Еріншектің ертеңі бітпес № 7 (3 сынып, I тоқсан, 2 бөлім)
Пән: Қазақ тілі Т2
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2-бөлім Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен
Сабақ тақырыбы: Еріншектің ертеңі бітпес № 7
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: 2.5 Тыңдау-көру материалдары негізінде ойын айту
3.2.5.1* оқыған/тыңдаған материал бойынша өз пікірін (менің ойымша ..., менің көзқарасым бойынша ..., себебі ...) дәлелдеу
3.2 Мәтіннің мазмұнын түсіну
3.3.2.1 жиі қолданылатын сөздер мен фразалардан құрастырылған шағын мәтіндегі негізгі ойды түсіну.
Сабақ мақсаттары: Оқушылардың барлығы:
Оқыған мәтіннің мазмұнын түсінеді, негізгі ойын анықтайды
Оқушылардың көпшілігі:
Мәтіндегі оқиғаға қатысты ойын айтады, мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді;
Оқушылардың кейбірі:
Мәтіндегі оқиғаға қатысты өз пікірін дәлелдейді, ойын еркін жеткізеді.
Сабақ барысы:Ертеңгілік шеңбер «Менің атымның құпиясы»
Оқушылар ортаға шығып, шаттық шеңберін құрайды да, әрқайсысы «Менің атым Айжан, мен алманы жақсы көремін!», Менің атым Қанат! Мен «Қазақ тілін» жақсы көремін» деп жалғаса береді, яғни өз есімінен басталатын бір сөзді айтады.
Оқушылар бейне көру арқылы сабақтың тақырыбын, мазмұнын болжап айтады.
Сабақ мақсаттарымен, бағалау критерийлерімен оқушыларды таныстырып өту. (Тақтада оқушыларға арналған сабақ мақсаты жазылады)
мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беремін;
мәтіннің тақырыбына қатысты ойымды айтамын;
- мәтіннің негізгі ойын анықтаймын.
Жаңа сөздерді меңгерту: қоқыс, оңай, қиын.
1. Осы сөздердің мағыналарын суреттер, синонимдері арқылы түсіндіру.
Оңай – жеңіл, қиын – күрделі, қоқыс (суреті көрсетіледі) – қоқсық, қоқыр-соқыр
2. Дұрыс айтуға дағдыландыру:
- сөздерді мәнерлеп оқып беру;
- оқушылар мұғалімнен кейін сөздерді дауыстап оқиды, қайталайды, тізбекпен оқиды;
- дұрыс айтады: қиын – қыйын.
3. Жаңа сөздерден сөз тіркестерін құрастыру:
Қоқыс құбыры, оңай есеп, қиын жұмыс.
4. Сөйлемдер құрастыру.
Біздің үйде қоқыс құбыры бар. Мен оңай есептерді шығардым. Әкем қиын жұмыс атқарады.
5. Жана сөздерді сөздік дәптерге жазу.
(Ө) Оқушылар мәтінді 2 рет тыңдайды. Мәтінде кездесетін таныс емес сөздерге түсінік беріледі. Алдын-ала дескриптормен танысады. Мәтін бойынша берілген тапсырмаларды орындайды.
Дескриптор:
1. Жаңа сөздерді айтады
2. Мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді.
3. Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтайды.
Кері байланыс
Тапсырманы орындау қиын болды ма? Не қиын болды?
(Т) Оқылым алды тапсырмасы. Оқушылар «Пазл» әдісі арқылы 3 топқа бөлінеді.
«Бастапқы танысу» әдісі бойынша мәтінді оқырдың алдында оқушыларға тақырып бойынша ассоциация жүргізіледі, яғни тақырыпты оқыған кезде олардың ойына не келгенін айтады. Оқушылар өздерінің ассоциацияларының негізінде мәтін не туралы болады деп ойлайтынын талқыға салады.
Оқылым кезіндегі тапсырма
(Т) Мәтінді рөлге бөліп оқиды. Не туралы оқығандарын топта талқылайды. Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді.
1. Анасы Қадишаға не деді?
2. Қадиша қалай жауап берді?
3. Қадиша қандай қателік жіберді?
4. Сен Қадишаның орнында болсаң, не істер едің?
5. Қадиша – қандай қыз?
6. Автор не айтқысы келді?
Кері байланыс: Оқушылардың жауаптарын мұқият тыңдау, мадақтау. Қысқа жауаптарды да қабылдау. Жауап беруге талпыныс жасаған оқушыға қолдау көрсету.......
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2-бөлім Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен
Сабақ тақырыбы: Еріншектің ертеңі бітпес № 7
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: 2.5 Тыңдау-көру материалдары негізінде ойын айту
3.2.5.1* оқыған/тыңдаған материал бойынша өз пікірін (менің ойымша ..., менің көзқарасым бойынша ..., себебі ...) дәлелдеу
3.2 Мәтіннің мазмұнын түсіну
3.3.2.1 жиі қолданылатын сөздер мен фразалардан құрастырылған шағын мәтіндегі негізгі ойды түсіну.
Сабақ мақсаттары: Оқушылардың барлығы:
Оқыған мәтіннің мазмұнын түсінеді, негізгі ойын анықтайды
Оқушылардың көпшілігі:
Мәтіндегі оқиғаға қатысты ойын айтады, мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді;
Оқушылардың кейбірі:
Мәтіндегі оқиғаға қатысты өз пікірін дәлелдейді, ойын еркін жеткізеді.
Сабақ барысы:Ертеңгілік шеңбер «Менің атымның құпиясы»
Оқушылар ортаға шығып, шаттық шеңберін құрайды да, әрқайсысы «Менің атым Айжан, мен алманы жақсы көремін!», Менің атым Қанат! Мен «Қазақ тілін» жақсы көремін» деп жалғаса береді, яғни өз есімінен басталатын бір сөзді айтады.
Оқушылар бейне көру арқылы сабақтың тақырыбын, мазмұнын болжап айтады.
Сабақ мақсаттарымен, бағалау критерийлерімен оқушыларды таныстырып өту. (Тақтада оқушыларға арналған сабақ мақсаты жазылады)
мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беремін;
мәтіннің тақырыбына қатысты ойымды айтамын;
- мәтіннің негізгі ойын анықтаймын.
Жаңа сөздерді меңгерту: қоқыс, оңай, қиын.
1. Осы сөздердің мағыналарын суреттер, синонимдері арқылы түсіндіру.
Оңай – жеңіл, қиын – күрделі, қоқыс (суреті көрсетіледі) – қоқсық, қоқыр-соқыр
2. Дұрыс айтуға дағдыландыру:
- сөздерді мәнерлеп оқып беру;
- оқушылар мұғалімнен кейін сөздерді дауыстап оқиды, қайталайды, тізбекпен оқиды;
- дұрыс айтады: қиын – қыйын.
3. Жаңа сөздерден сөз тіркестерін құрастыру:
Қоқыс құбыры, оңай есеп, қиын жұмыс.
4. Сөйлемдер құрастыру.
Біздің үйде қоқыс құбыры бар. Мен оңай есептерді шығардым. Әкем қиын жұмыс атқарады.
5. Жана сөздерді сөздік дәптерге жазу.
(Ө) Оқушылар мәтінді 2 рет тыңдайды. Мәтінде кездесетін таныс емес сөздерге түсінік беріледі. Алдын-ала дескриптормен танысады. Мәтін бойынша берілген тапсырмаларды орындайды.
Дескриптор:
1. Жаңа сөздерді айтады
2. Мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді.
3. Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтайды.
Кері байланыс
Тапсырманы орындау қиын болды ма? Не қиын болды?
(Т) Оқылым алды тапсырмасы. Оқушылар «Пазл» әдісі арқылы 3 топқа бөлінеді.
«Бастапқы танысу» әдісі бойынша мәтінді оқырдың алдында оқушыларға тақырып бойынша ассоциация жүргізіледі, яғни тақырыпты оқыған кезде олардың ойына не келгенін айтады. Оқушылар өздерінің ассоциацияларының негізінде мәтін не туралы болады деп ойлайтынын талқыға салады.
Оқылым кезіндегі тапсырма
(Т) Мәтінді рөлге бөліп оқиды. Не туралы оқығандарын топта талқылайды. Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді.
1. Анасы Қадишаға не деді?
2. Қадиша қалай жауап берді?
3. Қадиша қандай қателік жіберді?
4. Сен Қадишаның орнында болсаң, не істер едің?
5. Қадиша – қандай қыз?
6. Автор не айтқысы келді?
Кері байланыс: Оқушылардың жауаптарын мұқият тыңдау, мадақтау. Қысқа жауаптарды да қабылдау. Жауап беруге талпыныс жасаған оқушыға қолдау көрсету.......
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Ілмектер: сабақ жоспары Еріншектің ертеңі бітпес № 7 3 сынып қазақ тілі, қазақ тілінен қмж кмж қысқа мерзімді сабақ жоспары, поурочные планы на казахском языке, казак тили кыска мерзимди сабак жоспары, Еріншектің ертеңі бітпес № 7