтін оқыдық?
Ол мәтін мазмұны бойынша неге жауап бердіңдер?
Ол сұрақтардың жауабын қайдан алдыңдар?
-Балалар біз жаңа өздеріңмен қандай ойын ойнадық?
-балалардың ықтимал жауабы ойын ойнадық.
-сіз сұрақ қойдыңыз, біз жауап бердік.
-Ендеше, балалар біздің бүгінгі сабағымыздың мақсаты: шығарманың мазмұны бойынша сұрақтар қоямыз, оған жауап береміз, шығарманы бөліктерге бөліп, жоспар құрамыз.
Сабақтың ортасы
Оқиық. (Ж; Ұ, МК) Жүсіпбек Аймауытовтың «Қараторғай» әңгімесін оқу ұсынылады. Мұғалім оқушыларға мәтінді оқуда түсініксіз сөздерді белгілеп оқу туралы алдын ала ескертеді. Мысалы, Қаумалап – бірнеше адамның қоршап, жиналып алуы. Отағасы – отбасындағы ер адам, әке. Сырғауыл – жіңішкелеу келген ұзын ағаш. Сөздердің мағынасын түсіндірме сөздіктен қарап, бірлесе талқыланады.
Қамбар ата не жасады?
Балалар қандай сөзге түсінбей қалды? ( «Қонағым қол басындай, мінезі қорғасындай»)
Бұл сөзді сен қалай түсінесің?
- сұрақтары қойылып, оқушылардың жауабы тыңдалады.
- Сұрақ құрастырайық. (ЖЖ) «Қар кесегі» әдісі.
1. Шығарма мазмұны бойынша топ ішінде әр жұп бағалауға негізделген сұрақтар дайындап, келесі топтарға сұрақтарын лақтырады.
2. Қағып алған топ мүшелері сол сұрақтарға жауап береді.
3. Сұрақтардың жауабын шығармадан табады.
ҚБ. «Бағдаршам» әдісі
Жасыл түсі -барлық тапсырма орындалды.
Сары түсі – тапсырманы орташа деңгейде жасады.
Қызыл түсі– тапсырма қате орындалған немесе мүлдем жоқ.
Анықтайық. Әткеншек әдісі (Карусель) (ТЖ). Мәтінді бөліктерге бөл.
Мұғалімнің көмегімен оқушыларға шығарманы бөліктерге бөлуге оңтайлы жағдай жасалады, плакаттар беріледі.
1. 1-2 тапсырмада алынған мәтін мазмұны бойынша оқушылар мәтінді бөліктерге бөледі.
2. Оқушылар бөліктерге бөліп алғаннан кейін жұмыстарын келесі топқа өткізеді.
3.Оқушылар жұмыстары талқыланады.
Қ/Б: Мадақтау. Жарайсыңдар! Тамаша! Сен тамаша ой айттың! т.б.
Жазайық. «Еркін жазу» әдісі (ТЖ). Алдыңғы тапсырмадағы плакатты пайдаланып, жоспар құр.
1.Уақыт беріледі, алдыңғы тапсырмада бөлінген бөліктерге сүйене отырып оқушыар топпен еркін жоспар құрады.
2. Әр топ өз жоспарын оқиды.
3. Ортаға салады.
4. Барлық оқушының келісуімен ең тиімді жоспарды таңдап алады.
Оқушылар бағдаршам әдісі бойынша бірін-бірі бағалайды
Қ.Б ҚБ: «Қолмен белгі беру» әдісі арқылы бағаланады. Басбармақ жоғарыға қарай = Мен түсінемін. Басбармақ көлденең = Мен түсінгендеймін. Басбармақ төмен қарай = Мен түсінбедім.
қате орындалған немесе мүлдем жоқ.....
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Ілмектер: сабақ жоспары Шығарма мазмұны бойынша сұрақтар қою және жауап беру 3 сынып әдебиеттік оқу, әдебиеттік оқудан қмж кмж қысқа мерзімді сабақ жоспары, поурочные планы на казахском языке, адебиеттік оку кыска мерзимди сабак жоспары, Шығарма мазмұны бойынша сұрақтар қою және жауап беру