Үшбұрыштың ауданы. Есептерді шығару. Геометрия, 8 сынып, сабақ жоспары, 2 сабақ.
8.3А Аудан | Мектеп: | |||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||
Сынып: 8 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||
Сабақ тақырыбы | Үшбұрыштың ауданы. Есептерді шығару | |||
Cабақтың түрі | Үшбұрыштың ауданын есептеу білімдерін бекіту, біліктері мен дағдыларын қалыптастыру сабағы | |||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.3.3.12 үшбұрыштың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану; ( және Герон формуласы) | |||
Сабақ мақсаттары | - үшбұрыштың ауданы формулаларын білу; - есептерді шешуде үшбұрыштың ауданын табу үшін формулаларын қолдану. | |||
Бағалау критерийлері | Оқушылар :
| |||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: – фигуралардың ауданының формулаларын ауызша тұжырымдайды; – формулаларды түсінуін тексеру үшін сұрақтар қоюды; –фигуралардың ауданын қорытып шығару формулаларына түсініктеме береді. Оқушылар фигураның ауданын табуға арналған есептерде қолданатын терминдерді біледі (ауданы, фигураның табаны, биіктігі, қабырғаларының ұзындығы, периметрі, бұрышының синусы, диагоналы және т.б.) туралы мәселелерді шешуде қолданылатын терминдерді біледі,Осы терминдерді қолдану арқылы оқушылар есепт шығаруда өздерінің шешімдеріне түсініктеме береді, өз шешімдерін дәлелдейді. Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Егер квадраттың қабырғасын k рет кішірейтсе, онда оның ауданы … | |||
Құндылықтарды дарыту | Құндылықтарды қалыптастыру осы сабаққа жоспарланған жұмыстар арқылы жүзеге асырылады. Оқи білуі, жағдайды талдау, жаңа жағдайларға бейімделу, проблемалар қою және шешімдер қабылдау, командалық жұмыстың сапасына жауап беру, өз уақыттарын ұйымдастыру. | |||
Пәнаралық байланыстар | Қолданбалы есептерді шешу арқылы экономикамен байланыс жүргізіледі. | |||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақтаны көрнекі құралы және жазу құралы ретінде қолдану. | |||
Бастапқы білім | Шаманың мөлшерін білу, шаманы бір өлшем бірлігінен екіншісіне айырбастау мүмкіндігі. Көпбұрыштың, үшбұрыштың, төртбұрыштың және олардың элементтерінің анықтамаларын білу. Үшбұрыштың және төртбұрыштың түрлерін тану қабілеті. Квадраттың және тіктөртбұрыштың ауданын табу үшін формулаларды қолдану мүмкіндігі. Үшбұрыштың ауданын есептеу формулаларын білу | |||
Сабақтың барысы | ||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||
Сабақтың басы 3 мин | Сабақтың басында төмендегілерге назар аударылады: - оқушылардың зейінін шоғырландыру; - Оқушылармен бірге сабақтың/ оқытудың мақсаттарын анықтау; - оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақтың соңынан күтілетіндерді анықтау; - пәннің лексикасы мен терминдеріне. | Презентация слайд 1-5 | ||
Сабақтың ортасы 5 мин 10 мин 5 мин 15 мин | Теориялық материалды қайталау. Өткен тақырып бойынша фронталды сұрақ.
Мұғалім оқушыларға үшбұрыштың ауданын есептеуде, қолданылатын негізгі формулаларын еске түсіруге, көпбұрыштың негізгі қасиеттерін тұжырымдауды еске түсіруге шақырады. Оқушылар сұрақтарға жауап береді,бір-бірін толықтырады. Суреттер мен формулалармен слайд ретінде көрсету, материалды визуалды қабылдауға ықпал етеді. Дайын сызбалар негізінде есептерді шешу. Деңгейлік тапсырмалар. Жұпта жұмыс жасау. Оқушылар тапсырмаларды жұппен орындайды, шешімдерді талқылайды, бір-біріне кеңес береді. Тапсырмаларды аяқтағаннан кейін, оқушылардың жұбы арасында өзара тексеру жүргізіледі.Мұғалім оқушылардың жұмыстарына түсініктеме береді, қажет болған жағдайда көмектеседі, тақтада дұрыс шешімдерді көрсетеді. Қолданбалы есептерді шешу.Фронталды жұмыс. Мұғалім оқушылармен бірге үшбұрыштың ауданын табуға арналған формулаларды қолдана отырып, олданалы есепті шығарады. Қолданбалы есептерді шығару, оқушылардың математиканы оқуға деген мотивациясын арттырады, меңгерілген материалды жақсы түсінуге ықпал етеді. Есептерді шешу. Өздік жұмыс. Әрбір оқушы үшбұрыш ауданын табуға арналған формулаларды қолдануға арналған есепті жеке дара шешеді. Алдын ала белгіленген уақыт өткеннен кейін, мұғалім типтік қателерді талдау мен бағалау үшін жұмыстарды жинап, тексереді. | слайд 6-9 Қосымша №1 слайд 10-11 Қосымша №2 Слайд 12 Қосымша№3 Слайд 13 | ||
Сабақтың соңы 2 мин | Сабақтың соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - Мен не білдім, не үйрендім? - Не түсініксіз болып қалды? - Қандай бағытта жұмыс жасау керек? Үй жұмысы. | Слайд 14-15 Қосымша №4 | ||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||
Саралау оқушыларға берілетін тапсырмаларды таңдау, жеке оқушыдан күтілетін нәтижелерді ескеру, жеке оқушыға қолдау көрсету, білім беру материалдары мен ресурстарды таңдау кезінде (Гарднердің интеллектің көптүрлілігі теориясының негізінде) жүргізілуі мүмкін.Саралау уақытты басқару негізінде сабақтың кез келген кезеңінде қолданылуы мүмкін. | Осы бөлімді Сабақ барысында оқушылардың оқығанын бағалау үшін қолданылатын әдістерді жазу үшін пайдаланыңыз. | Осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік сақтау ережелері: денсаулықты сақтау технологиялары, іс әрекеттің белсенді түрлері, сергіту сәті. | ||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.