Көркемдік жазба (батик, гжель, хохлома және т.б.). Көркем еңбек (қыздар), 7 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2

Мектеп: NIS

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Дүйсенова Бақытжан.

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Көркемдік жазба (батик, гжель, хохлома және т.б.).

Осысабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме)

7.1.2.1

Тарихи және мәдени шығу тегі әртүрлі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін өз бетінше зерделеу және сипаттау.

7.1.3.1

Шығармашылық жұмыста идеяларын іске асыру мақсатында түрлі ақпарат көздерінің ең тиімдісін таңдай отырып, қолдану (оның ішінде АКТ қолданып)

 Сабақ мақсаттары

  • Көркемдік жазба өнерімен танысу.

 Бағалау критерийлері

  • көркемдік жазба өнерінің түрлерімен танысты;
  • көркемдік жазбаның бір түрін белгілі бір техникада салды;
  • жұмысын таныстырды.

 Тілдік мақсаттар

 

Сабақта қолданылатын пәндік терминдер:

Көркемдік жазба, гжель, хохлама,

Сөйлеу барысында қолданылуы мүмкін сөз тіркестері:

  • Көркемдік жазба түрлі материалдардан жасалған бұйымдарға салынатын ою-өрнек. Оны бояу арқылы салады.
  • Гжель тек көк түспен салынғанымен бір бұйымда көктің бірнеше реңктері сипат беруі мүмкін. Себеб,...
  • Менің пайымдауымша, көркемдік жазбаның атауына оның шыққан жері тікелей әсер етті. Өйткені,... Мәселен,...

 Құндылықтарды

 дарыту

Өзге елдердің сәндік-қолданбалы өнерімен танысып, өзгелердің өнерін сыйлауға үйренеді.

 Пәнаралық байланыс

Математика, география, өнер пәндеріндегі теориялық және тәжірибелік дағдыларын пайдалану.

 АКТ қолдану

 дағдылары

Ноутбук, принтер және т.б.

Бастапқы білім

Өнер. Тарих. Әдебиет. География.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

4 мин

  • «Амандасу» ойыны. Оқушылардың бір-бірімен топта тиімді әрі көңілді жұмыс істеуі үшін өткізіледі. Ережесі: оқушылар сынып ортасына бір бірін көретіндей етіп, тұра қалады. Үш топқа бөлінеді. Бірінші топ – жапондықтар(еңкиеді), екінші топ-европалықтар(қол алысады), үшінші топ – африкандықтар(аяқтарын бір біріне үйкейді) болады. Әр топтың өзіндік амандасу тәсілі бар.Бір бірімен амандасады. Көңілді болу үшін «африкандықтарға» «еуропалықтармен» немесе үш топты бір-бірімен бір уақытта амандасуын сұрасаңыз болады. Музыка қосылу тұрғаны жақсы.
  • Сабақ мақсаттары мен жетістік критерийлері айтылады.

Презентация РР 1,2,3 слайд.

5 мин.

5 мин

2 мин

15 мин

6 мин

W = бүкіл сынып жұмысы:

Мұғалім оқушылардың бар білімдерін ортаға шығару үшін «Көркемдік жазба» жайында не естігендері туралы сұрайды. «ЗХУ» техникасын қолдануға болады. Бұл оқушылардың жаңа тақырыпқа деген қызуғушылықтарын оятады. Оқушылардан бұл өнер туралы не білетіндерін, не білгісі келетіндерін сұраңыз. Таблицаны скетчбукке толтырған дұрыс. «Білдім» деген бағанды сабақ соңында толтырады.

Оқушылармен әрі қарай тиімді жұмыс істеу үшін топқа бөлгеніңіз дұрыс.

  • Топқа бөлудің бірнеше тәсілдері бар. Мәселен, көркемдік жазбаның түрлері бейнеленген бірнеше суреттер шығарсаңыз болады. Суреттің артқы жағына сабақта өтетін жаңа терминдерді жазуға болады. Сосын оларды пазлдар сияқты қиып, оқушыларды пазлдармен біріктіруге болады. Мысалы,
  • «Ой қозғау».

Бұйымдарды өзара салыстырып көр. Презентацияда сәндік-қолданбалы өнер түрлерінің түрлі техникада орындалған түрлері бар.

Оқушыларға сұрақтар қойыңыз:

  • Бұл өнер туындыларын не біріктіреді?
  • Өзара қандай ұқсастықтары бар?
  • Айырмашылықтары неде?
  • Қандай материалдардан жасалған?
  • Қалай әсемделген?
  • Олардың қалай атайды?

Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы сәндік-қолданбалы өнердің бұл түрлері жасалу техникасына қарай бөлінетіндіктерін және түрлі материалдардан жасалатындықтарын түсіну керек. Оларды әсемдеу тәсілдері де әртүрлі.

G = топ жұмысы. Топтық жұмыс.

Оқушылар слайдта бейнеленген көркемдік жазбаның түрлері бұйымдардың материалы, бояуы, шыққан жеріне қарай бірнеше түрге бөлінетіндіктерін түсіну қажет.

Топтық жұмыс ретінде 1-інші топқа: Ағаш бұйымдарынан жасалатын городецкая, 2-інші топ матаға боялатын батик, 3-інші топ қышқа жасалатын Қытай вазасын беруге болады. Бұл көркемдік жазбалар жайында оқушылар постер дайындауы тиіс.

Тапсырманы орындаудың критерийлері:

  • Анықтамасы;
  • Пайда болған жері;
  • Орындалу техникасы;
  • Қандай материалдардан жасалған;
  • Көркемдік жазбаның ою-өрнегін қазіргі заманда қайда қолдануға болады? Үлгілерінің суретін сал. Түрлі түсті қарындаштар мен фломастерлерді қолдан.
  • Постеріңді таныстыр.

Қосымша тапсырма:

  • Талабы жоғары оқушыларға ою-өрнектерді жалғастыр тапсырмасын беруге болады.

Презентация РР 4 слайд

Скетчбук, түрлі түсті қарындаштар.

Презентация 5 слайд

Презентация РР 6 слайд

Презентация РР 7 слайд

Сабақтың соңы

2 мин.

Оқушылар таблицадағы не білдім бағанын толтырады.

Презентация РР 9 слайд

Саралау - оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетті жоғарықандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

(смайликтер, тағыбасқа)

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Топтық жұмысты оқушыларды

АВСВ-АССВА бөлу.

А- деңгейіндегі оқушы С деңгейіндегі оқушыға жәрдемдеседі. С және В деңгейіндегі оқушылар А деңгейіндегі оқушылардың көлеңкесінде қалмас үшін ойынды топта істемес бұрын оқушылар скетчбуктеріне идеяларын дамытуы тиіс. Сосын ғана топтық жұмыс ұйымдастырылады.

  • Не білдім бағанын толтыру.

Сурет салу барысында, бояуды киіміне, бояуды үстелге ағызып алмауға тырысу қажет. Және жұмыс үстелін жинап кетуді. Қайшы, канцеляр пышағын ұқыпты қолдану.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:.

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Информация
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.