Оптикалық приборлар. Көз-оптикалық жүйе. Физика, 8 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

  • Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Оптикалық құралдар
  • Мектеп: НЗМ ХББ Петропавл қаласы
  • Күні:
  • Мұғалімнің аты-жөні:
  • Сынып: 8
  • Қатысқандар саны:
  • Қатыспағандар саны:
  • Сабақ тақырыбы
  • Оптикалық приборлар. Көз-оптикалық жүйе.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.5.1.12 -оптикалық жабдықтарды сипаттау (ұлғайтқыш шыны, микроскоп, телескоп, фотоаппарат және проекциялық аппарат);

8.5.1.13 -көздің алыстан көргіштігі мен жақыннан көргіштігін түзетуді сипаттау;

 Сабақ мақсаттары

-оптикалық жабдықтарды сипаттау (ұлғайтқыш шыны, микроскоп, телескоп, фотоаппарат және проекциялық аппарат);

-көздің алыстан көргіштігі мен жақыннан көргіштігін түзетуді сипаттау;

 Жетістік критерийлері

Оқушы:

-оптикалық жабдықтарды сипаттайды (ұлғайтқыш шыны, микроскоп, телескоп, фотоаппарат және проекциялық аппарат);

-көздің алыстан көргіштігі мен жақыннан көргіштігін түзетуді сипаттайды;

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар орындай алады:

- жұқа линзада алынған кескінді сипаттайды;

- алынған кескіндерді линзалардың және заттың өзара орналасуына байланысты дәлелдейді.

Пәндік лексика және терминология:

жалған, нақты, үлкейтілген, кішірейген, тура, кері, өлшемдері тең, бас оптикалық ось, фокустық арақашықтық, фокалді жазықтық, оптикалық центр.

Диалогқа / жазуға қажетті сөз тіркестері:

Заттың кескінін салуға екі сәуле пайдаланылады:

Бірінші сәуле заттың ең жоғарғы нүктесінен бас оптикалық оське параллель өтеді.

Сәуле линзада сынып фокус нүктесінен өтеді.

Екінші сәуле заттың ең жоғары нүктесінен линзаның оптикалық центрі арқылы линзаның центрінен сынбай өтеді.

 Құндылықтарды дарыту

 

 

Ашықтық, серіктестік. Құндылықтарды дарыту жұптарда және топтарда тапсырмаларды орындау арқылы жүзеге асырылады.

 Пәнаралық байланыстар

Биология, геометрия, математика

 Кілтті дағдылар

Әлуметтік

Бастапқы білім

Жұқа линза, линзада кескін салу және оны сипаттау.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Оқушылармен сәлемдесу.

Физиканы неге адамның көзі қызықтырады? – сұрақты мұғалім оқушыларға қояды.

Талқылаудың нәтижесінде сабақтың тақырыбын және мақсаттарын қою

Сабақтың ортасы

Берілген мәтінді және кітапты қолданып оқушылар дәптерге кестені толтырады.

  • Көздің көру қабілетінің бұзылуы
  • Сипаттама
  • Көздегі жарық сәулесінің жолы
  • Коррекция тәсілдері

Әр оқушы оқыған мәтіндер бойынша 2 деңгейлі сұрақтарды дайындайды.

Оқушылар сыныпта бір-бірімен кездесіп кестелерін салыстырады және сұрақтарды қойып жауапты береді.

Bilimland ресурсында тапсырмаларды жеке орындау

Физика – Оптика - Көз-оптикалық қурал (5-12 слайдтар)

modular_optics.pdf (67-70 беттер)

Нарушение зрения.docx

Bilimland.kz

Сабақтың соңы

Сабақ мақсаттарына қарай сабақты қорытындылау, әр оқушы өз жетістігін бағалайды

Сабақтың басы

Э. Г. Братуттың өлеңінен үзінді

«От микроба до Вселенной - краткий путь,

Надо в линзы лишь другие заглянуть!»

Микробтан бүкіл әлемге – қысқа жол,

Тек түрлі линзаға қарау керек

Мұғалім оқушыларды осы өлеңді талқылап, мәнін түсіндіруге сұрайды.

Сабақ мақсаттарына қарай екінші сабақтң жоспарын құру

Сабақтың ортасы

Оқушыларға карточкалар таратылады. Оқушылар сол қарточкаларды сәйкестендіру керек.

Мұғаліммен талқылау. Ең қарапайым құрал ұлғайтқыш айна болғандықтан оны қарастырмаймыз.

Мұғалім сыныпты 4 топқа бөледі. Әр топқа тапсырма таратылады

№1 тапсырма –А3 қағазда өз оптикалық құрал бойынша постер жасау, сәуле жолын сипаттау үшін суреттер беріледі:

  • Микроскоп
  • Телескоп
  • Фотоаппарат
  • Проекционды аппараттар (проекторлар)

Сөз сөйлегенде келесі пунтарды көрсетіп кету қажет:

  • Құралдың құрылысы
  • Қолдану аймағы
  • Жұмыс жасау принципі (сәуле жолы)
  • Сәулелерді қабылдаушы
  • Қызықты фактілер

Пайдалы сілтемелер

Лупа:

http://femto.com.ua/articles/part_1/1996.html

http://www.fizika.ru/kniga/index.php?mode=paragraf&theme=14&id=14080

https://ru.wikipedia.org/wiki/Лупа

Микроскоп

https://ru.wikipedia.org/wiki/Оптический_микроскоп

http://www.physbook.ru/index.php/A._Микроскоп

http://www.physics.ru/courses/op25part2/content/chapter3/section/paragraph5/theory.html#.WP3KgKChpBc

Телескоп

http://www.fizika.ru/fakultat/index.php?theme=14&id=14226

https://ru.wikipedia.org/wiki/Оптический_телескоп

http://www.physics.ru/courses/op25part2/content/chapter3/section/paragraph5/theory.html#.WP3KgKChpBc

Фотоаппарат

https://ru.wikipedia.org/wiki/Фотоаппарат

http://phscs.ru/physics9g/camera

http://vybrat-tekhniku.ru/ustroystvo/princip-raboty-fotoapparata.html

Проекционды құралдар

http://bourabai.ru/physics/3112.html

https://ru.wikipedia.org/wiki/Проектор http://www.fizika.ru/kniga/index.php?mode=paragraf&theme=14&id=14080

Оқұшылардың жұмыстары келесі критерий бойынша бағаланады:

  • Теориялық материалдың толық қамтылуы.
  • Иллюстрациялық.
  • Сөз сөйлеу өнері.

2 тапсырма.

Басқа топтарға екі жалған екі шын тұжырымдама жасау.

Шеңбер бойымен тұжырымдалармен алмасу. Ең соңында тұжырымдамалар жазылған парақтар иелеріне қайту керек.

Сабақтың соңы

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады

Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар : 

Көздің кұрылысын біледі. Оптикалық құралдарды атайды.  

Оқушылардың көбі

- көздің ақауларын түсіндіреді   

Оптикалық құралдардағы сәуле жолдарын сызады.

Кейбір оқушылар:  

Оптикалық құралдардың ұлғайтуларын анықтайды

Бір-біріне сұрақ қояды және жауаптарын бағалайды. Топтарда жұмыс жасайды, баяндайды. Басқа топтар бағалайды

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу