Менің отбасым І дыбысы мен әрпі (1 сынып,4 бөлім )
Пән: Сауат ашу.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: «Бізді қоршаған әлем»
Тақырып: Менің отбасым. І дыбысы мен әрпі.
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: 1.3.8.1.Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу.
1.2.1.2.Оқудың түрлерін(буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану.
Сабақ мақсаты: Барлық оқушылар білу керек:
Дыбыстық талдау жасау арқылы сөз құрайды. Сөйлемді тұтас оқиды.
Көпшілігі:
І дыбысының баспа және жазба түріндегі айырмашылықты біледі, сөздерді буындап, тұтас оқуға дағдыланады.
Кейбір оқушылар:
Буындап оқиды. Бас әрпі мен кіші әрпін каллиграфиялық талаптарға сай жазады.
Талқылауға арналған сұрақтар:
- Өлең не туралы?
- Атасыі кім болып жұмыс істейді?
- Ол не үшін мектепке барады?.
Сабақ барысы: Ширату жаттығуы.
Қалыптастырушы бағалау.
Бөлімше. 2.1 Оқу түрлерін қолдану.
Оқу мақсаты: 1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесе-тін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану.
Ойлау дағдыларының деңгейі: Қолдану.
Бағалау критерийі: Білім алушы
- Буындап немесе тұтас сөздермен оқиды.
- Түсініп оқиды.
Тапсырма.
Сөздерді оқыңыз және және сәйкес суреттермен байланыстырыңыз.
а на нас ұ лу ша на
құ мырс қа ал ма ма са
Дескриптор:
- Сөздерді буындап немесе тұтас оқиды.
- Сөздерді сәйкес суреттермен сәйкестендіреді.
«Менің Отбасым» өлеңін жатқа сұрау, көңіл-күй смайликтері арқылы ынталандыру.
Оқушыларға түрлі аңдардың іздерінің суретін көрсетемін. Аңдар мен құстардың, адамның іздерін салыстырады.
Оқулықпен жұмыс.
Оқулықта берілген сөздер мен сөйлемдерді буындап, тұтастай оқу білігін бағалауды ұйымдастыру. Оқулықтағы
«ін», «іні», «ірі», «іс», «тіл», «шіл», «іш», «тіс», «іл» сөздерінің оқылу үлгісін көрсетемін.
«Ақылды іс тындырады,
Ақымақ тіс сындырады» мақалын оқушыларға оқытып, мағынасына талдау жасатамын.
Қай сурет сызбаға сәйкес келетінін оқушыларға тапқызу. Оқушылар суреттегі («кілт», «піл», «тіл», «шіл») сөздердің атауын тауып, қайсысы берілген сөз сызбасына сәйкес келетінін айтады.
Дыбыстық талдау жасатамын. Сөздерді қатыстырып сөйлем құратамын.
Сергіту сәті:
Орнымыздан тұрайық,
Белді бекем буайық.
Оң қолыңды сол жаққа,
Сол қолыңды оң жаққа
Шеңбер жасап бұлғайық.
Жақсылап бір байқа да,
5-6 рет қайтала.
Дәптермен жұмыс.
Айтқан сөзін тыңдаймын,
Құрметпенен қараймын.
Дәптерімді кірлетпей,
Әріптерді жазамын.
І дыбысының элементтерімен танысу арқылы әріпті салу.
- І әрпі неге ұқсайды?...
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: «Бізді қоршаған әлем»
Тақырып: Менің отбасым. І дыбысы мен әрпі.
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: 1.3.8.1.Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу.
1.2.1.2.Оқудың түрлерін(буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану.
Сабақ мақсаты: Барлық оқушылар білу керек:
Дыбыстық талдау жасау арқылы сөз құрайды. Сөйлемді тұтас оқиды.
Көпшілігі:
І дыбысының баспа және жазба түріндегі айырмашылықты біледі, сөздерді буындап, тұтас оқуға дағдыланады.
Кейбір оқушылар:
Буындап оқиды. Бас әрпі мен кіші әрпін каллиграфиялық талаптарға сай жазады.
Талқылауға арналған сұрақтар:
- Өлең не туралы?
- Атасыі кім болып жұмыс істейді?
- Ол не үшін мектепке барады?.
Сабақ барысы: Ширату жаттығуы.
Қалыптастырушы бағалау.
Бөлімше. 2.1 Оқу түрлерін қолдану.
Оқу мақсаты: 1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесе-тін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану.
Ойлау дағдыларының деңгейі: Қолдану.
Бағалау критерийі: Білім алушы
- Буындап немесе тұтас сөздермен оқиды.
- Түсініп оқиды.
Тапсырма.
Сөздерді оқыңыз және және сәйкес суреттермен байланыстырыңыз.
а на нас ұ лу ша на
құ мырс қа ал ма ма са
Дескриптор:
- Сөздерді буындап немесе тұтас оқиды.
- Сөздерді сәйкес суреттермен сәйкестендіреді.
«Менің Отбасым» өлеңін жатқа сұрау, көңіл-күй смайликтері арқылы ынталандыру.
Оқушыларға түрлі аңдардың іздерінің суретін көрсетемін. Аңдар мен құстардың, адамның іздерін салыстырады.
Оқулықпен жұмыс.
Оқулықта берілген сөздер мен сөйлемдерді буындап, тұтастай оқу білігін бағалауды ұйымдастыру. Оқулықтағы
«ін», «іні», «ірі», «іс», «тіл», «шіл», «іш», «тіс», «іл» сөздерінің оқылу үлгісін көрсетемін.
«Ақылды іс тындырады,
Ақымақ тіс сындырады» мақалын оқушыларға оқытып, мағынасына талдау жасатамын.
Қай сурет сызбаға сәйкес келетінін оқушыларға тапқызу. Оқушылар суреттегі («кілт», «піл», «тіл», «шіл») сөздердің атауын тауып, қайсысы берілген сөз сызбасына сәйкес келетінін айтады.
Дыбыстық талдау жасатамын. Сөздерді қатыстырып сөйлем құратамын.
Сергіту сәті:
Орнымыздан тұрайық,
Белді бекем буайық.
Оң қолыңды сол жаққа,
Сол қолыңды оң жаққа
Шеңбер жасап бұлғайық.
Жақсылап бір байқа да,
5-6 рет қайтала.
Дәптермен жұмыс.
Айтқан сөзін тыңдаймын,
Құрметпенен қараймын.
Дәптерімді кірлетпей,
Әріптерді жазамын.
І дыбысының элементтерімен танысу арқылы әріпті салу.
- І әрпі неге ұқсайды?...
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Ілмектер: сабақ жоспары Менің отбасым І дыбысы мен әрпі 1 сынып сауат ашу, сауат ашудан қмж кмж қысқа мерзімді сабақ жоспары, поурочные планы на казахском языке, сауат ашу кыска мерзимди сабак жоспары, Менің отбасым І дыбысы мен әрпі