Ғарышты игеру және адамзаттың ғарыштық перспективалары. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақмерзімді жоспар бөлімі: Космология | Мектеп: ХББ НЗМ Петропавл қаласы | ||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Сыздыкова А.Д., Касленкина Н.Е., Rory Ian Bualan | ||||||||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||
Сабақ тақырыбы: | Ғарышты игеру және адамзаттың ғарыштық перспективалары. | ||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): | 11.10.1.10 - Хаббл Заңын пайдалана отырып, әлемнің жасын бағалай білу; 11.10.1.11 - микротолқынды фондық сәуле туралы деректерді пайдалана отырып, Үлкен Жарылыс теориясын түсіндіру | ||||||||||||
Сабақ мақсаттары: |
| ||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар
| ||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Пәндік лексика және терминология: Тұмандықтар Галактика Құс жолы Күн жүйесі Цефеидтер - Цефеидтерді бақылау Хабблын сипаттау, Үлкен жарылыс салдарынан әлемнің шығу теориясын айту, - Әлемнің кеңею теориясының пайдасына дәлелдер келтіру, - әлемнің түрлерін ажырату. Диалог үшін пайдалы баянды сөйлемдер: Кёртис ... тұжырымдады, себебі... Шепли ... тұжырымдады, себебі... | ||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Адамгершілік Нәтижелі қарым-қатынас дағдысын дамыту, сыныптастарының көзқарастық пікірлеріне сыйластықпен қарау Тақырыптың шешуші сәттерін жұптық және топтық талқылау кезіндегі құндылықтарды дарыту | ||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математикамен байланыс: формулалармен жұмыс, сандардың стандарт түрі, физикалық шамалар мен өлшем бірліктері. | ||||||||||||
Негізгі дағдылар | Сұрақтарды шешу және күнделікті өмірмен байланыс пен мысладар келтіру арқылы зерттеу дағдыларын дамыту. Топта жұмыс пен өзара байланыс арқылы әлеуметтік дағдыларды дамыту, сыныптастарының көзқарасын құрметтеу. | ||||||||||||
Бастапқы білім | Әлем. Әлем Модельдері. Галактикалыр. Күн жүйесі. Ғарыш | ||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||
Сабақтың жоспарлан ған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||
Сабақтың басы 10 мин | (W) Сәлемдесу. Білімді өзектендіру үшін викторина сұрақтарына жауап беру ұсынылады: 1. Әлем қашан және қалай пайда болды?(15 жыл бұрын үлкен жарылыс салдарынан) 2. Әлемнің жасын қалай анықтады? (Хаббл Заңы) 3. Хаббл Заңын тұжырымдаңыз. 4. "Вояджер"ғарыш аппаратынан соңғы жаңалықтар қандай? (2015 жылы жермен байланысқа шығып, Күн жүйесінің шекарасынан барлық ақпаратты берді) 5. Ірі ғарыштық аппараттарды атаңыз. (Genesis, Venus Express, НАСА Dawn Mission, "Вояджер", " Венера») 6. Қазақстандық ғарышкерлерді атаңыз? (Т. Әубәкіров, Т. Мұсабаев, А. Айымбетов) 7. Жерді орбитада орналасқан автоматты обсерватория қалай аталады? 8. Галактикалардың алыстау жылдамдығы неге тәуелді? 9. Қандай елде ең үлкен радиотелескоп бар? 10. VENUS Express ғарыш аппаратының мақсаты қандай? 11. Үлкен Жарылыс Теориясы не туралы айтылады? Бүгін не туралы әңгіме болады? - (Әлемдегі өмір туралы, ғарышты игеру кезеңдері туралы) Сабақ тақырыбы мен мақсаттарын қою "Ғарышты игеру және адамзаттың ғарыштық перспективалары ". | Сабаққа кұсқаулық карта | |||||||||||
Сабақтың ортасы 25 мин 15 мин 10 мин | (G) оқушылар 3 топқа бөлінеді. (Топқа бөлу "көшбасшылар" технологиясы бойынша жүргізіледі: мұғалім сынып көшбасшыларын тұруды сұрайды. Әрбір көшбасшы өз командасында көргісі келетін оқушыны шақырады, содан кейін таңдалған оқушылар өздері көргісі келетіндерді және барлық сынып командаға бөлінбейінше атайды.) Планшеттерде немесе ноутбуктарда жұмыс істеу. (Ақпаратты іздеуге 15 минут беріледі)) Топтарға тапсырмалар: 1 топ: - Жер маңындағы орбитаны, обсерваторияны, телескоптарды зерттеу, ХҒС-да жұмыс істеу 2 топ: - Басқа планеталарды зерттеу, басқа өркениетті іздеу 3 топ: - Адамзаттың ғарыштық келешегі қандай? Әр оқушы Осы кестеде жазба жасайды: Таңбалау кестесі
Әр бағанада оқу барысында алынған ақпаратты тарату қажет. Ерекше талап – мәліметтерді, ұғымдарды немесе фактілерді тек өз сөздерімен жазу керек Ақпарат алмасу (10 минут) Кестені талдау | Сабаққа кұсқаулық карта | |||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин | (I) Ү/т: Сұрақтарға жауап беріңдер: Ғарыш болашақта қалай игерілетін болады деп ойлайсыз? Сіз Әлемді қандай елестетесіз? Әлем қалай өзгереді және әлемнің физикалық бейнесі қалай көрінеді? "Рефлексивті экран» Мен білдім... Мен үйрендім... Мен түсіндім... Маған ұнады... Мен үшін жаңа болды... Мені таң қалдырды... Менің қолымнан келді... |
| |||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||
Қолдауды талқылау мен, оқушылардың өзара консультация жасау арқылы, мұғалімнің жеке кері байланысы арқылы. Оқушыларға кестені толтыруға мүмкіндік беретін мәтіндер ұсынылады. Топтарда құрастыру кезінде олар зерттелген материалды тағы да талқылайды,содан кейін айқас сауалнама мен рефлексия кезінде білімді меңгеруді тексереді. | Өзара оқытуды бақылау, мәтінмен жұмыс кезінде сұхбат жүргізу, сондай-ақ айқас сауалнаманы бағалау арқылы. | Жағымды психологиялық орта құру, оқушылардың жас ерекшеліктерніе сәйкес тапсырмалар қолдану. Қызмет түрлерінің ауысуы. | |||||||||||
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Қиындық туындаған оқушыларға консультация беруді, топ жұмысын ұйымдастыру, қосымша ақпаратпен бөлісу | ||||||||||||
Барлық оқушылар: Көпшілік оқушылар: Кейбір оқушылар: | * әлемнің құрылымын сипаттау; * үлкен жарылыс салдарынан әлемнің шығу теориясын түсіндіру; * Әлемнің кеңею теориясының пайдасына дәлелдер келтіру; * үлкен жарылыс салдарынан әлемнің шығу теориясын сипаттау; * үлкен жарылыс салдарынан әлемнің шығу теориясын дәлелдеу; * әлемнің қолданыстағы модельдерін сипаттау. Кертис және Шепли ғалымдарының ұстанымдарына үлкен дауда өз дәлелдерін келтіру. | ||||||||||||
Сабақбойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақжоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |||||||||||||
W = толық сыныппен жұмыс
G = топтық жұмыс
I = өздік жұмыс
E =оқушы тәжірибесі
D = мұғалімнің көрсетілімі
f = формативтік бағалау
= қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулар
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.