Абай Құнанбаев «Масғұт» поэмасы. Қазақ әдебиеті, 10 сынып, сабақ жоспары. 2-сабақ.
Пән: Қазақ әдебиеті | Мектеп: | |||||
Күні: | Мұғалім: | |||||
Сынып: 10 | Қатысқаны: | Қатыспағаны: | ||||
Бөлім | Қалың елім, қазағым | |||||
Сабақтың тақырыбы | Абай Құнанбаев «Масғұт» поэмасы | |||||
Оқу мақсаты | 10.Т/Ж1. Әдеби шығарманың композициялық ерекшеліктерін талдау. | |||||
Сабақтың мақсаты |
| |||||
Бағалау критерийі |
| |||||
Тілдік мақсаттар | Абайды тану, әлемге таныту, халықты таныту, білім уағыздаушы, нақылға айналған, ақылмен істеу, т.б. | |||||
Алдыңғы тақырып | Абай Құнанбаевтың «Масғұт» поэмасы | |||||
Сабақта қамтылатын білім беру құндылықтары | Адами қасиет, тәлім-тәрбие, достық, татулық Зерттеген мәселе бойынша өмірлік ұстаным | |||||
Жоспар | ||||||
Жоспарланған уақыт | Іс-шаралар | Ресурстар | ||||
10 минут | Қызығушылықты ояту кезеңі Ой шақыру Абай туралы айтылған Елбасының сөзін талқылаудан бастайды және «6 Неліктен» стратегиясын қолданып, сұрақтарға жауап береді. Алдыңғы сабақтармен байланыс орнатылады.
Н. Ә. Назарбаев «6 НЕЛІКТЕН» стратегиясы 1. Неліктен Абай бала тәрбиесіне қатты көңіл бөлген? 2. Неліктен Абай ғылым, білімді уағыздаған өлеңдер жазды? 3. Неліктен Абайдың «Масғұт» помасында әйелді қоғамның ерлерге мүшесі деп тану, оның әлеуметтік өмірдегі орнын бағалау жағына көбірек көңіл бөлінген? 4. Неліктен Абайдың өлең жолдары мақал - мәтел сияқты нақылға айналып кеткен? 5. Неліктен Абай «не істесең де, бәрін ақылмен істе» деген ұлағатты ой айтады? 6. Неліктен Абайды «қазақ жазба әдеби тілінің негізін салушы» деп бағалайды? http://engime.org/shifarmani-kompoziciyali-rilisi.html
| Суреттер | ||||
5 минут 10 минут 10 минут | Мағынаны тану кезеңі ТЖ 1-тапсырма. Поэма желісі бойынша жоспар құрастырады. 2-тапсырма. М. О. Әуезов: «Масғұт аузыменен Абай өз заманындағы, өз ортасына қанықты болған жайларды айтады. Үлкен гуманист ақын сол өзі таратпақ болған мораль философиясын жаңа түрде шартты мазмұнға байланыстырып ұсынып отыр»,-дейді. Осы талдау негізінде оқушылар «Ойлану пирамидасын» қолдана отырып, поэмадан дәлел келтіреді. Поэманың негізгі ойы ______________ _________________ Поэмадағы мораль философиясын суреттейтін екі сөз __________ ____________ __________ ___________ Поэмадағы ойдың маңыздылығын суреттейтін төрт сөз _______ _________ _________ ________ ___________________ 3-тапсырма. Поэманың композициялық құрылысына талдау жасайды. Шығарманың композициялық құрылысы: 1. Сюжеттің басталуы: 2. Сюжеттік байланыс: 3. Шиеленісуі: 4. Шарықтау шегі: 5. Шешімі: 6. Шығарма кейіпкерлері: 7. Әдеби теориялық ұғымдар: 8. Шығарманың негізгі түйіні, тәрбиелік мәні: Бағалау. Бағалау дескрипторлары:
| |||||
5 минут | Кері байланыс. «Плюс, Минус, Қызықты»
| |||||
Қосымша мәлімет | ||||||
Саралау – көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыларыңызға қандай жоспар құрған болар едіңіз? | Пәнаралық байланысқа сілтеме Денсаулық және қауіпсіздік АКТ сілтемелері Құндылықтар сілтемесі | |||||
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары шынайы болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| |||||
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі дүниені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Осы сабақтың барысында мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы қандай ақпаратты білдім? |
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру