ДНҚ кездейсоқ мутациясы. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
САБАҚ: | Мектеп: | |||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | ДНҚ кездейсоқ мутациясы | |||||||||||||||||||||||||||
СЫНЫП: 11 сыныптар | Қатысқан оқушылар саны: | Қатысқан оқушылар саны: | ||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары | Оқушылар: Дезоксирибонуклеин қышқылы рекомбинациясы мен мутациялардың арасындағы байланысын табу | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Оқушылар:
| |||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар ДНҚ репарация, рекомбинация, мутациялар, атау және сипаттау үшін тиісті терминдерді пайдалана алады; олар бұны ауызша, сонымен қатар жазбаша түрде де орындай алады. Пайдалы лексика және терминология: Эксцизикалық репарация, репликациядан кейінгі репарация, жалпы немесе гомологты рекомбинация, өзіндік – сайт, кездейсоқ немесе гомологты емес рекомбинация, тұрақты репликация, дисперсті репликация әдісі, нүктелік мутация, делеция, нонсенс – мутациялар, миссенс – мутациялар, тиминдік димерлер. Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:
| |||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Оқушыларға осы тарауды игеруге қажетті білім, дағды немесе тәжірибе. Тұқымқуалаушылық және өзгергіштік: 9, 10 сыныптар. Эволюциялық даму: 9 сынып. Жасушалық цикл: 9, 10 сыныптар. Молекулалық биология: 10 сынып. Микробиология: 8-10 сыныптар. | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ қезеңдері | Жоспарланған іс шаралар | Оқыту ресурстары | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-10 минут 11 – 21 минут 22 – 37 минут | Ұйымдастыру кезеңі Тақырыпты ашу мақсатында бейнеролик көру. Тапсырма №1. Бейнероликтен соң терминдермен жұмыс жасалады. CLIL элементі. Оқушылар "Кілемше" әдісі бойынга кілем суретін салып, оған топтағы әр оқушы мутация туралы не білді, сөйлем ретінде жазады. Кіем суретін салынған парақша айналдырылады, мәтін дәл келген оқушы кезкелген оқушының жауабын оқып, түсіндіре алады. Жаңа материалды игеру. Мұғалімнің түсіндірмесі,күтілетін нәтижелерді айқындап, бағалау критерийлерімен таныстырып өтеді. Топтық жұмыс Оқушыларды топқа бөлу. (мутация, репарация , рекомбинация терминдері көмегімен) Оқушылар 3 топқа бөлінген соң, әр топқа келесі тақырыптардың бірін беріледі: №1 топ. ДНҚ репарациясы №2 топ. ДНҚ рекомбинациясы №3 топ. Кездейсоқ мутация Топтар мутация қай жерде орын алуы мүмкін екендігін қарайды, сонымен қатар PowerPoint презентациясын дайындап, қалған оқушыларға таныстырады.Таныстыруға әр топқа 2,5 минуттан беріледі. | Мутация туралы видеоролик(4,5 минут): https://www.youtube.com/watch?v=vl6Vlf2thvI Power Point презентация | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 36-40минут | Сабақты бекіту Жұптық жұмыс Сабақ барысында кеңінен пайдаланылған ақпараттарды сәйкестендіру
Бағалау түрі : өзара бағалау, мұғалім кері байланысы Рефлексия: Жетістік ағашы-алма, шие, өрік стикерлерімен бағалау Үйге тапсырма: ДНҚ репарациясы, рекомбинациясы, репликациясы және мутациялары | |||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік ережелері АКТ Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | ||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың барлығы: ДНҚ репарациясы, рекомбинациясы, мутацияларын түсінеді; Оқушылардың көпшілігі: Кездейсоқ мутацияны түсіндіре алады; Оқушылардың кейбірі: мутация орын алуы мүмкіндігін атай алады; мутациялардың биологиялық маңызын атай алады; | 1) Терминдерге дұрыс анықтама беру. Түсіндіру, мұғалім бағалайды, өзара бағалау). 2)Топта тақырып бойынша флипчарт дайындау. Өзара формативті бағалау. 3) Анықтамаларды сәйкестендіру (формативті бағалау) | Пәнаралық байланыстар Сәулелік репарацияның күн сәулесі есебінен жүретініне байланысты физика пәнімен тікелей байланысты. Денсаулық сақтау және қауіпсіздік Қауіпсіздік техникасы шектеулі, өйткені сыныпта практикалық жұмыстар саны аз. АКТ-мен байланыс Интернетті зерттеу кезінде пайдалану және иллюстрацияланған әңгімелеуде пайдалану үшін иллюстрациялар беру енеді. НЗМ-мен байланыс Жұппен жұмыс істеу достастық қарым-қатынастарды нығайтуға ықпал етеді. Әріптеспен жұмыс және әңгіме дайындап, жүргізу коммуникациялық дағдытарды дамытуға ықпал етеді Бір-бірінің әңгімелерін бағалау оқушыларға конструктивтік кері байланыс орнатуға мүмкіндік береді. | ||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| |||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)? 1: 2: Қандай екі мезет сабақты жақсарта алар еді (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)? 1: 2: Мен сабақтан топ пен жекелеген адамдар туралы маған келесі сабаққа дайындалуға көмек беретіндей не білдім? | ||||||||||||||||||||||||||||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.