Жануарлардың тіршілік ортасының өзгеруі. Жаратылыстану, 3 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Пән: Жаратылыстану Сынып: 3 Жанды табиғат. Жануарлар | Мектеп: Модератор: Увалиева А.К Қатысқандар саны: Қатыспаған оқушылар: | |||||||||||||||||
Күні: | ||||||||||||||||||
Тақырыбы: | Жануарлардың тіршілік ортасының өзгеруі | |||||||||||||||||
Оқу мақсаты: | 3.2.2.5 тіршілік ортасындағы жағдайдың өзгеруіне байланысты жануарлар санының өзгеруін түсіндіру; 3.1.2.1 ақпарат көзінің түрлерін анықтау; | |||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: | Оқушылар: жануарлардың тіршілік ортасының өзгеру себептерін анықтайды; тіршілік жағдайы өзгеруінің жануарларға әсерін түсінеді. | |||||||||||||||||
Бағалау критерийі | Жануарлардың тіршілік ортасы өзгергенде болатын жағдайларға нақты болжам жасайды. Табиғи апаттардың жануарлар тіршілігіне әсерін, салдарын біледі. | |||||||||||||||||
Тілдік мақсат |
| |||||||||||||||||
Құндылықтар | жануарларды қорғау | |||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | әдебиеттік оқу, дүниетану | |||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | презентация | |||||||||||||||||
Алдыңғы меңгерілген білім | жануарлардың тіршілік ету ортасы, бейімделуі, бір-бірімен қарым-қатынасы жайлы біледі. | |||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт | Сабақта жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-5 | Ұйымдастыру. «Иә немесе Жоқ» Оқушыларға сөйлемдер оқу, «ия» немесе «жоқ» деп жылдам жауап беру және өз жауабын дәлелдеу.
| Аудиожазба сұрақтарды дыбыстық жазба түрінде тыңдату | ||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 5-7 7-10 10-13 13-15 15-25 25-32 32-36 |
Оқушылардың жауаптары мен болжамдарын тыңдау. Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаты айту.
Ғаламтордан немесе суреттер арқылы ғаламшарымыздағы табиғаты ерекше көркем жерлерді көрсету. Табиғатты сипаттау. Суреттердегідей әдемі жерлерде болған оқушыларға алған әсерлерін айтып беруге мүмкіндік беру. Жиектемедегі сөздерге оқушылардың назарын аударып, олар нені білдіретінін сұрау.
Оқушылардың ойларын тыңдау.
Жетелеуші сұрақтар:
Мәтінмен «Түртіп алу» стратегиясы бойынша танысу. Түсініксіз ақпараттармен жұмыс жасау. Мәтін бойынша жұбына 3 сұрақ дайындау. Бір-бірінің сұрақтарына жауап беру. Зертте. Жануарлардың тіршілік ортасының жағдайы өзгерсе, не болуы мүмкін? Кесте толтыру. Топтық жұмыс Алдын-ала ақпарат көздерін, ресурстар дайындау. Топпен таныс жануарлар тізімін жасау, мекен ету ортасын жазу, тіршілік ортасының өзгеру себептері мен салдарын кестеге толтыру.
Жұмыстарды қорғау. Нәтижелерді талқылап, қорытынды шығару.
Жер бетінде бунақденелілердің неліктен көп екендігін айқындау. Жануарлар тобын еске түсіру.
Бунақденелілерді ерекшелеп сызу. Жануарлардың ішінде ең көп тараған бунақденелілер екенін айту.
Оқушылардың болжамын тыңдау, жануарлар саны туралы қосымша ақпарат беру. Қосымша тапсырма. Жұмыс дәптері 28-жұмыс парағы (30-б.) | табиғи апаттар суреті
энциклопедиякітап кесте ватман маркер сызба | ||||||||||||||||
Сабақтың соңы 36-40 | Рефлексия. «Жетістік баспалдағы» - Не білгім келеді? - Неден қиналдым? - Не білдім?
| |||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық пен қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||
Табиғат апаттарының жануарлар тіршілігіне әсері туралы ойтолғау жазу | Кесте толтыруға арналған топтық жұмысты бағалау | Топта, жұпта, жеке жұмыс жасау ережелерін сақтау |
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру