Социогенез туралы теориялардың алуан түрлілігі № 1 Адамзат қоғамы қалай дамиды? № 2 Философтар адамзат қоғамының даму үлгісін қалай түсіндіреді? Дүние жүзі тарихы, 10 сынып, сабақ жоспары, 3 сабақ.
Сабақ жоспары
2 Бөлім Этникалық, әлеуметтік және саяси үдерістер Бөлімше 2.3. Қоғамды әлеуметтік ұйымдастырудың тарихи нысандары | |||||||||
Сабақтың тақырыбы | Социогенез туралы теориялардың алуан түрлілігі № 1 Адамзат қоғамы қалай дамиды? № 2 Философтар адамзат қоғамының даму үлгісін қалай түсіндіреді? | ||||||||
Мерзімі: | Мектеп: ФМБ Тараз қ-сы | ||||||||
Сынып: 10 | Мұғалім: | ||||||||
Оқу мақсаты | 10.2.3.1 - «социогенез», «қалыптасқан көзқарас», «өркениеттік көзқарас» ұғымдарын қолдана отырып тарихи үрдістерді түсіндіру; 10.2.3.2 - социогенездің әр түрлі теорияларын жүйелеп, қорыту | ||||||||
Сабақтың мақсаты | №1 социогенездің кезеңдерін анықтау № 2 Адамзат қоғамының даму үлгісін түсіндіретін теориялардың ерекшеліктерін анықтау Теорияларды тарихи процестерді түсіндірудің объективтілігімен салыстыру | ||||||||
Бағалау критерийлері | «Социогенез», «қалыптасқан көзқарас», «өркениеттік көзқарас», ұғымдарын біледі Оларды тарихи процестерді түсіндіру үшін пайдаланады «Формациялық» және «өркениеттік көзқарастардың» ерекшеліктерін біледі, Оларды салыстырады және жалпы және айырмашылықтарды айқындайды | ||||||||
Тілдік мақсаттар | Социогенездің сатыларын зерттеу үшін көздерден алынған негізгі мәліметтерді бөліп көрсетіңіз; өрнекті және өркениеттік тәсілдерді салыстыру үшін (оқу және жазу дағдылары) | ||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Оқуға, дербес ақпарат алуға, жағдайды талдауға, жаңа жағдайларға бейімделуге, проблемаларды көтеруге, шешімдер қабылдауға, топта жұмыс істеуге, олардың жұмыс сапасына жауапты болуына, олардың уақытын ұйымдастыруға мүмкіндігі | ||||||||
Пәнаралық байланыстар | Қазақстан тарихы, Қоғамтану | ||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Ақпаратты іздестіру, оны іріктеу бойынша оқушылардың өзіндік жұмыс дағдысын дамыту; фактілер мен құбылыстар арасындағы байланыстар мен айырмашылықтарды салыстыру және орнату | ||||||||
Бастапқы білім | Ұсынылған алдын ала білім адамзат қоғамының дамуы туралы ақпаратты қамтиды; Маркс теориясының (қалыптасқан көзқарас). | ||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||
Сабақтың басы №1 7 минут | (С) Мыйға шабуыл. Проблемалық мәселені талқылау кезінде білімнің жаңаруы: адамзат дамуының даму сатыларын адам дамуының кезеңдерімен салыстыруға болады ма? Мұғалім оқушының қиындықтарына байланысты оның дамуы кезіндегі келесі кезеңдерден өтетінін түсіндіреді: нәресте, бала, жасөспірім, жастық, жастық, кемелдік, кәрілік. Дамудың бұл жіктемесін адамзат қоғамына қолдану мүмкін бе? Сабақтың мақсаты мен зерттеу бағытың анықтау | Слайд 1-2 «Мыйға шабуыл» | |||||||
Сабақтың ортасы 25 минут | (Т) (Ф) Мұғалім оқушыларды топтарға ұсынады, уақыттың лентасын пайдаланып, бүкіл өмір тарихында адамзат қоғамымен болған өзгерістерді еске түсіру үшін Аяқталғаннан кейін топтар бір-бірінің жұмысын бағалайды (бағалаудың әртүрлі әдістері мүмкін) Рефлексивті сұрақтар: біз білетін барлық мемлекеттер бірдей даму жолымен өткен деп айта аламыз ба? Дамудың айырмашылықтары бар ма? (Т) (Ф) Мұғалім оқушылардың қоғам дамуының ерекшеліктеріне қарай танымал өркениеттерді әлемдік тарихтан жіктеуге шақырады. Іс-әрекет аяқталғаннан кейін топтар келесі сабақта қолданылатын топ жұмысының нәтижелерін талқылайды және бағалайды. (М) Мұғалім оқушыларға жасаған іс-әрекеті социологияға жататындығын түсіндіреді және ол «социогенез» түсінігінің мазмұнын ашып көрсетеді. (Т) (Ф) Топтар «социогенезі» тюйнігiн анықтайды. Олар өздерінің тілін талқылау үшін ілестіреді және бірге ең маңызды анықтаманы толықтырады | Слайд 3 Слайд 4-7 Оқушылар бір өркениет арқылы өркениеттер таратады: Қоғамдардың қарапайым коммуналдық, құлдыққа ие болуы және т.б. әлемдік тарих және Қазақстан тарихы сабақтарында алынған ақпаратқа сәйкес | |||||||
Сабақтың соңы 8 минут | Рефлексия (И) (Ф) Оқушылар төмендегі сұрақтар бойынша қысқаша баяндама жасайды: қазақ қоғамының даму кезеңдері қандай? Оның дамуының басқа мемлекеттерден айырмашылығы болды ма? | ||||||||
Сабақтың басы №2 7 минут | (М) Шабуыл. Суретші Иан Людің шығыс және батыстық ақыл-ойдың ерекшеліктері туралы суретін талқылау Сабақтың мақсаты мен зерттеу бағытың анықтау | Слайд 8 | |||||||
Сабақтың ортасы
| (М) Мұғалім оқушылар өткен сабақта орындалатын өркениеттердің жіктелуіне қайта оралуын ұсынады. Нəтижеге қарай мұғалімнің түсініктемесінде социогенездің ең кең тараған екі теориясы бар: ақпаратты қалыптастыру жəне өркениеттік тәсілдер туралы ақпарат болады. (Ж) (Ф) Жұптарда оқушылар осы тәсілдерді зерттеу және жалпы және әр түрлі нүктелерді анықтау міндетін атқарады. Олар фактілерді жинақтап, адамзат қоғамының даму заңдарын неғұрлым толық түсіндіретін теориялар туралы қорытынды жасауға тиіс. Олардың пікірін дәлелдейтін болсақ, олар белгілі бір тарихи кезеңді қарастырады және таңдалған көзқарас тұрғысынан оның даму үдерісін түсіндіреді. (К) Презентацияларды қорғау және дескрипторға сәйкес тапсырманы орындау (әр түрлі нұсқалар мүмкін) | Слайд 9 Ресурс 1 Қызметтің нәтижесі сызбалармен, презентациямен, схемамен ұсынылуы мүмкін | |||||||
Сабақтың соңы | (И) (Ф) Мұғалім дауыс беруді жүргізеді: қандай тәсілдердің қайсысы тарихи процесті объективті түсіндіреді? Оқушыларды өз көзқарастарынан қорғау үшін «Спикер минутына» ойынын пайдаланыңыз, | Слайд 10-11 | |||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||
Қабілеті жоғары оқушыға қосымша деректермен жұмыс. | Жеке және топтық тапсырмалар беру арқылы | . Көзге жаттығу және үзіліс кезіндегі қауіпсіздік | |||||||
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |||||||||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.