Белгілердің тұқымқуалауын талдау үшін статистикалық әдістер. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлім:

11.2 D Тұқымқуалаушылық және өзгергіштік заңдылықтары

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Класс: 11

(жаратылыстану математикалық бағыт)

Сабақтың тақырыбы

Белгілердің тұқымқуалауын талдау үшін статистикалық әдістер

Оқыту мақсаттары

  • 11.2.4.2 - белгілердің тұқымқуалау нақтылығын талдауға арналған статистикалық әдістерді пайдалану (t-критерий, χ² критерий)

 Сабақтың мақсаттары

Оқушылар біледі:

  • Әр үлгінің орташа мәнін ( χ² ) есептеңіз
  • Айырмашылықтың абсолютті мәнін табыңыз
  • Әр үлгі үшін стандартты ауытқуды есептеңіз
  • Әр үлгі үшін стандартты ауытқуды квадраттаңыз
  • χ² квадраттың стандартты ауытқуын сол топтың үлгінің өлшеміне бөліңіз.
  • Айырмашылықтың стандартты қатесін табу үшін санның квадрат түбірін алыңыз.

Бағалау критерийлері

Оқушылар:

  • χ² квадраттың стандартты ауытқуын сол топтың үлгінің өлшеміне есептейді.
  • Айырмашылықтың стандартты қатесін табу үшін санның квадрат түбірін есептейді.

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар орындай алады:

белгілердің тұқымқуалау нақтылығын талдауға арналған статистикалық әдістерді пайдалану арқылы жазбаша есептеу жасайды және ауызша түсіндіреді.

Пәнге қатысты лексика мен терминология :

Стандартты аутқушылық, болжам, нөльдік және алтернативті болжам, статистикалық талдау,стандартты қателік, орташа мәні, еркіндік дәрежесі.

 Пәнаралық байланыстар

Пән

математика

Кезең

Статистикалық есептер шығаруда тапсырмалар орындау барысында қолданылады.

 Құндылықтарды дамыту

Адалдық, серіктестік құндылықтары жұптық жұмыстар арқылы жүзеге асады. Денсаулық әр оқушы жұмыс жасау кезеңінде өзінің денсаулығына жауапты және мектеп мүлкіне құрмет, жауапкершілікпен қарау арқылы жүреді.Білімді ұрпақ болашақ кепілі - үздіксіз оқу әр ұрпақтың маңызды ұраны,сабақ бойы жүзеге асады. Жаһандық азаматтық туралы жүйелеу ұғымын қайталау барысында әр елдің ғалымдарының жаңалықтары қарастырылады.

 АКТ қолдану дағдылары

Видео: http://www.saburchill.com/IBbiology/chapters01/001.html

Бастапқы білім

Тұқымқуалаушылық пен өзгергіштік: 9, 10, 11 сыныптар

Жасушалық цикл: 9, 10 және 11 сыныптар

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0 - 5

1. Ұйымдастыру кезеңі.

2.Миға шабуыл жасауда логикалық сұрақтар ұсынылды және болжам дегеніміз не, болжамды қалай құрастырасың? сұрақтары төңірегінде талқыланады.

Генетика ғылымы дегеніміз не?Селекцияның маңызы неде?Екі ғылымның қандай байланыстылығы бар?Генотип, фенотип ұғымдарына анықтама беріңдер?

Оқушылар есекқұрттың өмір сүру ұзақтылығы жөнінде зерттеу жұмыстарын жүргізді. Әсіресе,олардың білгісі келгені-есекқұрттың құрғақ ауадан гөрі ылғалды ауада өмір сүргісі келетіні рас па, жоқ па?

Олар осы идеяны сынап көру үшін қарапайым зерттеу жүргізу бүгінгі өтілетін тақырыппен байланыстылығын мұғалім түсіндіреді.

3.Оқушылармен бірге сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталынып, бүгінгі сабақта бағалау критерийлері тақтада жазылып көрсетіледі.

Слайд № 1

Слайд № 2

Сабақтың ортасы

5-12 минут

12-18 минут

18 -32 минут

32 -38 минут

4. Жұптық жұмыс арқылы оқушыларға дайын тапсырмалар ұсынылды. Оқушылар есекқұрттың өмір сүруін түсіну үшін: есекқұрттың құрғақ ауадан гөрі ылғалды ауада өмір сүргісі келетіні рас па, жоқ па? Олар осы идеяны сынап көру үшін қарапайым зерттеу жүргізді.Есекқұрттарға кездейсоқ түрде бес минуттың ішінде ылғалды және құрғақ жағдайлары бар жерлерді таңдау ұсынылды. Зерттеу бес сынақтан тұрды: әрбір сынақта 10 есекқұрттан пайдаланылды.Оқушылар тапсырманы түсінбеген жағдайда мұғалім әрбір жұпқа барып қалай шығару қажеттігі туралы түсіндірме жұмысын жүргізеді.

Оқушылар жұпта тапсырманы аяқтағаннан кейін мұғаліммен бірлесе тақтада талқылайды. Өзара бағалау ұйымдастырылады.

5.Оқушыларға бейнебаян ұсыну!! Маңызды ақпараттарды дәптерлеріне жазып алады.

6. Оқушыларға қызықты эксперимент жасауды ұсыныңыз,ол үшін топқа бөліңіз.Әр топқа шоколад ұсыныңыз.

7.Жеке тапсырмалар ұсыну!!!

Қосымша №1.

Қосымша №2

Сабақтың соңы

38-40 минут

8.Рефлексия!!

  • Мен үшін таныс ақпарат.......................
  • Мен үшін таныс емес ақпарат............
  • Мен әліде көп есептер шығару керекпін...........

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен?

Дифференциация дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар

болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін, сынып туралы немесе оқушылар жайында нені білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Информация
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.