Магнит өррісінің энергиясы Механикалық және магниттік энергиялардың ұқсастығы. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.


Сабақтың тақырыбы:

Магнит өррісінің энергиясы

Механикалық және магниттік энергиялардың ұқсастығы

Мұғалімнің аты-жөні:

Күні:

СЫНЫП: 10

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағаноқушылар саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаттары

  • 10.4.5.3 – магниттік энергияны есептейтін теңдеуді қорыту және түсіну;
  • 10.4.5.3 – механикалық және магниттік энергиялардың ұқсастығын келтіру;

Сабақ мақсаттары:

Оқушылардың барлығы: магниттік және механикалық энергияларды сипаттайтын шамалар арасындағы байланыс біледі.

Магниттік және механикалық энергиялардың ұқсастығын сипаттай алады.

Оқушылардың көбі: Магнит өрісін есептейтін формуланы механикалық ұқсастықты қолданып қорыта алады

Оқушылардың кейбірі: Магниттік және механикалық энергиялар арасындағы байланысыты стандартты емес есептерді шығаруда қолдана алады

.

Бағалау критерийі

Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.

Тілдік құзіреттілік

Қазақша

Орысша

ағылшынша

Магнит ағыны

Магнитный поток

Magnetic flux

Электомагниттік индукция

Электромагнитная индукция

Electromagnetic induction

Өздік индукция

Самоиндукция

Self-induction

Индуктивтілік

Индуктивность

Inductance

Магнит өрісінің энергиясы

Энергия магнитного поля

Magnetic field energy

Ресурстар

Презентация, музыка, https://en.wikipedia.org/wiki/Mechanical%E2%80%93electrical_analogies

https://www.google.com/search?rlz=1C1GGRV_enKZ785KZ785&q=analogy+between+mannitic+and+mechanical+energies&tbm=isch&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwjcq5yj5qviAhUnwcQBHVY9ARQQsAR6BAgJEAE&biw=1920&bih=937

Әдіс-тәсілдер

Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, көрнекілік. Рефлексия.

Пәнаралық байланыс

Математика, информатика

Алдыңғы оқу

Өздік индукция, Магнит ағыны, Магнит өрісінің энргиясы, Магнитөрісі энергиясының тығыздығы

Сабақтың жоспары

Жоспарланғануақыт

Сабақ барысы :

ресурстары

Басталуы

5 минут

Бағалау парақшасымен таныстыру

Топтарға бөлу.

Формулалар арқылы топтарға бөлінеді.

1-топ «»

2-топ «»

3-топ «»

Бағалау парағы (Тапсырманы орындаған әр бала өзіне бір ұпайдан қойып отырады).

Білу

Үй тапсырмасын сұрау. (5 мин)

Қарсы топ оқушылары жұптасып пікір таластырады

  • Кинетикалық энергия
  • Потенциялық энергия
  • Электрлік энергия
  • Магниттік энергия

Слайд

психологиялық ахуал қалыптастыру:

музыка

«сергіткіш музыка» аудиоролик

Мағынаны тану кезеңі (жаңа білім): түсіну

16 минут

Қызығушылығын ояту:

1-топ:

  • Материялық нүкте қозғалысымен зарядтың электр өрісіндегі қозғалысының қандай ұқсастығы бар

2-топ:

  • Дененің кинетикалық энергиясы электромагниттік құбылысты сипаттайтын шамалардың қайсысына сәкес келеді?

3-топ:

  • Соленоид индуктивтілігі дененің қандай механикалық сипаттамасына сәйкес келеді?

ЖАҢА МАТЕРИАЛДЫ МЕҢГЕРТУ:

Магит өрісінің энергиясы мен оның көлемдік тығыздығын есептейьін формуланы мұғалім оқушылармен бірлесе механикалық анологияны қолданып қорытып шығарады.

Презентация

СЛАЙД

https://www.google.com/search?rlz=1C1GGRV_enKZ785KZ785&q=analogy+between+mannitic+and+mechanical+energies&tbm=isch&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwjcq5yj5qviAhUnwcQBHVY9ARQQsAR6BAgJEAE&biw=1920&bih=937

Ортасы

8 минут

Қолдану

1-топ:

  • неліктен ε – шамасын электр қозғаушы күш деп атайды?

2-топ:

  • Өздік индукция құбылысын сипаттайтын теңдеу механиканың қай заңына сәйкес келеді?

3-топ:

  • Ленц ережесі мен Ньютонның 3-заңы арасында қандай ұқсастық бар?

Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер

Аяқталуы

Сабақты бекіту

10 минут Талдау

Механикалық және электромагниттік құбылыстарды сипаттайтын шамалар арасындаңы сәйкестік.

Әр бір топ жеке орындайды.

Механикалық құбылыстар

Электромагниттік құбылыстар

Графикалық органайзер: «сәйкестендіру кестесі»

Бағалау

3минут

Кері байланыс

3 минут

Кері байланыс пирамидасы

Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз

қабілеті жоғары

оқушыларға тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың

үйренгенін тексеруді

қалай жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы

байланыс

Рефлексия

Сабақ / оқу

мақсаттары

шынайы ма?

Бүгін оқушылар

не білді?

Сыныптағы ахуал

қандай болды?

Мен жоспарлаған

саралау шаралары

тиімді болды ма?

Мен берілген

уақыт ішінде

үлгердім бе? Мен

өз жоспарыма

қандай түзетулер

енгіздім жəне

неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес

келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды

жетілдіруге көмектесетін не білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Информация
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.