1946-1963 жылдардағы қырғи қабақ соғыс оқиғаларының ерекшеліктері қандай? Дүние жүзі тарихы, 9 сынып, сабақ жоспары.
Дүниежүзі тарихы, 9 сынып.
Қысқа мерзімді жоспар
Бөлім | Бөлім 1. ХХ ғасырдың 2-жартысындағы әлемнің саяси картасы |
Сабақ тақырыбы | 1946-1963 жылдардағы қырғи қабақ соғыс оқиғаларының ерекшеліктері қандай? |
Сабақ мақсаттары | 9.3.2.2 "қырғи қабақ cоғысы " ұғымын түсіндіру үшін тарихи оқиғаларды талдау; 9.3.2.3 тарихи фактілер мен картаға сүйене отырып НАТО және Варшава келісімі ұйымының, әскери-саяси қақтығысын сипаттау; 9.3.1.4 тұлғаның тарихтағы рөлін бағалау |
Тариха концепт | дәлел |
Пәндік мақсаттар | Оқушылар: - НАТО мен Варшава келісімі ұйымының әскери-саяси жүйесінің арасындағы қарсылықты сипаттайды. |
Бағалау критерийлері | Оқушы мақсатқа қол жеткізді, егер: нақты материалды құрылымдалған түрде баяндайды сұраққа жауап беру кезінде өз көзқарасын білдіреді себеп-салдар байланысын орнатады. әлемдегі қауіпті және қауіпсіз жағдай кезеңін анықтайды |
Тілдік мақсаттар | НАТО мен АТС арасындағы қайшылықтарды анықтау үшін топтарда жұмыс жасайды және оларды 1948-1985 жылдардағы" қырғи қабақ соғыс " уақыт кестесін құру үшін қолдану (сөйлеу, тыңдау, оқу және жазу дағдылары дамыту) |
Арнайы пәндік лексика және терминология Диалог, жазу үшін пайдалы фразалар мен тіркестер | НАТО құрылды, себебі… Варшава келісім ұйымы одақ болды… Қырғи қабақ соғыстың кейбір негізгі қайшылықтары… Термин 'теміртор саясаты' білдіреді… Берлин қабырғасы салынды, себебі… [X оқиғасы] қырғи қабақ соғыстың маңызды қақтығысы болды, өйткені… Кубалық зымыран дағдарысы маңызды болды, өйткені… Қырғи қабақ соғыс кезіндегі ең маңызды бетбұрыс болды… Менің дәлелдерім неге бұлай деп ойлаймын... Басқа маңызды оқиғаларға мыналар кіреді… |
Құндылықтарды дарыту | Ұлттық қауіпсіздік және елдің жалпы әлемдік және өңірлік проблемаларды шешуге жаһандық қатысуы |
АКТ қолдану дағдылары | Бұл сабақта интерактивті тақта және сабақ тақырыбы бойынша презентация қолданылады. |
Пәнаралық байланыстар | Қазақстан тарихы, География |
Бастапқы білім | Ұсынылған алдын-ала білімге 9.1А-бөлімнен екінші дүниежүзілік соғыстан кейін әлемнің саяси картасы қалай өзгергені туралы білім кіреді. Атап айтқанда, олар Екінші дүниежүзілік соғыстың салдарын және қырғи қабақ соғыстың не үшін басталғанын қарастырған кезде 9.4А-бөлімге сүйенуі керек. |
Дифференциация | Сабақтың әр кезеңінде жасырын саралау бар. Саралау белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижедегі тапсырмаларды таңдауда, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, жеке қабілеттерін ескере отырып Оқу материалдары мен ресурстарын таңдауда көрінеді оқушылар (Гарднер бойынша бірнеше интеллект теориясы). Саралауды уақытты ұтымды пайдалануды ескере отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолдануға болады. |
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы | Бастапқыда ынталандырушы материал. оқушылардың қырғи қабақ соғыс кезеңіндегі екі күш блогының бар екендігі туралы білімін кеңейтетін сұрақтар мен жауаптарға блиц-сауалнама жүргізіңіз. Екінші дүниежүзілік соғыс. Оқушылардан Батыстың айырмашылықтарын анықтауды сұраңыз капиталистік державалар мен коммунистік державалар. студенттер тек батыс капиталистік державаларға және социалистік елдерге тән, сонымен қатар екі жүйеге де тән белгілері бар карталарды сұрыптау жаттығуын орындайды. | НАТО http://www.bbc.co.u k/learningzone/clips/ natomembership/5633.ht ml http://www.warsawlife.com/poland/wars aw-pact |
Сабақтың ортасы | Оқулық мәтінімен жұмысты ұйымдастырыңыз. Оқушыларға жұптарда немесе топтарда жергілікті қақтығыстарды егжей-тегжейлі зерттеуге болады, әсіресе ХХ ғасырдың 40-80 жылдарындағы халықаралық қатынастарға қатты әсер етті. Сыныппен талқылау барысында негізгі мәселелер тізімі бекітіледі топтардың немесе жұптардың санына сәйкес қақтығыстар. Негізгі оқиғалардың тізімі мыналарды қамтуы мүмкін: - 1950-1953 жылдардағы Корей соғысы. - 1948-1949 жылдардағы Берлин дағдарыстары және 1961 ж. - Кариб (Куба) дағдарысы 1962 ж. - Вьетнам соғысы 1964-1975 жж. - КСРО әскерлерін Ауғанстанға енгізу-1979-1989 жж. Оқушылар өздерінің постерлерін жасау үшін соғыс карталарын пайдаланып, деректі фильмдерді тауып, пайдалануы керек суреттер, иллюстрациялар және жазбаша көздер көрмелер. Олар осы суреттер мен құжаттар бойынша аналитикалық түсініктемелерді қамтуы керек.Түсініктемелер құжаттың мәнін және онда не көрсетілгенін түсіндіруі керек. оқушылар 1946-1985 жылдардағы НАТО мен ӘҚҚ-ға қарсы іс-қимылға қатысты оқиғалардың уақыт шкаласын құрады. Бұл тапсырманы интерактивті қосымшада орындауға болады. | «Қырғи-қабақ соғыс» және оның жүрісі https://ikaz.kz/yr-i-aba-so-ys-zh-ne-ony-zh-risi/ |
Сабақтың соңы Рефлексия | Мұғалім оқушыларға қырғи қабақ соғыстың үлкен күш-жігердің күші не талап ететінін түсіндіреді. Сондықтан ол шиеленістің бірдей деңгейінде бола алмады. Кезеңдері суық тию халықаралық разряд кезеңдерімен алмастырылды. Оқушылар қырғи қабақ соғыстың қай сәттерде ең қауіпті болғанын және әлем қауіпсіз жағдайда болғанын көрсететін кесте жасайды. Кестелерді салыстыру нәтижесінде студенттер қырғи қабақ соғыстың негізгі циклдерін анықтауы керек: 1947-1953 – бірінші қарсыласу 1953-1959 – жылымық 1960-1969 - Берлин дағдарысынан Вьетнам соғысына дейін 1969-1979 - бәсендеу кезені 1979-1985 – соңғы қарсыласу 1985-1991 – Қырғи қабақ соғысының аяқталуы оқушылар қырғи қабақ соғыстың бір оқиғасын таңдап, оны сипаттайтын газет мақаласын жазады. Біреуі батыстық капитализм тұрғысынан, екіншісі социалистік елдер тұрғысынан келтірілуі мүмкін. Қарама-қарсы екі көзқарастың арасындағы айырмашылықтарды бөліп көрсетуге болады. | Қырғи қабақ соғысына арналған сайт. https://kk.ert.wiki/wiki/Cold_War_(1947%E2%80%931953)/ |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. | Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. | Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. |
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.