Жергілікті экожүйелердегі тірі ағзалардың алуан түрлілігі. Жаратылыстану, 6 сынып, сабақ жоспары. 2 - сабақ.


Ұзақ мерзімді жоспардағы бөлім:

6. Экология және тұрақты даму

Мектеп:

Мерзімі:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 6

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Жергілікті экожүйелердегі тірі ағзалардың алуан түрлілігі_2-сабақ

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.6.2.2 жергілікті экожүйелердегі тірі ағзалардың алуан түрлілігін зерттеу

 Сабақ мақсаттары

    • экожүйелердің ерекшеліктерін сипаттау;
    • мектеп маңы экожүйелердегі тірі ағзалардың алуан түрлілігін зерттеу;
    • мектеп маңы экожүйелеріндегі ағза түрлерінің сандық мөлшері және кездесу жиілігінің әртүрлі болу себептерін түсіндіру.

 Бағалау критерийлері

  • Әр түрлі экожүйелердің ерекшеліктерін анықтайды;
  • Белгіленген экожүйедегі тірі ағзалардың алуан түрлілігін зерттейді;
  • Мектеп маңы экожүйелеріндегі ағза түрлерінің сандық мөлшері және кездесу жиілігінің әртүрлі болу себептерін талдайды.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

Экожүйелердің ерекшеліктерін ауызша/ жазбаша түсіндіре, алады.

Пәнге тән лексика мен терминология:

Түзушілер, тұтынушылар, ыдыратушылар, биотикалық факторлар, абиотикалық факторлар, антропогендік факторлар

Диалог үшін пайдалы сөз тіркестерінің топтамасы:

  • Көлеңке жерде өсімдіктер ... болады ..., өйткені … .
  • Күн сәулесі көп түсетін жер ... ерекшеленеді, өйткені ... .

Жол жиегі экожүйесіне ... тән.

 Құндылықтарды дарыту

 

Әртүрлі пікірлерді талқылау барысында оқушылар сыйластыққа үйренеді.

Жұптық жұмыс кезінде өзара ынтымақтастық танытуды үйренеді.

Бір-біріне сұрақ қою, талқылаулар кезінде ашықтық қалыптасады.

Экожүйелердің ерекшеліктерін анықтау барысында табиғаттағы тепе-теңдік, биосфера, экожүйедегі, экономикадағы тұрақтылық сияқты маңызды түсіктер арқылы жаһандық азаматтық дамытылады.

Топтық жұмыс барысында ынтымақтастықта жұмыс жасай алу дағдысы, академиялық шынайылық қалыптастырады.

 Пәнаралық байланыстар

Экожүйелердің абиотикалық факторлары ерекшеліктерін анықтау физика пәнімен байланысты қамтамасыз етеді.

Бастапқы білім

Оқушылар 5 – ші сыныпта экожүйеге экологиялық факторлардың ықпалы үдерістермен танысты. Оқушылар экологиялық факторларды атай алады, ажырата біледі. Бастапқы білімді жаңғырту жұптық жұмыс барысында экологиялық факторлардың ерекшеліктерін сипаттау арқылы жүзеге асады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-10

1. Өткенді қайталау арқылы бастапқы білімді жаңғырту. Оқушылар «Мектеп үлескесі экожүйе бола ала ма?» сұрағын талқылайды.

Қауіпсіздік ережелерімен танысып, мектеп үлескесін зерттеу жоспарын құрады. Мәтінмен танысып, өз жоспарларын толықтырады.

Қосымша 1

Сабақтың ортасы

10 - 30

30-35

2. Топтық жұмыс. Оқушылар 5 топқа бөлініп, мектеп(учаскесі) үлескесіндегі экожүйені зерттейді, жұмыс парағын толтырады.

1- топ: көлеңке жер

2- топ: ашық алаң

3- топ: ағаш көлеңкесі

4- топ: жол бойы

5- топ: спорт алаңы маңы

Әр топқа жеке үлескелердегі тірі ағзалардың түрлерін анықтап, санын табады. Мәліметтерді кестеге жазып, әр үлеске мәліметтерін салыстырады.

Тірі ағза 

Саны

 1 - үлеске

Әр үлескенің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды.

Дескрипторлар

Оқушы

Жұмыс нәтижесі бойынша ақпарат жинақтайды;

Жинақталған ақпаратты ұсынады

Ақпарат нәтижесін талдайды;

Жұмыс бойынша қорытынды жасайды;

Жұмыстың кемшілікітерін анықтайды;

Жақсарту жолдарын ұсынады.

3. Сабақты бекіту. Жұмыс парағындағы ақпараттарды талдау. Үлескелердегі ағза түрлерінің сандық мөлшері және кездесу жиілігінің әртүрлі болу себептерін түсіндіреді.

Қосымша 2

Сабақтың соңы:

35-40

7. Рефлексия

Мұғалім сабақ мақсатарына қайта оралып, сабақ мақсаттарына жету деңгейін талқылайды.

Кері байланыс «Мен үшін...».

1. Жұмыс барысында топтағы қарым-қатынас тапсырманың орындалуына қалай әсер етті?

  • Жұмыстың тиімділігін одан әрі арттыруға көмектесті;
  • Жұмыстың жақсы жүруіне кедергі болды;
  • Біздің қарым-қатынасымыз тапсырманы нақты орындауға мүмкіндік бермеді;

2. Топтағы қарым-қатынас әсіресе қай дәрежеде көбірек іске асты?

  • ақпарат алмасуда;
  • Өзара қарым- қатынаста;
  • Осы дәрежелердің бәрінде іске асты;

3. Жұмыс барысында қарым-қатынас жасаудың қай стилі басым болды?

  • Бір адамға бағытталған стиль
  • Тапсырманы орындауға бағытталған стиль.

4. Топтағы орындау барысында топта ауызбіршілік сақталды ма?

  • Топта ауызбіршілік пен серіктестік қарым-қатынас сақталды;
  • Топтағы бірлік, ауызбіршіліктің бұзылғаны байқалды;

Оқушылармен бірге талқылаулар жасап, туындаған сұрақтарға жауап беріледі.

Қосымша 3

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушыларға ресурстың барлық мүмкін түрлері ұсынылғанда олардың өз қабілеттеріне қарай ресурс түрін таңдап алып қолдануы кезінде ресурс түрлері сараланады

Оқушылардың сызба, кластер, модель сияқты әртүрлі жолмен өздерінің түсінгенін көрсетуі арқылы тапсырма түрлері сараланады.

Сұрақтарға жауап беру кезінде оқушылардың өз деңгейлерінде жауап беру арқылы іс-әрекет сараланады.

Кейбір жылдам жұмыс жасайтын оқушыларға қосымша тапсырма орындауды ұсыну саралауды қолдайды.

Кейбір оқушыларға ағылшын тіліндегі терминологиямен жұмыс ұсынуға болады

Оқушылардың түрткі және жағдаяттық сұрақтарға жауап берулері кезіндегі өмірмен, өз тәжірибесімен байланысты көрсете алу деңгейлері арқылы

Сабақ барысында бағалау критерийлеріне сай тапсырмалардың орындалуы, талқылаулар кезіндегі жауаптары арқылы;

Топта жұмыс жасай білу дағдылары арқылы;

Дескрипторлар арқылы.

Мектеп үлескесін зерттеу барысында қауіпсіздік ережелерін сақтау.

Бейтаныс өсімдіктер мен жануарларды қолмен ұстамауына назар аудару.

Қосымша № 1

Мәтін. Мектеп үлескісі шағын экожүйені құрайды. Мектеп үлескісін жасанды ( адам жасалған) экожүйе ретінде қарастыруға болады. Осындай экожүйе табиғи экожүйеден құрылымы мен ағзалардың түрлік құрамы жағынан ерекшеленеді. Мектеп үлескісінің түрлік құрамы неғұрлым алуан түрлі болса, осы экожүйе соғұрлым тұрақты болады. Мектеп үлескісіндегі әрбір өсімдікті санау мүмкін емес. Сондықтан бақылау үшін үлгі алу керек. Оны шаршы (квадрат) әдісі арқылы жасауға болады. Шаршы бұл – үлескі бетіне тікелей қоятын жиектеме. Бұл әдіс таңдап алған өсімдік түрін санау және түрлік құрамды анықтау үшін қолданылады.

Пән: Жаратылыстану

6 сынып

Оқушының аты-жөні:

Мерзімі

Тарау: 6.4.В Экология және тұрақты даму

Тақырыбы: Жергілікті экожүйелердегі тірі ағзалардың алуан түрлілігі

Оқыту мақсаттары: 6.6.2.2 жергілікті экожүйелердегі тірі ағзалардың алуан түрлілігін зерттеу

Дағдылар:

Бағалау критерилері:

Сыни ойлау және зерттеушілік дағдылар

Әр түрлі экожүйелердің ерекшеліктерін анықтайды;

Белгіленген экожүйедегі тірі ағзалардың алуан түрлілігін зерттейді;

Мектеп маңы экожүйелеріндегі ағза түрлерінің сандық мөлшері және кездесу жиілігінің әртүрлі болу себептерін талдайды.

Зертханалық жұмыс

Мақсаты:....................................................................................................................................................................................................................................................................................................

І. Құрал– жабдықтар

  • жұмыс парағы
  • шаршы 1x1м2

ІІ.Жұмыс барысында орын алуы мүмкін қауіпті жағдайлар:

1. .......................................................................................................................................................

2.........................................................................................................................................................

3.........................................................................................................................................................

ІII. Жұмыс барысы:

  • Аумақты белгілеп алу;
  • 1 шаршы метр аумақтағы өсімдік түрлерін және олардың әрқайсының санын анықтау;
  • Нәтижесін жазу (кем дегенде 3 шаршыны зерттеп, орташа мәнін табу;
  • Кестеге толтыру;
  • Өзге топтардың мәліметтерімен танысу.
  • Мәліметтерді кестеге толтыру.
  • Кестедегі мәндер бойынша гистограмма сызу.

IV. Жұмыс нәтижесі (деректер мен нәтижелерді жинақтау) (нәтижелерін кесте құрып енгізу):

№ п/п 

Өсімдік атауы 

Саны

 1 - үлеске

V. Нәтижені ұсыну: Алынған нәтижелерді пайдаланып гистограмма тұрғызу.

ҮІІ.Нәтижені талқылау:

  • Әр шаршыдағы өсімдік түрінің кездесу ерекшелігі
  • Берілген шаршыдағы өсімдік түрінің кездесу жиілігіне әсер ететін факторлар?

.......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

ҮІІІ. Қорытынды:..........................................................................................................................

......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

ІХ. Жұмысты бағалау (жұмыс барысындағы қателіктер \шектеулер және жақсарту жолдары)

Шектеулер мен кемшіліктер...............................................................................................

1...............................................................................................................................................

2...............................................................................................................................................

Жақсарту жолдары..............................................................................................................

1...............................................................................................................................................

2...............................................................................................................................................

Қосымша 3

Кері байланыс «Мен үшін...»

1. Жұмыс барысында топтағы қарым-қатынас тапсырманың орындалуына қалай әсер етті?

  • Жұмыстың тиімділігін одан әрі арттыруға көмектесті;
  • Жұмыстың жақсы жүруіне кедергі болды;
  • Біздің қарым-қатынасымыз тапсырманы нақты орындауға мүмкіндік бермеді;

2. Топтағы қарым-қатынас әсіресе қай дәрежеде көбірек іске асты?

  • ақпарат алмасуда;
  • Өзара қарым- қатынаста;
  • Осы дәрежелердің бәрінде іске асты;

3. Жұмыс барысында қарым-қатынас жасаудың қай стилі басым болды?

  • Бір адамға бағытталған стиль
  • Тапсырманы орындауға бағытталған стиль.

4. Топтағы орындау барысында топта ауызбіршілік сақталды ма?

  • Топта ауызбіршілік пен серіктестік қарым-қатынас сақталды;
  • Топтағы бірлік, ауызбіршіліктің бұзылғаны байқалды;


Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу