Формула бойынша есептер шығару. Химия, 8 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп: Талдықорған қ., ФМБ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Рахимова А.К.

Сынып:

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтақырыбы

Формула бойынша есептер шығару

Осы сабақтақол

жеткізілетіноқумақсаттары (оқу

бағдарламасынасілтеме)

8.1.1.2 формула бойынша құрылымдық бөлшектер санын, молярлық массасын, зат мөлшерін және массасын есептеу

 Сабақ

 мақсаттары

  • химияда заттың бірдей массасынан гөрі, «атомдардың бірдей санына» қол жеткізудің маңыздылығын түсінеді;
  • «өлшеу арқылы есептеу» заңын қолданады;
  • мольді атомдардың Авогадро саны ретінде түсінеді

 Бағалау

 критерийлері

  • химияда заттың бірдей массасынан гөрі, «атомдардың бірдей санына» қол жеткізудің маңыздылығын түсінеді;
  • «өлшеу арқылы есептеу» заңын қолданады;
  • мольді атомдардың Авогадро саны ретінде түсінеді

 Тілдікмақсаттар

 

қазақша

орысша

ағылшынша

Масса

Өлшеу

Есептеу

Тиын

Моль

Заң

Масса

Взвешивание

Вычисление

Копейка

Моль

Закон

Mass

Weighing

calculation

coin

mole

Law

 Құндылықтарды

 Дамыту

Ынтымақтастық, ашықтық

Бастапқы білім

Қосылыстар мен қоспалар (7.1В)

Атомдық массаға қатысты қарапайым формулалар(7.2 В)

Қосылыстар формулаларын жаза білу (8.2A))

Сабақбарысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты танысты-рылады.

Химия әлеміне саяхат.

  • Мені тап: Топтық жұмыс

Жұмыс барсы:

  • Оқушыларға карта беріледі.
  • Карта ішінде хат
  • Хат арқылы қарақшылардан жасырылынған есептер берілген.
  • Есептерді құрастыру /пазлдар/

Оқушыларды 3 топқа бөлу. Есептер шығару.

1.Затмөлшері 3 моль тұз қышқылының массасын тап?

2. 3,01 ∙ 10 ²³ молекуласы бар натрий гидроксидінің зат мөлшерін, массасын тап?

3.Массасы 28 грамға тең: темір, су, ас тұзы берілген. Осылардың әрқайсысының зат мөлшерін тап.

Топ бірін бірі бағалайды

Қосымша№1

Сабақтың ортасы

10 минут

10 минут

10 минут

Үзіліс

10 минут

15 минут

5 минут

«Миға шабуыл» Топтық жұмыс

Топ басшысы сабақ барысын топтарына түсіндіреді. Топ мүшелері бағалайды

Рас немесе жалған ойыны ойналады.

Зат мөлшері, масса арналған есептер

1.Массасы  3,2 г  мыстыңзатмөлшерін, атом санынанықтаңыздар.

2.Массасы  96 г оттегінің зат мөлшерін, молекула санын анықтаңыздар.

3. Зат мөлшері  0,25 моль көміртегі (ІV) оксидінің массасын, молекула санын анықтаңыздар.   

4. Молекула саны  3,01•1023   натрий карбонатының  (Nа2CO3)  зат мөлшерін, массасын есептеңіздер.

5. Массасы  24 г  натрий гидросульфатының  зат мөлшерін есптеңіздер.

6.Массасы 112г темірнеше моль болады?

7.Массаса 132г көміртегі(IV) оксидінеше моль болады?

8.Массасы 272г мырыш хлориді неше моль болады?

9.Мөлшері 0,3 моль көміртегі(IV) оксидінің массасын есептеп шығарыңдар;

10.Мөлшері 0,2 моль мыс (ІІ) оксидінің массасын есептеп шығарыңдар;

11.Мөлшері 0,5 моль судың массасын есептеп шығарыңдар;

12.Массасы 36г судыңзатмөлшерін, молекула санынесепте?

http://www.hemi.nsu.ru/ucheb154.htm

100 данадан 1, 2 және 5 теңгеліктиындармен қапшықтар.

Лабораториялық құралдар мен жабдықтар

Жұмыс парақтары

Сабақтың соңы

5 минут

Оқу мақсаттарын меңгеру деңгейі бас бармақ әдісімен анықтап, кері байланыс жасау.

Үй тапсырмасы: жұмыс парақтары.

Оқу мақсаттары

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар химияда заттың бірдей массасынан гөрі, «атомдардың бірдей санына» қол жеткізудің маңыздылығын түсінеді;

Көпшілік оқушылар «өлшеу арқылы есептеу» заңын қолданады;

Кейбірі мольді атомдардың Авогадро саны ретінде түсінеді

Сұрақ-жауап арқылы бағалау

Қалыптастырушы бағалау

Назар аударыңыз:

Бром суы уытты және тітіркендіру тудырады.

Қорғаныш көзілдірігін киіңіз.

Калий хроматы және дихроматы уытты болып табылады. Қорғаныш көзілдірігін, терісі сезімтал оқушылар бір реттік қолғап киюлері керек. Шашырандылардың кеуіп, тозаң түзулерін болдырмаңыз.

Мыс сульфаты зиянды зат болып табылады.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

.

Жалпыбаға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?

1.Массасы  3,2 г  мыстыңзатмөлшерін, атом санынанықтаңыздар.

2.Массасы  96 г оттегінің зат мөлшерін, молекула санын анықтаңыздар.

3. Зат мөлшері  0,25 моль көміртегі (ІV) оксидінің массасын, молекула санын анықтаңыздар.   

4. Молекула саны  3,01•1023   натрий карбонатының  (Nа2CO3)  зат мөлшерін, массасын есептеңіздер.

5. Массасы  24 г  натрий гидросульфатының  зат мөлшерін есптеңіздер.

6.Массасы 112г темірнеше моль болады?

7.Массаса 132г көміртегі(IV) оксидінеше моль болады?

8.Массасы 272г мырыш хлориді неше моль болады?

9.Мөлшері 0,3 моль көміртегі(IV) оксидінің массасын есептеп шығарыңдар;

10.Мөлшері 0,2 моль мыс (ІІ) оксидінің массасын есептеп шығарыңдар;

11.Мөлшері 0,5 моль судың массасын есептеп шығарыңдар;

12.Массасы 36г судыңзатмөлшерін, молекула санынесепте?

13.Затмөлшері 3 моль тұз қышқылының массасын тап?

14. 3,01 ∙ 10 ²³ молекуласы бар натрий гидроксидінің зат мөлшерін, массасын тап?

15.Массасы 28 грамға тең: темір, су, ас тұзы берілген. Осылардың әрқайсысының зат мөлшерін тап.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру