Жүніс Сахиев «Дабыл» фантастикалық әңгімесі 12-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )
Пән: Қазақ әдебиеті
Бөлім атауы: Қиял мен шындық
Сабақтың тақырыбы: Жүніс Сахиев «Дабыл» фантастикалық әңгімесі 12-сабақ
Сабақта жүзеге асырылатын мақсаттары: (Оқу бағдарламасына сілтеме) Б/С4.Әдеби сын
Сабақ мақсаты: Шығарма бойынша жазылған әдеби сын –пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу.
Сабақ барысы:
Қызығушылықты ояту
«Біз де» ойыны
Ойынның шарты: Әңгімені зейін сала тыңдап, бұрыс пікірге қосылмау керек.
1. Мен Ақтауға демалуға бардым. «Біз де!»
2. Онда табиғат көрінісін көзіммен шолып өттім. «Біз де!»
3. Өзімнің балалық шағымды еске алдым. «Біз де!»
4. Тауға барып тауық бақтым. «Біз де!»
Осыны айтып қалған оқушылар ойыннан шығады.
5. Мен үшін әрбір тас қойнында бір-бір сырды жасырып жатқандай. Мен бұл таудың бар сырын ашып үлгергем жоқ. «Біз де!»
6. Бір кезде мен кеме дүрілін естідім. «Біз де!»
7. Өзім де тауқұмар едім. «Біз де!»
8. Қойды әп-сәтте сойып, терісін іреп сыпырдым. «Біз де!»
Осыны айтып қалған оқушылар ойыннан шығады.
Сабақ мақсаты мен жұмыс жоспары таныстырылады.
Мұғалім әдеби сын туралы оқушылардың білімдерін сұрақтар беру арқылы пысықтайды.
1-тапсырма. «Болашақгер әлемі»
Мұғалім сыныпты 3 топқа бөледі. Әр топ қиял әлеміне қалам тартқан қаламгерлерді зерттейді: Жүніс Сахиев, Ағжан Машани, Абдулхамит Марқабаев.
• Ол өмір сүрген кезең;
• Ол айналысқан ғылым саласы;
• Ол туған еліне деген сүйіспеншілігін қалай көрсетті?
2-тапсырма. «Сұрақ қою, қайта сұрақ қою» әдісі
Оқушылар белгілі әдебиеттанушы рөліне ене отырып, басқа оқушылардың сұрақтарына жауап береді.
Әрбір оқушының белгілі бір әдебиет сыншысы ретінде өз сыныптастарының сұрақтарына жауап беруге мүмкіндіктері бар:
• Кейіпкердің ойы мен сезімі;
• Уақыт және оның олар үшін маңыздылығы.
3-тапсырма. Пікірлер алаңы
Оқушылар Ж.Сахиевтің әдебиет пен ғылымға сіңірген еңбегіне қатысты пікірлермен танысып, талдау жүргізеді.
Жүністі қазақ халқының адамдық рухани, қасиеті мен озық ойын халықаралық аренада танытатын жазушы- болашақгер деп білемін.
Ақжан әл-Машани
... Ғылыми фантастика жазу үшін оның міндетті түрде ғылымнан хабары болуы керек. Мен осындай себептермен бай¬ла¬ныстырар едім. Бұл жанрда аты-жө¬ні қалыптасқан, тұрақты жазып жүр¬ген¬дердің ең жасы дегенде менің ойыма Жүніс Сахиевтің есімі ора¬лады. Оның өзі – жерортасы жасын¬дағы адам. Сол Жүніс – бір ғана сериямен 11 том жаз¬ған қବламгер.
Шәмшиден АБДРАМАН, фантаст-жазушы
Тапсырма:
Жүніс Сахиевтің «Дабыл» әңгімесінде ұлттық құндылықтарымызды оқырманға дәріптеп жеткізудегі оқиғалар желісі мен тіліне оқырман ретінде сендер қандай өзіндік бағаларыңды берер едіңдер? Берілген сұраққа жауап беруде үзінділерді басшылыққа ала отырып сыни пікір жазады.
Өздік бағалау.
Бағалау критерийі Дескриптор
Ж.Сахиевтің шығармашылығына жазылған әдеби сын –пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазады. қиял әлеміне қалам тартқан қаламгерлерді зерттейді
әдебиеттанушы рөлінде сұрақтарға жауап береді
Ж.Сахиевтің әдебиет пен ғылымға сіңірген еңбегіне қатысты пікірлермен танысады
қаламгердің әдебиет пен ғылымға сіңірген еңбегіне қатысты пікірлерге талдау жүргізеді.
пікірлерді басшылыққа ала отырып сұраққа жауап береді
сыни пікір жазады......
Бөлім атауы: Қиял мен шындық
Сабақтың тақырыбы: Жүніс Сахиев «Дабыл» фантастикалық әңгімесі 12-сабақ
Сабақта жүзеге асырылатын мақсаттары: (Оқу бағдарламасына сілтеме) Б/С4.Әдеби сын
Сабақ мақсаты: Шығарма бойынша жазылған әдеби сын –пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу.
Сабақ барысы:
Қызығушылықты ояту
«Біз де» ойыны
Ойынның шарты: Әңгімені зейін сала тыңдап, бұрыс пікірге қосылмау керек.
1. Мен Ақтауға демалуға бардым. «Біз де!»
2. Онда табиғат көрінісін көзіммен шолып өттім. «Біз де!»
3. Өзімнің балалық шағымды еске алдым. «Біз де!»
4. Тауға барып тауық бақтым. «Біз де!»
Осыны айтып қалған оқушылар ойыннан шығады.
5. Мен үшін әрбір тас қойнында бір-бір сырды жасырып жатқандай. Мен бұл таудың бар сырын ашып үлгергем жоқ. «Біз де!»
6. Бір кезде мен кеме дүрілін естідім. «Біз де!»
7. Өзім де тауқұмар едім. «Біз де!»
8. Қойды әп-сәтте сойып, терісін іреп сыпырдым. «Біз де!»
Осыны айтып қалған оқушылар ойыннан шығады.
Сабақ мақсаты мен жұмыс жоспары таныстырылады.
Мұғалім әдеби сын туралы оқушылардың білімдерін сұрақтар беру арқылы пысықтайды.
1-тапсырма. «Болашақгер әлемі»
Мұғалім сыныпты 3 топқа бөледі. Әр топ қиял әлеміне қалам тартқан қаламгерлерді зерттейді: Жүніс Сахиев, Ағжан Машани, Абдулхамит Марқабаев.
• Ол өмір сүрген кезең;
• Ол айналысқан ғылым саласы;
• Ол туған еліне деген сүйіспеншілігін қалай көрсетті?
2-тапсырма. «Сұрақ қою, қайта сұрақ қою» әдісі
Оқушылар белгілі әдебиеттанушы рөліне ене отырып, басқа оқушылардың сұрақтарына жауап береді.
Әрбір оқушының белгілі бір әдебиет сыншысы ретінде өз сыныптастарының сұрақтарына жауап беруге мүмкіндіктері бар:
• Кейіпкердің ойы мен сезімі;
• Уақыт және оның олар үшін маңыздылығы.
3-тапсырма. Пікірлер алаңы
Оқушылар Ж.Сахиевтің әдебиет пен ғылымға сіңірген еңбегіне қатысты пікірлермен танысып, талдау жүргізеді.
Жүністі қазақ халқының адамдық рухани, қасиеті мен озық ойын халықаралық аренада танытатын жазушы- болашақгер деп білемін.
Ақжан әл-Машани
... Ғылыми фантастика жазу үшін оның міндетті түрде ғылымнан хабары болуы керек. Мен осындай себептермен бай¬ла¬ныстырар едім. Бұл жанрда аты-жө¬ні қалыптасқан, тұрақты жазып жүр¬ген¬дердің ең жасы дегенде менің ойыма Жүніс Сахиевтің есімі ора¬лады. Оның өзі – жерортасы жасын¬дағы адам. Сол Жүніс – бір ғана сериямен 11 том жаз¬ған қବламгер.
Шәмшиден АБДРАМАН, фантаст-жазушы
Тапсырма:
Жүніс Сахиевтің «Дабыл» әңгімесінде ұлттық құндылықтарымызды оқырманға дәріптеп жеткізудегі оқиғалар желісі мен тіліне оқырман ретінде сендер қандай өзіндік бағаларыңды берер едіңдер? Берілген сұраққа жауап беруде үзінділерді басшылыққа ала отырып сыни пікір жазады.
Өздік бағалау.
Бағалау критерийі Дескриптор
Ж.Сахиевтің шығармашылығына жазылған әдеби сын –пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазады. қиял әлеміне қалам тартқан қаламгерлерді зерттейді
әдебиеттанушы рөлінде сұрақтарға жауап береді
Ж.Сахиевтің әдебиет пен ғылымға сіңірген еңбегіне қатысты пікірлермен танысады
қаламгердің әдебиет пен ғылымға сіңірген еңбегіне қатысты пікірлерге талдау жүргізеді.
пікірлерді басшылыққа ала отырып сұраққа жауап береді
сыни пікір жазады......
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Ілмектер: сабақ жоспары Жүніс Сахиев «Дабыл» фантастикалық әңгімесі 12-сабақ 8 сынып қазақ әдебиеті, қазақ әдебиетінен қмж кмж қысқа мерзімді сабақ жоспары, поурочные планы на казахском языке, казак адебиет кыска мерзимди сабак жоспары, Жүніс Сахиев «Дабыл» фантастикалық әңгімесі 12-сабақ