М.Мағауин «Шақан - шері» романы. Қазақ әдебиеті, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Пән: Қазақ әдебиеті | Мектеп: | |||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||
Сынып: 10Т1 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||
Бөлім | Аңызбен өрілген көркем сөз М.Мағауин «Шақан - шері» романы | |||||||||
Оқу мақсаты | 10.3.4.1 - шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу. | |||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылардың барлығы шығарманың идеялық мазмұнын біледі Оқушылардың көбі шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазады Оқушылардың кейбірі өзіндік көзқарасы басым әдеби сын жазады. | |||||||||
Бағалау критерийі |
| |||||||||
НЗМ құндылық | Топта, жұпта жұмыс жасай білу; өз білімін жетілдіріп отыру;тілге деген құрметін арттыру; өзге елдің мәдениетін құрметтеу | |||||||||
Тілдік мақсаттар | Пән лексикасы және терминология: уақыт, кеңістік, жолбарыс, аңшылық, кек, өшпенділік, батырлық,т.с.с Мәтін талдау барысында қолданылатын тіркестер: Менің ойымша....; себебі......; Оны мен былай дәлелдеймін..... Қрыта келе,...... | |||||||||
Алдыңғы білім | ||||||||||
Жоспар | ||||||||||
Уақыт | Жоспарланған жұмыс түрлері | Ресурстар | ||||||||
Сабақтың басы | Сабақтың мақсаты мен бағалау критерийін оқушылармен бірге талқылау С. Суреттер сөйлейді.
Сыныпты 4 топқа бөлу ЖОЛБАРЫС - ҚАСҚЫР ШАҚАН ШЕРІ - АДАМДАР АДАМНЫҢ КЕГІ- ҚАСҚЫРДЫҢ КЕГІ ТАБИҒАТ ЗАҢЫ- ТАБИҒАТ ЗАҢЫ Қызығушылықты ояту: Әр топ өздерінің топтарының атына сай тапсырма орындайды. Шығармада орын алған оқиғаларға жолбарыс, қасқыр кінәлі ме? Шақан шерінің,адамдардың әрекетін қолдайсыз ба? Кек алу дұрыс па? Шығармада табиғат заңына қарсы шығу байқалады ма? | |||||||||
Сабақтың ортасы | Мағынаны ажырату ЖЖ Әр топтағы жұптар кейіпкер мен өздерінің топтарының атын байланыстырып айтады.
Адам -қасқыр
Құрмаш - бала
Көксерек - кек
Көксерек – табиғат заңы Тапсырма2 1-жұп. «Көксерек» шығармасы мен «Шақан шері» шығармасы бойынша адам мен аңның арасындағы айырмашылықты анықтаңыз. Әр шығарма бойынша 3 мысалдан келтіріңіз. 2-жұп. «Көксерек» шығармасы мен «Шақан шері» шығармасы бойынша адам мен аңның арасындағы ұқсастықты анықтаңыз. Әр шығарма бойынша 3 мысалдан келтіріңіз. Бағалау критерийі:
С. Әдеби сын дегенді қалай түсінесіздер? Мұғалім тарапынан қосымша түсінік беріледі. Тапсырма3 Романда: «Тәңірі тағаланың құдіретті пәрменімен жаратылған он сегіз мың ғаламда басы артық бір нәрсе жоқ. Қара жерде қыбырлаған құмырсқадан көк аспанда шарықтаған қыранға дейін, су сүзген балықтан шөл кешкен құланға дейін қилы кейіпті, қаншама махлұқат бар екен, соның бәрінің өз несібесі, өз орны болса керек. Хақ тағала біріне-бірін селбестіріп, біріне-бірін бақтырып қойған. Бірақ түп иесі адам. Ендеше, орныңды біл, қарауындағы жан-жануарға жазықсыз жапа шектірме». Жолбарыс Іле аймағын бұрыннан мекендеген жыртқыш. Жолбарыс бұл мекенде өсіп-өніп , тіршілік заңымен, ұрпақтан ұрпаққа жалғасқан өмір жорасымен тиесілі несібесін жеп, кең алқапты еркін басып, еркін аралап, жер басып жүріп жатқан. Ол мекеннің тыныштығын «АДАМ» бұзды. Ол адам елден безінді, елін жатсынды. Ақыр аяғы отбасы жыртқыштың жемтігі болды. «Тыныш жатқан жыланның құйрығын баспа» демекші, «кек – кекке жетелейді екен, жауыздық тек жауыздықты ғана туғызады екен». Ұсынылған үзіндіні негізге ала отырып, «Кек – кекке жетелейді» тақырыбында «Көксерек» шығармасы мен «Шақан шері» шығармасындағы кек мәселесін салыстыра отырып, әдеби сын жазыңыз. Бағалау критерийі:
Кері байланыс. Не жақсы болды? Нені жақсарту керек? Қалай жақсартамыз? |
https://vk.com/wall-52205638_6848 Шақан шері https://kk.wikipedia.org/wiki/%D3%98%D0%B4%D0%B5%D0%B1%D0%B8_%D1%81%D1%8B%D0%BD әдеби сын деген не? | ||||||||
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия.
| |||||||||
Қосымша мағлұматтар | ||||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | ||||||||
| ||||||||||
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| |||||||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? | ||||||||||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.