Сұхбат аламын (2 сынып, I тоқсан)
Пән: қазақ тілі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Менің отбасым және достарым
Сабақ тақырыбы: Сұхбат аламын
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме)2.1.3.1 күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарға байланысты сұхбаттасының сөзін тыңдап, диалогке қатысу
Сабақ мақсаттары: Күнделікті өмірлік жағдаяттарға байланысты сұхбат жүргізу, диалогке қатысуға дағдылану.
Сабақ барысы: (Ұ) Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың көңіл - күйін жақсартуға арналған сергіту.
Қайырлы күн, әлем!
Қайырлы күн, аспан!
Қайырлы күн, сен!
Қайырлы күн, мен!
Қайырлы күн, мұғалім!
(Ұ) «Артық сөзді тап» ойыны
Мақсаты: оқушылардың қызығушылығын арттыру, сабақтың тақырыбын анықтау.
Ата аға шаңырақ ноутбук туыс ағайын
ойнау адал қуану көмектесу жапырақ
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.
Бағалау критерийлерін шығару.
(МК, Ұ, Ө) «Ыстық микрафон» ойыны
Мақсаты: Оқушылардың және олардың отбасының күнделікті өмірі туралы әңгіме сұхбат жүргізу, сұхбатқа белсенді қатысу.
Ортаға екі оқушы шығады. Мұғалім оларға арнайы жазылған сұрақтар тізімін береді. Олар сұхбат алушы қызметін атқарады. Ал, сыныптың басқа оқушылары сұрақтарға толық, жан-жақты жауап берулері керек.
- Отбасы дегеніміз не?
- Отбасы дегеніміз бір үйде тұратын ең жақсы туыс адамдар. Ол адамдарды отбасы мүшелері дейміз.
- Сен отбасында кімсің?
- Мен отбасының мүшесімін , әке менанамның баласымын , атамен әжемнің енемересімін.
-Отбасы мүшелері бір – бірімен қандай қарым –қатынас жасайды?
- Әңгімелеседі, бір –бірін сыйлайды, балалар үлкенді тыңдайды, бірге демалады.
-Отбасын кімдер құрайды? ( Ата, апа, ана, әке, аға, қарындас, әпке, сіңілі, іні.)
- Ұл мен қызды жасына қарай қалай атайды? ( қарындас, әпке, сіңілі, аға, іні)
-Отбасында қандай жағымды жақсы сөздер айтылады?
- Рахмет қайырлы күн, ас дәмді болсын, жолыңыз болсын, көріскенше , кешіріңіз.
/Жүргізушілер сұраққа жауап берген оқушыларға алғыс айтып, ойын аяқталады/.
(Ұ) Ассоциация құру.
Мақсаты: отбасы ұғымын жан-жақты талқылау, түсіну.
Мұғалім қорытынды жасайды.
- Иә, дұрыс айтасыңдар балалар , бір шаңырақ астында тұратындардың бір- біріне сыйластығы , махаббаты, бауырмалдығы , бір –бірімен ынтымағы татулығы , бірлігі отбасы жарастығын құрайды.
(Ж) «Білгенге маржан...»
Мақсаты: Дұрыс сұрақ қоя білуге, сұхбаттасушының көзқарасын бағалауға, сұхбат құра білуге дағдылану.
Оқушыларға сұхбаттасуға қажетті сұрақтар тізімін жазуға уақыт беріледі де, өздері сұхбат алатын жұпты таңдауларын сұрайды. Таңдалған жұптар кезекпен бір-бірінен сұхбат алады.
(Ө) Мәтін құрау.
Мақсаты: Сұхбат барысында алған ақпаратты жүйелеп, қорыту, шағын мәтін түрінде жаза білуге дағдылану.
Оқушылар сұхбат барасында жинақтаған мәліметті өз сөзімен 4-5 сөйлемнен тұратын мәтін түріне келтіру. Мәтінге ат қоюға болады.
/Жазылған мәтінді оқушылар өзара оқып, бір-біріне қызықты фактілермен бөліседі/........
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Менің отбасым және достарым
Сабақ тақырыбы: Сұхбат аламын
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме)2.1.3.1 күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарға байланысты сұхбаттасының сөзін тыңдап, диалогке қатысу
Сабақ мақсаттары: Күнделікті өмірлік жағдаяттарға байланысты сұхбат жүргізу, диалогке қатысуға дағдылану.
Сабақ барысы: (Ұ) Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың көңіл - күйін жақсартуға арналған сергіту.
Қайырлы күн, әлем!
Қайырлы күн, аспан!
Қайырлы күн, сен!
Қайырлы күн, мен!
Қайырлы күн, мұғалім!
(Ұ) «Артық сөзді тап» ойыны
Мақсаты: оқушылардың қызығушылығын арттыру, сабақтың тақырыбын анықтау.
Ата аға шаңырақ ноутбук туыс ағайын
ойнау адал қуану көмектесу жапырақ
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.
Бағалау критерийлерін шығару.
(МК, Ұ, Ө) «Ыстық микрафон» ойыны
Мақсаты: Оқушылардың және олардың отбасының күнделікті өмірі туралы әңгіме сұхбат жүргізу, сұхбатқа белсенді қатысу.
Ортаға екі оқушы шығады. Мұғалім оларға арнайы жазылған сұрақтар тізімін береді. Олар сұхбат алушы қызметін атқарады. Ал, сыныптың басқа оқушылары сұрақтарға толық, жан-жақты жауап берулері керек.
- Отбасы дегеніміз не?
- Отбасы дегеніміз бір үйде тұратын ең жақсы туыс адамдар. Ол адамдарды отбасы мүшелері дейміз.
- Сен отбасында кімсің?
- Мен отбасының мүшесімін , әке менанамның баласымын , атамен әжемнің енемересімін.
-Отбасы мүшелері бір – бірімен қандай қарым –қатынас жасайды?
- Әңгімелеседі, бір –бірін сыйлайды, балалар үлкенді тыңдайды, бірге демалады.
-Отбасын кімдер құрайды? ( Ата, апа, ана, әке, аға, қарындас, әпке, сіңілі, іні.)
- Ұл мен қызды жасына қарай қалай атайды? ( қарындас, әпке, сіңілі, аға, іні)
-Отбасында қандай жағымды жақсы сөздер айтылады?
- Рахмет қайырлы күн, ас дәмді болсын, жолыңыз болсын, көріскенше , кешіріңіз.
/Жүргізушілер сұраққа жауап берген оқушыларға алғыс айтып, ойын аяқталады/.
(Ұ) Ассоциация құру.
Мақсаты: отбасы ұғымын жан-жақты талқылау, түсіну.
Мұғалім қорытынды жасайды.
- Иә, дұрыс айтасыңдар балалар , бір шаңырақ астында тұратындардың бір- біріне сыйластығы , махаббаты, бауырмалдығы , бір –бірімен ынтымағы татулығы , бірлігі отбасы жарастығын құрайды.
(Ж) «Білгенге маржан...»
Мақсаты: Дұрыс сұрақ қоя білуге, сұхбаттасушының көзқарасын бағалауға, сұхбат құра білуге дағдылану.
Оқушыларға сұхбаттасуға қажетті сұрақтар тізімін жазуға уақыт беріледі де, өздері сұхбат алатын жұпты таңдауларын сұрайды. Таңдалған жұптар кезекпен бір-бірінен сұхбат алады.
(Ө) Мәтін құрау.
Мақсаты: Сұхбат барысында алған ақпаратты жүйелеп, қорыту, шағын мәтін түрінде жаза білуге дағдылану.
Оқушылар сұхбат барасында жинақтаған мәліметті өз сөзімен 4-5 сөйлемнен тұратын мәтін түріне келтіру. Мәтінге ат қоюға болады.
/Жазылған мәтінді оқушылар өзара оқып, бір-біріне қызықты фактілермен бөліседі/........
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Ілмектер: сабақ жоспары Сұхбат аламын 2 сынып қазақ тілі, қазақ тілінен қмж кмж қысқа мерзімді сабақ жоспары, поурочные планы на казахском языке, казак тили кыска мерзимди сабак жоспары, Сұхбат аламын