Химиялық элементтердің периодтық кестесінің құрылу тарихы. Химия, 7 сынып, сабақ жоспары.


САБАҚ ЖОСПАРЫ

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

7.3В Химиялық элементтердің периодтық кестесі

Мектеп: ХББ НЗМ Петропавл қаласы

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Лукманова А.М

Сынып: 7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Химиялық элементтердің периодтық кестесінің құрылу тарихы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

- Доберейнер, Ньюлендс, Д.И. Менделеев еңбектері мысалында элементтердің жіктелуін салыстыру

 Сабақ мақсаттары

- элементтерді жіктеудегі талпыныстарды Деберейнер, Ньюлендс және Менделеевтің еңбектерін біледі;

- химиялық элементтердің периодтық жүйесімен танысады

 

 Бағалау критерийлері

-Деберейнер, Ньюлендс және Менделеев құрған жіктеуіштерді түсінеді жене сипаттай алады;

-әрбір жіктеуішті топта талқылайды және бағалайды;

-Периодтық кестенің құрылымын түсінеді.

Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар түсінгендіктерін көрсету үшін, тиісті үлгіде жаңа лексиканы дұрыс пайдалана алады

Пәнге қатысты лексика және терминология Формула, салыстырмалы атомдық масса, изотоптар, хлор, қосылыстар, орташа мән, (тұрақты) қатынас, зат

Біріктіру, ие болу, есептеу, аудару, көрсету, мысалы, мынадан тұрады

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Су сутекпен мен оттектентұрады

Сутектің екі атомы су түзу үшін оттектің бір атомымен бірігеді

x -тың y-ке қатынасы … тең

Формула түрінде көрсетілген x қосылысы … болып табылады.

 

 Құндылықтарды дарыту

Ынтымақтастық, бір-бірінің құндылықтарын сыйлау және құрметтеу

Құндылықтар: қоршаған ортаны қорғау және тұрақты дамуға талпыну

Дағдылар: критикалық және шығармашылық ойлау, өзін-өзіне сенімділік және рефлексия жасау дағдылары, қарым-қатынас, әрекетті негіздеу және рефлексия

 Пәнаралық байланыс

Физика, биология

АҚТ

Интерактивті тақтаны пайдалану

 Бастапқы білім

Заттар және физикалық денелер (жаратылыстану 5 сынып).

7.1А Химияға кіріспе. Элементтер, қосылыстар және қоспалар

7.2А Атомдар. Молекулалар. Заттар

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақ басы

0 - 5 мин

Сәлемдесу. Жағымды атмосфера қалыптастыру. Мұғалім өткен бөлімдің нәтижелерін қорытындау үшін сұрақ қояды.

- Атом дегеніміз не?

- Молекула дегеніміз не?

- Осы бөлшектер неден тұрады?

- Кез келген атом құрамын қалай анықтауға болады?

Мұғалім сабақ тақырыбын және оқу мақсатын айтады. Оқушылар бағалау критерийлерін өздері шығарады. Жаңа терминдермен танысады.

Химия 7 сынып ПЖ құрылу тарихы Слайд 1,2, 3,4

Сабақ ортасы

5 - 15 мин

15 - 25 мин

25 - 30 мин

30 - 35 мин

Мәселе қою. Мұғалім бірнеше сұрақ қояды, сабақ барысында оқушылар осы сұрақтарға жауап алады.

- Периодтық кесте дегеніміз не?

- Периодтық жүйеде бүгінде қанша элемент бар?

- Одан артық элементтер ашылуы мүмкін бе?

- Қандай ұқсас элементтерді білесін?

- Оларды жүйе бойынша сұрыптау жолымен тапсырманы жеңілдетуге болады ма ?

- Оларды жүйелеуде қандай форманы пайдаланған дұрыс?

Ендеше, ең басынан бастайық. XIX ғасырдың ортасында 63 химиялық элемент ашылды. Осы элементтерді қалай жіктеуге болады? деген мәселе шықты.

Оқушылар өзінің тұжырымдарын айтады, содан кейін мұғалім әр түрлі жіктеулерді көрсетеді. Берілген химиялық элементтердің жіктелуінің негізі туралы сұрайды. Оқушылар топта 5-10 минут ойланады, әр жіктелудің негіз сипаттайды, содан кейін өз ойларын айтады. Жүйелер ашылған кезде "мінсіз жіктеу" туралы ой дамығын туралы айтып шығу.

Мұғалім бейнеролик көрсетеді

Мысалы, Дёберейнер элементтің қасиеттері атом массасына байланысты екенін көрсетт, ал Ньюлендс қасиеттердің қайталанады екенін анықтада. Менделеев екі принципті салыстырып, кейбір элементтердің ашылмаған туралы тұжырым жасады. Талқылау кезінде мұғалім сұрақтары бойынша оқушылар өздері осындай қорытындыға шығу керек.

Содан кейін мұғалім сұрақ қояды: қандай жіктеу ең жақсы?

Бұдан әрі оқушыларға сол кездің ғалымдары болуды ұсынады. Әр жұпқа элемент ақпаратымен (химиялық таңба, атомдық номер, негізгі қасиеті) карточкалар беріледі және осы элементтерді жіктеуге ұсынады.. Карточкалар өтпелі элементтерсіз бөлу керек, тек дарынды оқушылыр үшін бір немесе екі өтпелі элемент беріледі.

Әрі қарай мұғалім Периодтық жүйенің екі түрін (ұзын және қысқа) көрсетеді және оқушылармен бірге сұрақ талдайды.

1. Темір мен кобальт ортасындағы жаңа элементтерді неге ашпайды?

2. Неге № 116 элемент екіталай табылу мүмкін және неге № 110 элемент ешқашан керек мөлшерде болмайды

Химия 7 сынып ПЖ құрылу тарихы Слайд 5

Химия 7 сынып ПЖ құрылу тарихы Слайд 6

Химия 7 сынып ПЖ құрылу тарихы Слайд 7-12

Химия 7 сынып ПЖ құрылу тарихы

Ньюлендс октавалары және Шанкуртуа спиралі

Химия 7 сынып ПЖ құрылу тарихы

Слайд 13-18

Химия 7 сынып ПЖ құрылу тарихы

Слайд 19-20

Химия 7 сынып ПЖ құрылу тарихы Слайд 21

Сабақ аяқталуы

35-40 мин

Мақсат бойынша сабақтың қорытындысы: Периодтық кестенің көптеген нысандары бар, 82 номерінен кейін элементтер тұрақсыз болады, өйткені радиоактивті және біз олар аз мөлшерде ғана кездеседі.

Рефлексия:

Мен білдім …………………………….

Мен үйрендім ................................

Мен орындадым ................................

Маған қатты ұнады ................................

Маған қиын болды .................................

Үй жұмысы: Периодтық кестенің ұзын формасының суретін салып, қысқа формасымен айырмашылығын салыстыру

Химия 7 сынып ПЖ құрылу тарихы

Слайд 22-28

Бөліп оқытуКөбірек қолдау көрсету үшін Сіз не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушылар алдында қандай міндеттерді қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалайша тексеруді көздейсіз?

Денсаулық пен қауіпсіздік ережелері

АКТ Құндылықтар мен байланыс (тәрбие)

Үлгерімі төмен оқушыларға үлестірме материал тарату арқылы қолдау көрсетуге болады, ал барынша үлгеретіндерге метакогнитивті сұрақ қою арқылы олардың білімдерін кеңейту қажет

Сабақта бағалаудың формативті түрі, ауызша түрі қолданылады.

Сабақ барысындаPower Point презентациясы және бейнероликтер қолданады. Қауіпсіздік ережелерін сақтану. Топта және жұпта жұмыс, сұрақтарды бір-бірімен және мүғаліммен талдау.

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары қол жетімді болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным жоспарлағандай жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгізуім қажет және неліктен?

Берілген бөлімді өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі әрекетті атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Қандай екі әрекет сабақтың оданда жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Осы сабақтың барысында менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы қандай ақпаратты алдым?

1:

2:



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру