Термоядролық реакторы. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

11,3 Атом және ядро физикасы

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Сабақ тақырыбы

Термоядролық реакторы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

Атом энергетикасының маңыздылығын, термоядролық реакцияларды түсіндіру

Сабақ мақсаттары

  • Атом энергиясының адамзат үшін тиімді пайдалануы қажеттілігінтүсіндіру;                                                             
  • Ядролық реакцияларда энергия ауыр ядролардың бөлінуі кезінде ғана емес (АЭС ) , жеңіл атом ядроларының қосылуы есебіненде босайтынын өздері    дәлелдеуге дағдыланады (сутегі бомбасы , Күн; )
  • Термоядролық энергитикасының болашағы  туралы ой қалыптасу

Бағалау критерийлері

Оқушылардыңорындай алады:

  • Атом энергиясының адамзат үшін тиімді пайдалануы қажеттілігін түсіре алады;            
  • Ядролық реактордың жұмыс жасау принципін , құрылысын өмірлік тәжірибеге сүйене отырып меңгере алады                                                                             
  • Ядролық реактордың пайдасы мен зиянын ажырата білуге тырысады;    

Тілдік мақсаттар

Тілді оқыту мақсаты

Пәндік лексика және терминология

Диалогқа/жазуға қажетті сөз

Тіркестері

Оқушылар орындай алады:

Ядролық реактордың құрлысын түсіре алады

Ядролық реактор.

Белсенді аумақ.

Жылу тасығыш.

Басқарушы таяқшалар. Атом энергиясы. термоядролық реакция

Ядролық негізгі бөлігі:..........

Ядролық реактордың негізгі бөлігі ...., олардың қызыметі ......

Менің ойымша..........

Құндылықтарды дарыту

Топтық жұмыс барысында бір-бірінің пікірін тыңдауға, өзгенің пікіріне құрметпен қарауға дағдыланады.

Пәнаралық байланыстар

 Химия, математика, информатика.   

Бастапқы білім

Тізбекті ядролық реакция, ядролық реактор,ядролық энергитикасы туралы біледі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Сабақ басында:

- оқушылардың зейінін шоғырландыруға

- оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтап алуға

- оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтауға көңіл бөлу

Слайд 1-3

Сабақтың ортасы

3 минут

4-20

Минут

21-30

Минут

31-38

минут

Үй тапсырмасын сұрау

1-тапсырма. Сурет негізінде

Атом энергетикасының дамуын талқылайды, оның ішінде Қазақстанның уранның қорын салыстырады.

2- тапсырма. Ядролық реактордың пайдасымен зияны туралы өз ойыңызды айтыңыз.

Жаңа сабақ. Мұғалім жаңа тақырыпты түсіндіреді

Ядролық синтез (термоядролық реакция) / Nuclear fusion

Өте жоғары температурада жеңіл ядролардың бірігіп ауырлау ядроны түзу реакциясын термоядролық реакция деп атайды. Ядролық реакция кезінде мол энергия бөлініп шығатын реакцияның бір түрі жеңіл элементтердің (, және т. б. ) ядроларының синтезі

болып табылады.

Жеңіл элементтердің ядроларының синтезі миллиондаған градус (-К)

температурада ғана жүзеге асады.

Оқушылардан төмендегі сұрақтарға жауап беруін сураңыз оқушыдан.

  • термоядролық синтез дегеніміз не?
  • Реакциядағы энергитикалық шығу қай жағдайда артық болады: ядролық бөлінуде ме әлде синтезде ме?
  • Жұлдыздар сөне ме?
  • Басқарылатын термоядролық реакцияны жүзеге асыру жолдары қандай?
  • Термоядролық энергитиканың неліктен болашағы зор?

Кері байланыс беру.

Қызықты ақпарат туралы айту. Оқушының сабаққа қызығушылығын арттыру.

Күн әр секунд сайын сәуле шығару арқылы 4*Дж энергиясынан айырылады, яғни оның массасы 4,3 млн тоннаға кемиді. Дегенмен Күндегі “отын” қоры әлі алты миллиард жылға жетеді

Қалыптасушы бақылау

1.термоядролық реакциясы кезінде қандай энергия бөлініп шығады?

Жауабы: 23,8МэВ

2. Дүние жүзінде жылына 3*Дж-ға жуық энергия тұтынылады. Адамзаттың қазіргі барлық энергитикалық қажетілігін қамтамасыз ету үшін термоядролық реакторда секундына қанша дейтерий “жағу” қажет?

Жауабы: 16,5 г

3.Егер -бөлшек 19,7 МэВ энергияға ие болса, .термоядролық реакциясы кезінде сәуле шығару жиілігін табыңдар.

Жауабы: 3*Гц

Дескрипторы:

  • Берілген тапсырманың формуласын жаза алады
  • Жауап шығара алады

Слайд 4-5

https://www.youtube.com/watch?v=W8cX0YbRLFo&t=312s

Қалыптасушы бағалау тапсырмасы.

Сабақтың соңы

38-40 минут.

Рефлекция

Сабақ бойынша не үйрендің?

Сабақта неден қиналдың?

Сабақты жақсарту үшін не ұсыныс жасайсын?

Оқушылардың жалпы тақырып бойынша оқу мақсатытына тоқталу.

Үй тапсырмасы;

Сутегі бомба және атом бомбалардың зияны реферат

Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Информация
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.