Бұйым тоқу. Көркем еңбек (ұлдар), 5 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Көркем еңбек пәнінің сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар: 2-бөлім. А : Сәндік- қолданбалы өнер. | Мектеп: | |||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні:Дуйсембаев Б.Ш. | |||||||||||||||
Сынып: 5-сынып (ұлдар). | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Бұйым тоқу. | |||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.2.3.2 Түрлі конструкциялық, табиғи және жасанды материалдардан қарапайым бұйым дайындау. 5.2.3.3. Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар дайындау үдерісінде қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану. 5.2.6.1. Материалдар мен құралдарды қауіпсіздік техникасын сақтап қолданудың маңыздылығын сезіне отырып демонстрациялау | |||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | • Жасанды материалдардан қарапайым бұйым дайындау. • Ұлттық ою- өрнектерді қолдана отырып өңдеу. • Өзіңнің жұмысына кері байланыс алу. | |||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Сәндік себетті тоқи білу. Тоқылған сәндік себет бұйымына қазақтың ұлттық ою- өрнектерін қолдана білу.
| |||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар орындай алады: Бұйым жасаудағы өзінің және өзгенің шығармашылдық идеясын, ойын түсіндіріп береді. Пәндік тіл және терминология: Мәдениет, ағаш ою, мүсіндеу, бедерлеу, көркем өңдеу,маска. Торсық, ожау, алаша, кілем, көрпе, мүлік, ат әбзелдері. Диалогқа/жазбаға қажетті тіркестер: Мен бұны ... материалдан жасалғанын білдім. Мен ... пайдалы жақтарын білемін. Бұл бұйым ... ерекшеліктерден тұрады. | |||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Басқа адамдардың еңбегін құрметтеу Бір-біріне деген сенімге негізделіп құрылған қарым-қатынас | |||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Мәдениет, ғұрыпқа байланысты тарих, музыка сияқты пәндермен тығыз байланыста болады. | |||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Тоқыма өнерінің түрлерін зерттеуде АКТ қолданады . | |||||||||||||||
Бастапқы білім | Тоқу өнері. Тоқу түрлері. Құралдармен және материалдармен танысу. | |||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||
Сабақтың басы | Ұйымдастыру бөлімі: Оқушыларды орналастыру, амандасу. Интерактив тақтасында сабақтың тақырыбы, мақсаты көрсетіледі. Тоқыма өнері туралы видео көрсету. Әр түрлі материалдан жасалған сәндік себет түріндегі кәдесыйлар үлгілерін көрсету. | Интернет-ресурстар. Презентация Ақпараттар немесе суреттері бар парақтар АКТ | ||||||||||||||
Сабақтың ортасы
| Оқушылар шағын топтарда немесе жұпта сәндік себет түріндегі кәдесыйлар тоқуға қажетті, газет тілімшелерін пайдаланып түтікшелер дайындайды. Дайындалған түтік заттардан, мұғалімнің көрсетуімен оқушылар сәндік себет түріндегі кәдесыйлар тоқу жұмысын бастайды. Сәндік себетті сопақша(овальды) және дөңгелек пішінді тоқу әдістері мен техникасын қолдана отырып орындайды. Тоқылған сәндік себет бұйымына қазақтың ұлттық ою- өрнектерін қолдана отырып өңдеу, әрлеу, көркемдеу жұмыстарын жүргізеді. Жұмыс жасау барысында, материалдар мен құралдарды қауіпсіздік ережелерін сақтап, қалай қолданғандарын айтады. | Тоқу түрлерімен танысу http://infourok.ru/urok-vizanie-klass-740635.html Шыбықтан бұйым тоқу шеберханасы http://baq.kz/news/kogam/elordada-shibiktan-buiim-toku-sheberhanasi-ashildi-foto-74496 Өрнектеп тоқу түрлері http://bilimsite.kz/tehnologia/257-ornektep-toku-turleri.html Қазақтың бір өнері -- кілем тоқу - YouTube https://www.youtube-nocookie.com/embed/djz4iAUxkl0 Алаша тоқу. https://www.youtube.com/watch?v=T5Yf336osIA | ||||||||||||||
Сабақтың соңы | Оқушылар жеке және топта орындаған жұмыстарының нәтижелерін көрсетеді.
| |||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||
Оқушылар жұмыстың қиын немесе барынша жеңіл түрлерін қарым-қабілнетіне қарай таңдай алады. Берілген ресурс бойынша талдап, сұрақтарға жауап береді. . | Өздерінің және басқалардың жұмыстарын талдайды. Сынып бағалауы. | Тәжірбиелік жұмыстарды орындау барысында қауіпсіздік техникасының сақталуын міндеттеу қажет.
| ||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру