Нүктеден жазықтыққа дейінгі арақашықтықты табу. Геометрия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

11.2B бөлім: Кеңістіктегі түзу мен жазықтық теңдеулерінің қолданылуы

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Нүктеден жазықтыққа дейінгі арақашықтықты табу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.4.1 - нүктеден жазықтыққа дейінгі арақашықтықты табу формуласын білу және оны есептер шығаруда қолдану;

 Сабақ мақсаттары

Есептерді шешуде нүктеден жазықтыққа дейінгі арақашықтықты табу дағдыларын қалыптастыру

  Бағалау критерийлері

-нүктенің жазықтықтыққа дейінгі арақышықтықты табу формуласын біледі;

-есептер шешуде нүктенің жазықтықтыққа дейінгі арақышықтықты табу формуласын қолданады.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • кеңістіктегі түзу мен жазықтықтың өзара орналасуын негіздей алады;
  • нүктеден жазықтыққа дейінгіарақашықтықты табу формуласын қолдануды түсіндіре алады;
  • түзулердің арасындағы бұрышты табу формуласын қолдануды түсіндіре алады;
  • түзу мен жазықтық арасындағы бұрышты табу формуласын қолдануды түсіндіре алады;
  • есептер шығаруда кеңістіктегі түзу мен жазықтық теңдеулерінің қолданадытүсіндіре алады;
  • координаталардағы түзулердің параллельдігі мен перпендикулярлығы шартын есептер шығаруда қолдануды негіздейді.

  Құндылықтарды дарыту

Ынтымақтастыққа, академиялық адалдыққа тәрбиелеу, талдау және салыстыру, бағалауды қалыптастыру.

 Пәнаралық байланыстар

Бұл бөлім кеңістіктік ойлауды дамытуға ықпал етеді. Осы бөлімде алынған білім өнерде, архитектурада, құрылыста кеңінен қолданылады, өйткені өнерде, модельдеуде және кеңістіктік фигураларды құрастыруда практикалық дағдыларды меңгеруге ықпал етеді.

 АКТ қолдану дағдылары

IT-мен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру.

http://ru.b-ok.xyz/book/2660626/36664f

http://textarchive.ru/c-1217055.html

https://www.youtube.com/watch?v=d-6aF5F2Q9k

Бастапқы білім

Вектор ұғымы, векторлардың компланарлық және коллинеарлығы, векторлардың скалярлық көбейтіндісі, кеңістіктегі түзулердің өзара орналасуы, кеңістіктегі түзу мен жазықтықтардың теңдеуі, векторлармен амалдарды орындауын біледі.

Сабақтың түрі

Бекіту сабағы

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың аяғы

0 –2 мин

1. Оқушылармен амандасу. Тақырыпты, оқу мақсатын, бағалау критерийлерін оқушылармен бірге анықтау.

Сабақтың ортасы

2 – 6 мин

6 – 16 мин

16 – 26 мин

26 – 29 мин

29 – 38 мин

2. Жаңа білім

Оқушыларға нүктеден жазықтыққа дейнгі арақашықтық анықтамасын, формуласын қорытып шығарып, формуланы біледі.

3. Үжымдық жұмыс

1) ABCDA1B1C1D1 тікбұрышты параллелепипедте AB = a, BC = b, CC1 = c. D нүктесінен ACD1 жазықтығына дейінгі қашықтықты табыңыз.

2) ABCD тетраэдрдың А нүктесінен түсірілген биіктігінің ұзындығын табыңыз, егер төбелерінің координаталары:

A(1; 1; 1), B(0; 2; 5), C(3; -1; 4), D(4; 2; 1).

Дескриптор

+/-

1

Жазықтықтықтың теңдеуін құрады

2

Нүктеден жазықтыққа дейінгі арақашықтықты табады

4. Жұптық жұмыс

ABCA1B1C1 барлық қабырғалары 1-ге тең тікбұрышты дұрыс призмасында D1 – нүктесі A1C1 қырының ортасы. A1 нүктесінен AB1D1 жазықтығына дейінгі қашықтықты табыңыз.

Жауабы:

Дескриптор бойынша өзара бағалау:

Дескрипторы

+/-

1

Координаталар жүйесін енгізеді

2

Берілген жазықтықтың нүктесінің координатасын анықтайды

3

Жазықтықтың теңдеуін құрады

4

Нүктеден жазықтыққа дейінгі арақашықтықты табады

6. Видео материал.

Жоғары деңгейлі тапсырманың шығарылуын талдайды.

7. Деңгейлік тапсырмалар

Деңгей А

1) O(0, 0, 0) нүктесінен x + y + z = 1 теңдеуімен берілген жазықтыққа дейінгі қашықтықты табыңыз.

Жауабы: 1)

Өзін-өзі бағалау

Дескрипторы

+/-

1

Формуланы қолданып, нүктеден жазықтыққа дейінгі арақашықтықты табады

Деңгей В

2) ABCDA1B1C1D1 бірлік кубында E және F нүктелері –BC және CC1 қырларының орталары. D нүктесінен AEF жазықтығына дейінгі қашықтықты табыңыз.

Жауабы:

3) ABCDA1B1C1D1 бірлік кубында E және F нүктелері –BC және CC1 қырларының орталары. B нүктесінен AEF жазықтығына дейінгі қашықтықты табыңыз

Жауабы:

Деңгей С

4) ABCA1B1C1 барлық қабырғалары 1-ге тең тікбұрышты дұрыс призмасында D1 және E нүктелері A1C1 және AA1 қырларының ортасы. A1 нүктесінен B1D1E жазықтығына дейінгі қашықтықты табыңыз.

Жауабы:

5) SABCD барлық қабырғалары 1-ге тең дұрыс төртбұрышты пирамидасында E AB қырының ортасы. B нүктесінен SEC жазықтығына дейінгі қашықтықты табыңыз.

Жауабы:

Дескрипторы

+/-

1

Координаталар жүйесін енгізеді

2

Берілген жазықтықтың нүктесінің координатасын анықтайды

3

Жазықтықтың теңдеуін құрады

4

Нүктеден жазықтыққа дейінгі арақашықтықты табады

Погорелов А.В.

Учебник для 7-11 классов общеобразовательных учреждений. Москва,

Шыныбеков А.Н. Геометрия. Учебник общеобразовательной школы для 10 класса. А.: «Атамұра» 2011

https://www.youtube.com/watch?v=d-6aF5F2Q9k

Бугров Я.С., Никольский С.М. Высшая математика. Том первый: элементы линейной алгебры и аналитической геометрии.

Бугров Я.С., Никольский С.М. Высшая математика. Том первый: элементы линейной алгебры и аналитической геометрии.

Сабақтың соңы

38 – 39 мин

39 – 40 мин

8. Үй жұмысы

1) ABCDA1B1C1D1 бірлік кубында E және F нүктелері –BC және CC1 қырларының орталары. B1 нүктесінен AEF жазықтығына дейінгі қашықтықты табыңыз

2) SABCD барлық қабырғалары 1-ге тең дұрыс төртбұрышты пирамидасында E AB қырының ортасы. B нүктесінен AEF жазықтығына дейінгі қашықтықты табыңыз.

9. Рефлексия

Бугров Я.С., Никольский С.М. Высшая математика. Том первый: элементы линейной алгебры и аналитической геометрии.

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушылар сабақ бойы жұппен, жеке жұмыс жасайды.

Мұғалім қабілеті жоғары және төмен оқушыларға көмек көрсетеді, ал орта деңгейдегі оқушылар қабілеті жоғары оқушылардың өзара көмегі арқылы ілгері жылжи бастайды.

Жеке жұмыста өзін-өзі, жұптық жұмыста бірін-бірі бағалау түрлері қолданылады. Сабақта оқушылардың теориялық материалды меңгеруі фронтальды презентациямен жұмыс істеу арқылы жасалады.

Сабақ басында оқушылар кабинеттегі тәртіп ережелерімен , қауіпсіздік техникасымен таныстырылады.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Информация
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.