file loc phone login_m arrow_left arrow_right author ca cat compl coms del down fav fav_del fav_m fav_m_del fb gp left like login mail od reply right search sort sort_down sort_m sort_up tw up view vk ya

Жаһандық жылыну. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Пән:

Мұғалімнің аты-жөні:

Күні:

Класс:

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі

11.4 D Жасыл химия

Сабақтың тақырыбы

Жаһандық жылыну.

Бастапқы білім

Оттектің аллотропиясы

Оқыту мақсаттары

11.4.1.6 ғаламдық проблемаларды шешу жолдарын бағалау.

 Сабақтың мақсаттары

-ғаламдық проблемаларды шешу жолдарын бағалайды.

Жетістік критерийлері (10-12 сыныптар) / бағалау критерийлері (7-9 сыныптар)

Білу және түсіну, қолдану:

-ғаламдық проблемаларды шешу жолдарына мысал келтіре алады.

 Тілдік мақсаттар

 

қазақша

орысша

ағылшынша

жаһандық жылыну

глобальное потепление

global warming

қоршаған ортаны қорғау

защита окружающей среды

environmental protection

парниктік эффект

парниковый эффект

greenhouse effect

озон қабаты

озоновый слой

ozone layer

ғаламдық проблемалар

глобальные проблемы

global problems

 Дифференциация

- тапсырма таңдау барысында: жеке оқушыға, топқа арналған әр түрлі деңгейлі тапсырмалар дайындау

 Пәнаралық байланыстар

Пән

Экология және биология

Кезең

Тапсырмалар

 Құндылықтарды

 дарыту

Адалдық, серіктестік, толеранттылық, үштілділік, денсаулық, құрмет, жауапкершілік және үздіксіз оқу.

Сабақта жұптық және топтық жұмыстарды жүргізу арқылы, бір- бірін құрметтеп, топта жұмыс жасай алу, ұйымшылдық қасиеттерін арттыру. Қызықты мәліметтерді пайдалана отырып, оқушының сабаққа деген қызығушылығы мен ынтасын арттырып, өмір бойы білім алу құндылығын дарыту.

 АКТ қолдану дағдылары

Презентация

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-2 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Ынтымақтастық орта қалыптастыру.

Оқушылармен амандасып, оқушылар санын түгелдеу.

Тақырыпқа кіріспе (сұрақтарға жауап)

Сабақтың тақырыбы: Жаһандық жылыну

Сабақтың мақсаты:

-ғаламдық проблемаларды шешу жолдарын бағалайды.

Оқушылармен бірлесе отырып сабақтың барысы айқындалады.

Слайд

Сабақтың ортасы

2-15 мин

15-23 мин

3-27 мин

27-32 мин

32-36 мин

Жаңа тақырып(түсіндіру)

Ғаламдық проблемаларды шешу жолдарын бағалау

Ғаламдық проблемалар - әлемді тұтас қамтитын табиғи, табиғи-антропогендік немесе таза антропогендік құбылыстар. Осы құбылыстардың даму процесі жаһандану деп аталады. Қазіргі таңда Халықаралық деңгейде мынадай ғаламдық проблемалар бар:

- ресурстар проблемасы;

- азық-түлік немесе ашаршылық проблемасы;

- энергетикалық проблема;

- демографиялық проблема;

- климаттың өзгеруі;

- экологиялық проблемалар;

- «үшінші әлем» елдерінің артта қалуын жою;

- қауіпті ауруларды жою;

- Әлемдік мұхит пен космосты игеру;

- қылмыспен және терроризммен күрес;

- наркобизнеспен күрес.

Пікірталас жүргізу(экологиялық апаттың зияндары мен онымен күресу жолдарына анықтама беру)

Жаһандық жылыну проблемаларын шешу

Келтіретін зардаптары

Проблемаларды шешу жолдары

Халықаралық деңгейде жаһандық жылынуға қарсы күрес ортақ келісімдер мен бақылау шараларының болмауымен шектеледі. Климаттың өзгеруімен күресу шараларын реттейтін негізгі құжат - Киото хаттамасы. Жалпы, жаһандық жылынуға қарсы күрестегі жауапкершілік деңгейіне оң баға беруге болады.

Өндірістік стандарттар үнемі жетілдіріліп отырады, өнеркәсіптік өндірісті реттейтін жаңа экологиялық стандарттар қабылдануда. Атмосфераға шығарындылар деңгейі төмендейді, мұздықтар қорғауға алынады, мұхит ағындары үнемі бақыланады. Климатологтардың пікірінше, қазіргі экологиялық науқанды жүргізу келер жылға дейін көмірқышқыл газының шығарылуын 30-40% төмендетуге көмектеседі.

Жеке компаниялардың жаһандық жылынуға қарсы күреске қатысуы артқандығын атап өткен жөн. Мәселен, британдық миллионер Ричард Брэнсон ғаламдық жылынудың алдын алудың ең жақсы әдісі туралы ғылыми тендер жариялады. Жеңімпазға әсерлі сома 25 млн. Брансонның пікірінше, адамзат өз қызметі үшін жауапкершілікті өз мойнына алуы керек. Қазіргі уақытта бірнеше ондаған үміткерлер тіркелген, олар осы мәселеге өз шешімдерін ұсынады.

Оқушылармен талқылау жүргізу(берілген суреттерге қаарап, ғаламдық проблеманы атап, болдырмау немеса азайту жолдарына мысал келтіру)

Қоршаған ортаны ластаудың ең үлкен көзі жылу электр станциялары болып табылады. Олардың қазандарында органикалық отын жағылады. ЖЭО зауыты бөлшектік заттар мен парниктік газдарды ауаға шығарады. Пайдаланылмаған энергияның көп бөлінуіне байланысты жылу ластануы пайда болады. Электр станциялардың жұмысы қышқыл жаңбырға, парниктік газдардың жиналуына әкеледі, бұл жақын орналасқан елді мекендердің микроклиматына теріс әсер етеді.

Ғалымдардың айтуынша, экологиялық қолайсыз жерлерде тұратын адамдардың аурулары судың сапасыздығымен байланысты. Су объектілеріне түсетін зиянды заттардың көпшілігі суда ериді, сондықтан олар көрінбейді. Жағдай үнемі нашарлай түсуде. Ол кез-келген уақытта экологиялық апатқа әкелуі мүмкін.

Өнеркәсіптік кәсіпорындар ластанудың негізгі көзі болып табылады. Елде атмосфераға зиянды қоспалар, көп мөлшерде көмірқышқыл газы, азот оксиді, формальдегид және күкірт оксиді шығаратын отыз мыңға жуық зауыттар мен фабрикалар бар.

Радиоактивтілік рудалардың дамуымен, бейбіт ядролық жарылыстармен және қалдықтарды басқарумен байланысты. Жақында табиғи фондағы сәуле сағатына 8 микро-рентгенді құрады. Қару-жарақты сынау, минералды өндіру және энергетика саласындағы ядролық реакциялар бұл көрсеткіштерді едәуір арттырды. Зиянды заттардың ағуы радиоактивті элементтердің көздерін тасымалдау немесе сақтау кезінде пайда болуы мүмкін. Олардың ішіндегі ең қауіптісі - стронций-90, цезий-137, кобальт-60 және йод-131.

Қоқыс әдетте пластмасса, қағаз, шыны, металл, тоқыма, ағаш және тамақ қалдықтарына бөлінеді. Кейбір материалдар тозбайды. Елде миллиардтаған тонна қалдықтар жиналды және олардың саны үнемі өсуде. Қоршаған орта үшін рұқсат етілмеген полигондар үлкен проблема болып табылады.

Слайд

Слайд

Слайд

Сабақтың соңы

36-80 мин

Оқу мақсатына оралу

Рефлексия

Екі жүрек бір арман.

Оқушылар бүгінгі сабаққа қатысты ұнаған 2 жағын және 1 ұсынысын айтады.

Слайд

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен?

Дифференциация дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар

болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін, сынып туралы немесе оқушылар жайында нені білдім?



Толық нұсқасын 29 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру