Тербелмелі қозғалыстағы энергияның сақталу заңы. Физика, 9 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.3С – Тербелістер | Мектеп: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 9 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Тербелмелі қозғалыстағы энергияның сақталу заңы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 9.2.5.4 - маятниктердің түрлерін білу және олардың тербелістерін сипаттау;
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Тілдік мақсаттар Оқушылар жоғарыда аталған тірек ұғымдарды пайдалана отырып, зерттеу жұмыстарының болжамын жасайды; идеяларды пайдалана отырып, зерттеудің тиімді әдістерін ұсынуда жазылым дағдыларын дамытады; зерттеу жұмыстарын сипаттайды және зерттеу жұмыстарына қорытынды тұжырымдай алады. Арнайы пәндік лексика мен терминология: Тірек ұғымдар
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Құндылықтарды дарыту Оқушылардың пәнге деген қызығушылқтарын арттыру, алғырлыққа, зеректікке шапшандыққа баулу, ізденімпаздық қасиеттерге жетелеу, шығармашылық қабілетін дамыту,өз ойын нақты жеткізе білуге үйрету. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика, геометрия | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Деректерді жинау, өңдеу және ұсыну үшін АКТ (ноутбуктер, веб-сайттар, коммерциялық модельдеуші бағдарламалар, электронды калькуляторлар) қолдану. Интернет ресурстармен, көзқарастарын кеңейту үшін презентация дайындау және өткізу. Twig bilim.kz; https://nearpod.com/, https://jamboard.google.com/, https://padlet.com/ сайттары | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Тербеліс периоды, Тербеліс жиілігі, Циклдік жиілік, Амплитуда, координата т.б | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин | Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу, Сабаққа дайындық деңгейін тексеру. Қайталау тапсырмаларын https://forms.office.com/ ресурсында орындату. «Ой қозғау» Суреттегі тербелмелі жүйенің баяу тербелісін бақылау арқылы металл шардың үздіксіз өзінің тербеліс бағытынан ауытқып тербелетіндігін байқауға болады. Қалай ойлайсың, неліктен дене тербеліс бағытын жан-жаққа өзгертеді? сұраққа өз болжамдарын берулерін қадағалау қажет. Серіппеге ілінген жүктің тербеліс графигіне талдау жасаңыз Ол үшін оқушылар https://jamboard.google.com/ сайтына өтіп гипотезаларын жазады. | https://forms.office.com/ https://www.youtube.com/watch?v=eaSonqNEsVc | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
5-20 мин 20-18 мин |
Топтар өз жұмыстарын басқа топқа барып түсіндіреді. Бағалау критерийі
Кері байланыс. Мұғалім тексереді, қажет болған жағдайда толықтырады.
1 топ: https://phet.colorado.edu/sims/html/pendulum-lab/latest/pendulum-lab_en.html 2 топ: https://phet.colorado.edu/sims/html/masses-and-springs/latest/masses-and-springs_en.html Бағалау критерийі
Кері байланыс. Мұғалім тексереді, қажет болған жағдайда толықтырады. Бекіту тапсырмалары Тапсырма 1. Тест жұмысы. (презентацияда 19-23 слайд) Тапсырма 2. Жеке жұмыс. (презентацияда 25-27 слайд) Оқушылардың алған теориялық білімдерін бекіту мақсатында тапсырма орындалады. Бағалау критерийлері:
Бағалау: Оқушылар бір-бірінің жауаптарын салыстырады, қателерді анықтайды және түзетеді. Кері байланыс: Оқушылар шешімді мұғалімге кез-келген ыңғайлы жолмен жібереді. Мұғалім кері байланыс береді. | https://bilimland.com/kk/courses/physics-kk/mexanika/terbelister/lesson/mexanikalyq-terbelisterding-ehnergiyasy | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 2 мин | Сабақ соңында оқушылар https://padlet.com/ сайтында рефлексия жүргізеді. - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет | https://padlet.com/ | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар:
Көпшілік оқушылар:
Дене импульсі мен күш импульсін байланыстыратын күрделі есептерді шығара алады | Оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдер: Өзара бағалау Өзін-өзі бағалау Марапаттау | Денсаулық сақтау технологиялары: Оқушыны партада дұрыс және түзу отырыуын қамтамасыз ету Көз ауыруларының алдын алу үшін жарықпен қамтамасыз ету Қажет кезінде физ. жаттығу сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлерін жүргізу Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.