Құралдар және материялдармен танысу. Көркем еңбек (ұлдар). 5 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Көркем еңбек пәнінің сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2-бөлім. А : Сәндік- қолданбалы өнер. | Мектеп: | ||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні:Дуйсембаев Б.Ш. | ||||||||||||
Сынып: 5-сынып (ұлдар). | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Құралдар және материялдармен танысу. | ||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.1.6.2 Бірқатар заманауи және дәстүрлі емес материалдарды білу, олардың қасиеттері мен міндеттерің анықтау. 5.2.2.1. Конструкциялық, табиғи және жасанды материалдарды өңдеу үшін қол еңбегі құралдары мен жабдықтарын анықтау, сипаттау және қолдану. | ||||||||||||
Сабақ мақсаттары | • Жұмыс барысында қолданылатын құралдар мен материалдарды білу. • Киіз үйдің ерекшеліктері мен құрылыстарын зерделеу. • Қол еңбегі құралдарының қасиеттері мен міндеттерін білу. | ||||||||||||
Бағалау критерийлері | Бірқатар заманауи және дәстүрлі емес материалдардың қасиеттері мен міндеттерін біледі. Киіз үйдің ерекшеліктері мен құрылыстарын біледі. Белгілі нысандарды жасау үшін техникалық дағдыларды, оның ішінде кесу, элементтерді нақтылау, жабыстыру, және де өңдеу керектігін біледі.
| ||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар орындай алады: Бұйым туралы ауызша және жазбаша түрде баяндама жасап ойын түсіндіріп береді. Пәндік тіл және терминология: Мәдениет, салт, дәстүр, ғұрып, өру, тоқу, ағаш ою, зергерлік, мүсіндеу, бедерлеу, көркем өңдеу,тоқу. Торсық, ожау, алаша, кілем, көрпе, мүлік, ат әбзелдері. Диалогқа/жазбаға қажетті тіркестер: Мен бұны ... материалдан жасалғанын білдім. Мен ... пайдалы жақтарын білемін. Бұл бұйым ... ерекшеліктерден тұрады. | ||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Өз сыныптастарының пікірлерімен санасу және құрметтеу. Қолжетімді мақсаттар қою, жаңа идеяларды қабылдай білу. | ||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Тарих, музыка пәндерімен байланыста болады. | ||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Құралдар және материялдармен танысу кезінде АКТ қолданады . | ||||||||||||
Бастапқы білім | Қазақ халқының дәстүрлі сәндік қолданбалы өнер түрлері . | ||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||
Сабақтың басы | Ұйымдастыру бөлімі: Оқушыларды орналастыру, амандасу. Интерактив тақтасында сабақтың тақырыбы, мақсаты көрсетіледі. Қол еңбегі құралдары мен жабдықтарын оқушыларға таныстыру және олардың қолдану тәсілдерін көрсету. Киіз үй туралы видео көрсету. | Қол еңбегі құралдары мен жабдықтары. Қазақтың ұлттық киіз үйі http://ppt4web.ru/obshh estvoznanija/jurta.html | |||||||||||
Сабақтың ортасы
| Оқушылар киіз үй кәдесыйын жасау барысында, өздерінің жұмыстарына қажетті материалдар мен құралдарды анықтайды, материалдар мен құралдарды қолданып тәжірбиелік жұмыс орындайды. Әр түрлі материалдардан киіз үйді жасау. Жұмысты бастамас бұрын, оқушылар төмендегі тақырыптарды талдап және жан-жақты қарастырулары керек: •Киіз үйдің ерекше қасиеттерін анықтау. •Киіз үйдің ерекшеліктері мен құрылыстарын мұқият танысу. •Таңдап алған материалдар, түстер және тексура мен суреттер арқылы өздерінің креативті идеясын ұсыну. •Белгілі нысандарды жасау үшін техникалық дағдылардың, оның ішінде кесу, элементтерді нақтылау, жабыстыру, және де өңдеу керектігін білу.
| Қағаз және босаған ыдыстарды пайдаланып киіз үй жасау https://www.youtube. com/watch?v=eihfI_C1j5g киіз үй түрлері. http://www.azattyq. org/content/kazakhstan_yurts _made_in_china_kazakhstan_ stopped_their_production/ 24932585.html Киіз үй жасау үшін керек болатын заттар; түсті қағаздар, қатырма қағаз, пластмасса бөтелке, қайшы, кеңсе пышағы, ермексаз, бояу түрлері, желім т.б. заттар | |||||||||||
Сабақтың соңы | Оқушылар жеке және топта орындаған жұмыстарының нәтижелерін, түрлі әдістер арқылы (жазбаша немесе ауызша түрде, көрнекі бейне құралдары арқылы) көрсетеді. Жұмыстар критерийлер бойынша бағаланады.
| ||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||
Оқушылар жұмыстың қиын немесе барынша жеңіл түрлерін қабілетіне қарай таңдай алады. Берілген ресурс бойынша талдап, сұрақтарға жауап береді. . | Өздерінің және басқалардың жұмыстарын талдайды. Сынып бағалауы. | Құралдар және материялдарды қолданып жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік техникасының сақталуын міндеттеу қажет.
| |||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру