Электромагниттік және дыбыс толқындарының адам ағзасына әсері. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ: 11.4A Биомедицина және биоинформатика | Мектеп: | ||||
Мерзімі: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||
СЫНЫП: 11 сынып Қоғамдық - гуманитарлық бағыт | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||
Сабақтың тақырыбы | Электромагниттік және дыбыс толқындарының адам ағзасына әсері | ||||
Осы сабақ арқылы қол жеткізілетін Оқу мақсаты: | 11.4.4.1 электромагниттік және дыбыс толқындарының адам ағзасына әсерін түсіндіру | ||||
Сабақ мақсаты: | Оқушылар орындай алады:
| ||||
Бағалау критерийлері: | Оқушылар орындай алады:
| ||||
Тілдік мақсаттар: | Оқушылар орындай алады:
Пәндік лексика және терминология эхолокация, ультрадыбыс, инфрадыбыс, төменгі жиілікті тербеліс, дабыл жарғағы, кіреберіс, балғашық, төс, үзеңгі, есту жүйкесі, электромагниттік өріс, децибел. Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы Дабыл жарғағы арқылы өткен дыбыс … Эхолокация кейбір жануарларда, соның ішінде … жақсы дамыған. Ультрадыбысты сезіну қабілеті .... Ультрадыбысты ... диагностикада қолданылады. Дыбысты ластану ... әсер етуі мүмкін. | ||||
Құндылықтарды дарыту | Ынтымақтастық Сабақ барысында оқушылар мен мұғалімдер арасында тығыз қарым-қатынастар орнатылады. Ашықтық Электромагниттік және дыбыс толқындарының адам ағзасы үшін қолданысы әдістері бойынша оқушылар өз идеялярын еркін айтады. Өмір бойы білім алу Сабақ барысында өзін-өзі бағалау, кері байланыс және оқушы рефлексиясы жүзеге асырылады. Өзіне және өзгелерге деген сыйластық | ||||
Пәнаралық байланыс: | Физика пәнімен түрлі толқындар. Электромагниттік спектр. | ||||
Алдынғы білім: | Осы тақырыпқы қатысты модулдер: Биотехнология:10 сынып. Жүйке жүйесі: 7-10 сыныптар. | ||||
Жоспар | |||||
Өткізуге жоспарланған уақыт | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||
Сабақтың басы 0-15 минут | (Ұ) Сабақ тақырыбын, мақсатын және бағалау критерийлерін оқушылармен бірге талдау. Жж (ҚБ) Оқушыларға есту аппаратының құрылысы мен қызметін еске түсіру мақсатында есту аппараты құрылысының «мылқау» сызбасы таратылып беріледі. Оқушылар білімдерін қолданып толтырады. (Т) оқушылар өз жұмыстарын мақсатында, бейнебаян көреді және жұмыстарын тексере отырып толықтырады. Бағалау критерийлері:
адамның дыбысты қалай қабылдайтынын түсіндіреді. (Ұ) оқушыларға құлақ құрылысының бөліктерінің сурет қиындылары таратылып беріледі. Әр оқушы өзіне берілген құлақ бөлігінің қызметін сипаттап, дыбысты қабылдаудағы маңызын айтады және құлақ бөлігін тақтада, орналасу ерекшелігіне байланысты құрастырады. Ал қалған оқушылар оқушы жауабын тыңдай отырып, бағалайды және толықтырады. | РРТ. Слайд1 Қосымша 1 Слайд 2 құлақ құрылысының бөліктерінің қиындылары | |||
Сабақтың ортасы 16-36 минут | (Т) Оқушылармен бейнебаянды көріп, электромагнитті спектр жөнінде талқылау жүргізіледі. Толқындар түрлерін, олардың ерекшеліктерін еске түсіреді. Электромагниттік спектрдегі толқын ұзындығына байланысты сәулелердің және дыбыс толқындарының медицинада пайдалануына тоқталу. Бейнебаян көріп, талқылау (Ж) оқушылар ғаламтор қайнаркөздеріне сүйеніп, электромагниттік және дыбыс толқындарының адам ағзасына әсерін зерттеу ұсынылады. Оқушылар өз жұмыстарын постер немесе баяндама түрінде қорғайды. І топ: дыбыс толқындарының адам ағзасына (жүйке, гуморальды, иммундық және жүрек-қан тамырлар жүйесіне) әсерін зерттеу. ІІ топ: электромагниттік толқындардың адам ағзасына (жүйке, гуморальды, иммундық және жүрек-қан тамырлар жүйесіне) әсерін зерттеу. ІІІ топ: дыбыс толқындарын(инфра-, ультрадыбыс) медицинада қолдануын зерттеу. ІV топ: электромагниттік толқындарын(ультракүлгін, рентген, гамма сәулелері) медицинада қолдануын зерттеу. Бағалау критерийлері(І, ІІ топ үшін):
Бағалау критерийлері(ІІІ, ІV топ үшін):
(Т) (ҚБ) Әр топтың қорғаған жұмыстарына тыңдаушы оқушылар критерийге сай бағалайды және кері байланыс береді. | Слайд 3-11 Слайд 12 Слайд 13 Ноутбук, А3 парақ, Қосымша 2 | |||
Сабақтың соңы 35-40 минут | Рефлексия «талқылау серіктестері» 1. Қандай кезеңде қиындыққа тап болдыңыз? 2. Келесі сабақта мұғалімнен қандай көмекті қажет етер едіңіз? | ||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | |||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||
Білімдерін анықтау кезеңінде оқушыларға деңгейлік сұрақтар қойылады. Осы кезеңде ақпаратты қабылдау ерекшелігіне сүйене отырырып оқушылардың жақыннан даму аймағы анықталады. Алған білімдерін тексеру кезеңінде деңгейлік сұрақтар қойылады. | Білімдерін анықтау кезеңінде «мылқау» сызбасын толтыру барысында ауызша сұрақтар қойылады ал оқушылар құлақ құрылысын атап, қызметін сипаттауда тақтада берілген жауапқа сүйене отырып өздерін тексереді және бірін-бірі толықтыра алады. Тақырыпты ұғыну кезеңінде оқушылар топта ұжымдаса жұмыс жасайды, бір ойға келеді және жұмыс қорғаған кезде критерийге сай бағалайды және өз ойларымен бөлісе отырып, ұсыныс айтады. Өзге топқа баға береді. Сабақты бекіту зерттеу жұмысы бойынша өз ұсыныстарын айтады. | Сыныпта орындарынан қозғалу кезінде ТҚ ережелерін сақтау. | |||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.