Тыныс алуды қалпына келтіру жаттығулары. Дене шынықтыру, 7 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8 – Жеңіл атлетика арқылы белсенді өмір салтын қалыптастыру. | Мектеп: | ||||||||
| Мұғалімнің аты - жөні: Қатысушылардың саны: Сабаққа қатыспаған оқушылардың саны: | ||||||||
Сабақтың тақарыбы | Тыныс алуды қалпына келтіру жаттығулары. | ||||||||
Осы сабақ арқылы іске асатын оқыту мақсаттары. | 7.3.3.3. Түрлі дене жаттығуларын іс жүзінде орындау, олардың ағзаға тигізетін әсері мен энергетикалық жүйемен байланысын ішкі және сыртқы белгілері бойынша анықтау | ||||||||
Сабақ мақсаты: | 1. Дене жаттығуларының қаншалықты адам ағзасына ісер ететіндігін түсінеді. 2. Дене жаттығуларының адам ағзасына ішкі және сыртқы белгілері арқылы тиетін әсерін біледі, түсінеді. 3. Зат алмасу жүйесіне дене жаттығуларының әсерін түсінеді. | ||||||||
Бағалау критериі: | 1. Оқушылар жаттығуларды әртүрлі жүктемеге сәкес орындау үшін, арнайы дене дайындығы керек екенің түсінеді. 2. Көп оқушылар дене жаттығуларының адам ағзасына ішкі және сыртқы белгілері арқылы тиетін әсерін біледі, түсінеді. 3. Кейбір оқушылар ағзаның зат алмасу жүйесіне дене жаттығуларының жүктемесінің тигізетін әсерін біліп түсінеді. | ||||||||
Тілдік мақсаттары: | Бейнелеу, талқылау және көрсету арқылы өзінің жеңіл атлетика бойынша түсінігін қозғалыс мүмкіншілігін көрсетеді. Пәнге байланысты термин сөздер және лесика.
Диалогқа қажетті сөздер:
| ||||||||
Құндылықтарды дардамыту:
| Дене жаттығуларын орындау барысында қауіпсіздік ережені сақтау. Жекелей, достарымен немесе жанұямен дене шынықтыру және спортпен белсенді түрде айналысу арқылы денсаулықты нығайту. | ||||||||
Пәнаралық байланыс: |
| ||||||||
АКТ қолдану дағдылары: | |||||||||
Бастапқы білім: | Оқушылар жеңіл атлетика тарауы бойынша, мағлұматтарымен таныс, қауіпсіздік ережені біледі. Төменгі сынпта және мектептен тыс жерде алған дағдыларды менгерген. | ||||||||
Сабақ барысы: | |||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері: | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||
Сабақтың басталуы | Оқушыларды сабақ мақсатымен таныстыру. Бағалау критерилерін бірлесіп анықтау. Оқушыларды екі топқа бөлу. Оқушылар топта талқылап, ұсыныстар береді: - Бірінші топ барлық дене мүшелеріне арналған жаттығуларды орындайдыц (Жүгіру арқылы ұзындыққа секіру), - Екінші топ негізгі бөлімде қалыпқа келу жаттығуларын орындайды. Талқылу жұмыстарынан кейін, бірінші топ бүкіл сыныпқа жаттығу жұмыстарын өткізеді. | Үлкен кеністік, ысқырауық. . | |||||||
Сабақтың ортасы
| Жүгіріп келіп секіру алдында, оқушыларға дұрыс орындалу түрін көрсету. Жүгіру қашықтығы 20 – 25 адым. Екі бөлімнен тұрады: мәрелік және секіруге дайындық. Жүгіру қажетті жылдамдықты қамтамассыз етеді. Секіру кезінде, аяқпен итерілуді тақтайшаны басу арқылы орындау. Ұзындыққа секіру кезінде, аяқты алдыға сермей, тізе тұсынан аяқты қатты бүгу. Серпілу бұрышы 75 ° - дейін. Секірушінің тапсырмасы, тепе – теңдікті сақтау, дұрыс ұшып қону. Секіру кезінде жерге түсуден, қонудан бұрын аяқты барынша алдыға сермеу, денені алдыға жиыра қолы артқа жіберу.Табан жерге тиген бойда аяқ тізе буынынан бүгіліп, екі қол алға сермеледі. Аранйы дайындық жаттығуларын орындату. - Бірнеше мәрте толық отырудан алға ұмтыла секіру. - Тізені кеуде тұсына көтере секіру,орында және алдыға жүгіре секіру. - Қос тізені кеуде тұсына көтере секіру, аяқты тіктеп жерге қонуды жұмсақ орындау. - Орыннан ұзындыққа секіру (бір мәрте және қайталай біркелкі 2-5). -Аяқтан аяққа алмастыра секіру табаннан итеріле алға жылжу (25-30 см). -Адымдай секіру, әр 1-3 жүгіру адымынан серпілу аяғына түсе отырып жалғастыру. 3-7 адымнан жүгіріп жылдамдықты арттыра ұзындыққа секіру. | Үлкен кеністік, ысқырауық. Ысқырауық, жалауша т.б. керекті құралдар. | |||||||
Сабақтың соңы | Оқушылар екінші топтың дайындаған, қалыпқа келуге арналған жаттығулар жұмыстарын орындайды. Сабақтың аяғында оқушылар сабақта қай тапсырмаларды орындай алды, қай жаттығуларды орындау үшін біраз жұмыс істеу керек екенің талқылады. Оқушыларға орындалған жұмысқа байланысты өз бағаларын береді. | Үлкен кеністік, ысқырауық. | |||||||
Дифференциация - Көбірек қолдау көрсету үшін не істеуді жоспарлап отырсыз? Қабілеті жоғары оқушыларды анықтауды қалай жоспарлап отырсыз | Бағалау – оқушылардың оқуын тексеруді қалай жоспарлайсыз | Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік ережелері | |||||||
Оқушылардың санына, дене дайындығының мүмкіншілігін, ескере отырып, тапсырмалардың күрделену түрін өзгерту. | Оқушылардың әрекетін бақылау. Әзірлен бағалау критерилері бойынша оқушылардың тапсырма орындау барысында, тапсырма орындап болғаннан кейін сұрақтары. Оқушылардың кері байланысы сабақ соңындағы нақтыланған сұрақтарға жауап беру арқылы жүргізіледі. | Жаттығу орындау алдында қауіпсіздік ережесі ескеріледі. | |||||||
Сабаққа рефлексия Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары шындыққа негізделген бе? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Мен жоспарлаған дифференциация бойынша жұмыс дұрыс іске асырылды ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| ||||||||
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқу мен оқытуды салыстырыңыз) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын? (оқу мен оқытуды салыстырыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |||||||||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.