Тоқу өнері. Тоқу түрлері. Құралдармен және материалдармен танысу. Көркем еңбек (ұлдар), 5 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Көркем еңбек пәнінің сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар: 2-бөлім. А : Сәндік- қолданбалы өнер. | Мектеп: | |||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні:Дуйсембаев Б.Ш. | |||||||||||||||
Сынып: 5-сынып (ұлдар). | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Тоқу өнері. Тоқу түрлері. Құралдармен және материалдармен танысу. | |||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.1.6.2 Заманауи және дәстүрлі емес материалдардың бірқатарын тану, олардың қасиеттері мен тағайындалуын анықтау. 5.1.5.2 Шығармашылық идеяларды іске асыру үшін нобайлар мен эскиздер орындау. | |||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | • Тоқыма өнерін жан - жақты тану, зерделеу. • Шығармашылық идеяларды іске асыру үшін нобайлар мен эскиздер орындау. • Өзіңнің жұмысына кері байланыс алу. | |||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Тоқыма өнерінің түрлерін білу. Шығармашылық идеяларына байланысты нобайлар мен эскиздер орындай білу.
| |||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар орындай алады: Бұйым жасаудағы өзінің және өзгенің шығармашылдық идеясын, ойын түсіндіріп береді. Пәндік тіл және терминология: Мәдениет,тоқыма, алаша, кілем, көрпе, мүлік, ат әбзелдері. Диалогқа/жазбаға қажетті тіркестер: Мен бұны ... материалдан жасалғанын білдім. Мен ... пайдалы жақтарын білемін. Бұл бұйым ... ерекшеліктерден тұрады. | |||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Жұмысты сапалы әрі уақытылы орындау. Басқа адамдарды, олардың мәдениетін, пікірлерін құрметтеу | |||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Тарих, музыка. | |||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Тоқыма өнерінің түрлерін зерттеуде АКТ қолданады . | |||||||||||||||
Бастапқы білім | Сәндік қолданбалы өнерде дәстүрлі емес және заманауи материалдарды қолданып бұйым жасау. | |||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||
Сабақтың басы | Ұйымдастыру бөлімі: Оқушыларды орналастыру, амандасу. Интерактив тақтасында сабақтың тақырыбы, мақсаты көрсетіледі. Тоқыма өнері туралы видео көрсету. Көрсетілімге қажетті тоқыма үлгілерін дайындаңыз. | |||||||||||||||
Сабақтың ортасы
| Оқушылардың тоқыма өнерін жан-жақты тануы үшін, пішіндері әртүрлі және түрлі тоқыма әдісін қолданып орындалған бұйымдарды көрсету. Оқушылар тоқыма өнерімен танысады, әртүрлі тоқыма бұйымдарын көру арқылы, өз ойларын түйіндейді. Түрлі сұрақтарға жауап іздейді: Мысалы: Тоқымашы қандай материалдарды пайдаланған? Алаша, кілем тоқуға неге осы материалдар қолданылады? Ат әбзелдерін тоқып, өру ерекшеліктері қандай? Әр түрлі материалдармен орындалған тоқыма бұйымдарын көрсетіңіз. Оқушылар тоқыма өнерінің ерекшеліктерін зерттей отырып, тоқыма өнерінің технологиясымен тәжірбиелік жұмыстар орындайды. | Тоқу түрлерімен танысу http://infourok.ru/urok-vizanie-klass-740635.html Шыбықтан бұйым тоқу шеберханасы http://baq.kz/news/kogam/elordada-shibiktan-buiim-toku-sheberhanasi-ashildi-foto-74496 Өрнектеп тоқу түрлері http://bilimsite.kz/tehnologia/257-ornektep-toku-turleri.html Қазақтың бір өнері -- кілем тоқу - YouTube https://www.youtube-nocookie.com/embed/djz4iAUxkl0 Алаша тоқу. https://www.youtube.com/watch?v=T5Yf336osIA | ||||||||||||||
Сабақтың соңы | Оқушылар жеке және топта орындаған жұмыстарының нәтижелерін көрсетеді.
| |||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||
Оқушылар жұмыстың қиын немесе барынша жеңіл түрлерін қарым-қабілнетіне қарай таңдай алады. Берілген ресурс бойынша талдап, сұрақтарға жауап береді. . | Өздерінің және басқалардың жұмыстарын талдайды. Сынып бағалауы. | Тәжірбиелік жұмыстарды орындау барысында қауіпсіздік техникасының сақталуын міндеттеу қажет.
| ||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру