Графикалық редактордың құрал жабдықтары. Информатика, 3 сынып, сабақ жоспары, 2 сабақ.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспарда қарастырылған бөлім: 3.2В: Компьютерлік суреттер |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Қатысқан оқушылар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
СЫНЫП: 3 | Қатыспағандар: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | (2 сабақ)Графикалық редактордың құрал жабдықтары (2 нұсқа) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатың оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 3.2.2.1 қарапайым графикалық редактор құралдарын қолдану; 3.1.2.2 компьютерлік программаларда файлдарды ашу мен сақтау командаларын пайдалану. 3.1.2.4 компьютерлік программада меню командаларын қолдану 3.1.3.1 цифрлық құрылғылармен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасының негізгі ережелерін сақтау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар...
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар...
Пәндік лексика және терминалогия: Графикалық редактор, құю, болдырмау, жылжыту, фигура, бояу палитрасы, өшіргіш, құрал жабдықтар. Диалог/жазуға арналған пайдалы сөз тіркестер:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтар | Топтық және жұптық жұмыс арқылы өзіне және басқаларға құрмет пен ынтымақтастыққа үйрету, өзіндік жұмыс арқылы- академиялық адалдық, оқушылар сабақтын мақсатымен қойылатын талаптарын болжап атайды –ашықтық. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Математика. Геометриялық фигуралар 2В Бөлім: Аудан. Мәндер. Сурет, дүние тану. Пән аралық байланыс сабақ үстінде жаңа тақырыпты оқып үйренгенгеде, түсіндіргенде қарастырылады | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | Оқушылар мәзір командаларын қолдана отырып файлдарды ашатын және сақтайтын практикалық дағдыларына ие. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ кезеңдері мен жоспарланатын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Дереккөздер | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы |
Оқушылармен амандасып олардың назарын сабаққа аудару. Психологиялық ахуал қалыптастыру.
Мәселе тудыру Венгр сөзжұмбағы: Берілген кестеден тақырыпқа байланысты сөз табу
Оқушылар талқылай отырып сөздерді табады. Мұғалім оқушылардың жауабын тыңдай отырып сөздерді тақтаға жазып отырады.
Мұғалім сабақтың тақырыбын тұжырымдауға көмек көрсетеді. Сабақ мақсаты мен сабақ тақырыбын табу қиындық тудырса, сүйемелі сұрақтар қояды. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын тұжырымдап болған соң, мұғалім оқу мақсатымен таныстырып бағалау критерийлерін тұжырымдауға ұсыныс білдіреді. | Презентация 1 слайд Қосымша 1 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы |
Өзіндік жұмыс 1 тапсырма Техникалық диктант Paint бұл _____________ редактор. Paint графикалық редакторында ________ түспен сурет салынады. Олар ____________________ түстер. Paint графикалық редакторында _________ сайман бар. Paint графикалық редакторының тақырып жолында терезені ____________________________________батырмалары орналасқан. Қосымша 1. 2 тапсырма Графикалық редактор Paint терезесінің элементтерін атауларымен сәйкестендір.
Қауіпсіздік ережелерін еске түсір Тапсырма Орындауға болатын ережелерді – жасыл түспен немесе орындауға болмайтын ережелерді қызыл түспен бояңыз. Қосымша Қиындық туған кезде оқушылар мұғалімнің көмегіне жүгінеді. Оқушылармен көздің шаршағаның болдыртпау көз жаттығуын өткізеді
5. Практикалық жұмыс Практикалық тапсырмаларды орындамас бұрын, мұғалім оқушылармен бірге графикалық редакторда жұмыс істеудің негізгі әдістерін еске алады. 1 тапсырма Сурет салу үшін сызық құралын, қисық құралын қолданыңыз. Суретті Қисықтар деп атап сақтап қойыңыз. 2 тапсырма Paint графикалық редакторында сурет салу үшін жаңа аймақ жасаңыз. Сурет салу үшін сызық, көпбұрыш, эллипс (сопақ) құралдарын пайдаланыңыз
Суретті өз бумаларыңызда Өрмекші деп атап сақтап қойыңыз. 3 тапсырма Paint графикалық редакторында сурет салу үшін жаңа аймақ жасаңыз. Сурет салу үшін сызық, эллипс (сопақ), қисық құралын пайдаланыңыз.
Суретті өз бумаларыңызда Глобус деп атап сақтап қойыңыз.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 39-40 минут | Сабақты қорытындылау Сабақтың мақсаты қандай болды? Біз мақсатымызға жеттік пе? Рефлексия «Бағдаршам» әдісін қолданып оқушылар жұмыстарына бағдаршамның суретін салады да көңіл күйіне байланысты түсті бояп қояды
|
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Топта жұмыс істегенде, әрбір оқушы өзінің білім деңгейінде жұмыс істейді. Мұғалім саралау ретінде шығармашылық қабілеттерін ашуға көмектесетін тапсырманы орындауды ұсынады. | Материалды меңгеру деңгейін бағалау мұғалімнің түсініктемесі арқылы, материалдарды бекіту кезінде жүзеге асырылады. Постерді көрсете отырып, оқушылар алынған ақпаратты талқылап, өнімділікті өзара бағалау арқылы бағалау мүмкіндігіне ие. | Оқушылармен жаттығулар өткізіңіз. Сандық құрылғылармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін қолдану. |
Қосымша 1
Венгр сөзжұмбағы: Берілген кестеден тақырыпқа байланысты сөз табу
п | и | к | с | б | ю | э | ч | с | х |
а | з | ж | е | б | қ | а | р | ы | н |
р | щ | б | л | е | ы | қ | м | и | д |
л | ш | и | ь | у | л | ұ | ц | т | а |
п | ы | а | й | з | қ | ю | ф | в | ш |
а | с | қ | ұ | р | а | л | о | н | д |
й | к | н | г | щ | л | а | м | н | т |
э | л | л | и | п | с | ь | т | т | а |
Қосымша 2
Өзіндік жұмыс
1 тапсырма
Техникалық диктант
Paint бұл _____________ редактор. Paint графикалық редакторында ________ түспен сурет салынады. Олар ____________________ түстер. Paint графикалық редакторында _________ сайман бар. Paint графикалық редакторының тақырып жолында терезені ____________________________________батырмалары орналасқан.
2 тапсырма
Графикалық редактор Paint терезесінің элементтерін атауларымен сәйкестендір.
Қосымша 3
Қауіпсіздік ережелерін еске түсір
Тапсырма
Орындауға болатын ережелерді – жасыл түспен немесе орындауға болмайтын ережелерді қызыл түспен бояңыз.
Мұғалімнің рұқсатынсыз компьютер бөлмесіне кіру | Компьютерлік сыныпқа тыныш кіріңіз. Жұмыс орныңызға орналасыңыз | Компьютер жабдықталған кабинетте сыртқы киімде болу. |
Компьютердің көзге көрінетін ақаулығы жоқ екенін тексеріңіз. | Компьютерлік сыныптың кіреберісінде бір-бірін итермелеу | Егер компьютердің көрінетін ақаулары пайда болса, мұғалімге айту |
Қосылатын сымдардың қосқыштарын түрту. | Мұғалімнің рұқсатынан кейін ғана компьютерде жұмыс істеуді бастау | Қуат сымдарын ұстау. |
Басқа компьтерлерден компакт-дискілер мен дискеттерді сыныпқа әкелу. | Компьютердің ақаулықтарын өз бетінше жою ға тырысу. | Сабаққа қатысты емес ойындарды немесе басқа программаларды қосу |
Лас қолмен компьютерде жұмыс істеу. | Пернелерді абайлап, қатты соққы сыз басу. | Экран мен монитордың артқы жағына тию |
Пернетақта пернелерін кернеу қосылғанда ғана басу. | Компьютерде дымқыл киімде немесе дымқыл қолмен жұмыс жасау | Көз бен монитор экранына дейінгі қашықтық 60-70 сантиметрден аспауы керек. |
Компьютердің бөліктеріне заттар қою | Жұмыс аяқталғаннан кейін жұмыс орнын ретке келтіру | Бумалар мен файлдарды мұғалімнің рұқсатынсыз жою |
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру