Оркестрде ойнайық. Музыка, 3 сынып, сабақ жоспары. 4 - сабақ.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 3-бөлім:Уақыт Сабақ: 4 | |||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||
Сыныбы: 3 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||
Сабақ тақырыбы: | Оркестрде ойнайық | ||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 3.1.3.4 - музыкалық жанрлар мен стильдерді анықтау және ажырату 3.1.2.3 - музыкалық штрихтарды қолдана отырып,аспаптарда ойнау дағдыларын көрсету | ||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||
Бағалау критерийлері | Білім алушылар: тыңдалған әуеннің сипатын, жанрлары мен стилдерін анықтайды; алдыңғы сабақта үйренген әндерін қайталайды; музыкалық штрихтарды қолдана отырып, аспаптарда ойнап көрсетеді | ||||||||
Тілдік мақсаттар:
| Оқушылар:
Пәнге тән лексика мен терминология: Оркестр, дирижер. Талқылауға арналған сұрақтар:
| ||||||||
Құндылықтарды дарыту | Тайм менеджментті сақтай білу, уақытты өзінің теңіне орналастыру | ||||||||
Пәнаралық байланыстар | Қазақстан тарихы, қазақ әдебиеті. | ||||||||
АКТ дағдылары | Презентация Power Point | ||||||||
Бастапқы білім | 1-2 сыныпта алған білімдері | ||||||||
Сабақ барысы | |||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||
Сабақтың басы 5 минут | Сабақтың тақырыбын ашу үшін оқушыларға музыкалық аспаптардың суретін көрсетеміз. Сұрақ-жауап.
Сұрақтар қою арқылы сабақтың тақырыбын, мақсатын ашып аламыз. Дидактикалық материалдар.1-қосымша. Сабақ тақырыбы және мақсатымен таныстыру. | ||||||||
Сабақтың ортасы 30 минут
| 1 тапсырма. Тыңдау және талдау.
А.Жұбановтың «Би күйін» түрлі орындауда тыңдаңыз. Сұрақтарға жауап беріңіз:
Ахмет Қуанұлы Жұбанов (1906-1968) — қазақ музыкасын зерттеуші көрнекті ғалым, әйгілі композитор, дирижер. Қазақстанның халық әртісі, өнертану ғылымының докторы , профессор, академик. 1934 жылы А. Қ. Жұбанов алғаш 11 адамнан құралған домбырашылар ансамблі негізінде Қазақ ұлттық халық оркестрін ұйымдастырды. Оркестр–музыкалық шығарманы әр түрлі аспаптарда қосылып орындайтын музыканттар тобы. Оркестрдің бірнеше түрі бар. 1. Халық аспаптар оркестрі 2. Симфониялық оркестр 3. Ішекті аспаптар оркестрі 4. Эстрада оркестрі 5. Әскери оресктр 6. Джаз жанрындағы оркестр Дирижер (фр. dіrіger – бағыттау, басқару) – музыкалық шығармаларды орындаушылар тобын басқаратын жетекші. 2-тапсырма. Орындау Е.Тілепбердиевтің сөзіне жазылған Б.Аманжолдың «Жетіген үні» әнін қайталау. 3-тапсырма. Орындау және импровизация. Халық күйі «Жастар биін» тыңдаңыз, шағын кіріспесі мен басты әуенін ести отырып орындаңыз. (4-8 такт) «Жастар биі» күйін музыкалық, шулы - музыкалық аспаптармен сүйемелдеп, күйге импровизация жасаңыз. Орындауды бағалау критерийі
| А.Жұбанов «Би күйі» https://www.youtube.com/watch?v=EsX_W2BbokQ –оркестрдің орындауында. https://www.youtube.com/watch?v=Eclh-hg7aTM- Бағжан Күдебаевтың орындауында https://www.youtube.com/watch?v=iwE_eYBIdo0 -Мұрат Өскенбаевтың орындауында Муз.Б.Аманжол, сөзі: Е.Тілепбердиевтің«Жетіген үні» Жастар биі- https://www.youtube.com/watch?v=CoqorhTNUaY https://www.youtube.com/watch?v=iYS7wUpVdbI –оқушылар ансамблі | |||||||
Сабақтың соңы 5 мин | Сабақ рефлексиясы: -бүгін не білдім? -қандай жұмыс жақсы өтті? -нәтижелерді қалай жақсартуға болады? | ||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||
Қабілеттері жоғары оқушылар әнді фонограммамен жеке орындайды,ал қалған оқушылар топпен орындайды. | Шығарманы тыңдап, сұраққа жауап берген кезінде ауызша бағалау жүргізу. Орындау және импровизация тапсырмасында бағалау критерийлері бойынша бағаланады. | Техникалық қауіпсіздікті сабақта қадағалау. | |||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақытты кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |||||||||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.