Белгілердің тұқым қуалауының цитологиялық негіздері. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.3С: Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары | Мектеп: Павлодар қаласындағы «химия-биологиялық бағыттағы Назарбаев Зияткерлік мектебі» | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Белгілердің тұқым қуалауының цитологиялық негіздері | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 10.2.4.2 Есеп шығару кезінде дигибридті будандастырудың цитологиялық негіздерін, белгілердің жыныспен тіркес тұқым қуалауын және көпаллельділікті қолдану | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Егер төмендегі бағалау критерийлерін орындаса, оқушы оқу мақсатына жетеді:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы Генетикалық символдар мен терминдерді есеп шығару кезінде қолданады (жазылым дағдысы) Пәндік лексика мен терминология
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Ынтымақтастық
Өмір бойы оқу
Азаматтық жауапкершілік
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Генетикалық есептің фенотип пен генотипін анықтау кезінде математикамен байланысады | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақтаны пайдалану, сондай-ақ ғаламтордан қажетті ақпараттарды өздігінен іздеп табу және керегін іріктеп алу арқылы сын тұрғысынан ойлауларын, компьютерді белсенді пайдаланушы дағдыларын дамыту | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Тұқым қуалайтын және тұқым қуаламайтын өзгергіштік, хромосомалар, мейоз туралы алдыңғы білімдері пайдалы болады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-2 мин | Сабақты ұйымдастыру (оқушылармен амандасу, түгендеу, көңіл-күйлерін білу) Шаттық шеңбері арқылы сыныпта жағымды орта қалыптастыру Оқушылар шеңбер жасап тұрады да әр елдің сәлемдесу салты бойынша бір-бірімен амандасады. Қазақтар – қол алысады; Итальяндықтар – құшақтасады; Бразилиялықтар – бір-бірінің иығын қағады; Зимбабалықтар – арқасымен амандасады; Македониялықтар – шынтақпен амандасады; Жапондықтар – бір-біріне қарап иіледі. | ИТ, презентация 1-слайд | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3-4 мин | «Өз жұбыңды тап!» Оқушылар ортадан генетикалық ұғымдарды бір-бірден алып, қазақша-ағылшынша аталуы бойынша жұптасады.
Тақтадан дұрыс жұптасқандарына көз жеткізіп, ұғымдардың ағылшынша жазылуы мен айтылуына көңіл аударады. | ИТ, презентация 2-слайд | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5-8 мин | Ой қозғау: Миға шабуыл Мұғалім оқушыларға алдыңғы білімді еске түсіру мақсатында бірнеше сұрақтар қояды:
Жаңа тақырыпқа шығу Осы сұрақтарға жауап беру арқылы оқушылар бүгінгі сабақтың тақырыбын, сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге анықтайды. Оқушыларға сабақ мақсатына жету үшін бағалау критерийлерін ұсыну. | ИТ, презентация, 3-8 слайдтар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
9-15 мин | Ұғыну Активити «Ойлан. Жұптас. Топтас» Оқушыларға «Хромосомалардың ажырауы» суреті таратылып беріледі. «Бұл суреттің генетикамен қандай байланысы бар?» деген сұраққа алдымен өздігінен, кейін жұппен, топпен ойланып, жауап береді. БЖ: Екі гомозиготалы, яғни РР – күлгін түсті өсімдікті рр – қызыл түсті өсімдікпен шағылыстырғанда бірінші ұрпақта F1 барлығы Рр – күлгін түсті болған. Бұл ұрпақтар бір-бірімен өздігінен тозаңданған кезде Р және р аллельдері мүмкін болатын 3 әртүрлі генотиптерге РР, Рр және рр ажырайды. Бұл генотиптер F2 ұрпақтарын түзеді. Гаметалардың төрттен үшінің фенотипі күлгін түсті, төрттен бірінің фенотипі қызыл болып келеді. Мұғалім оқушылармен кері байланыс жасайды, яғни оқушылардың ойларын толықтырып, түсіндіріп өтеді. | ИТ, презентация 9-16 слайдтар, 1-қосымша | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
16-22 мин | Моногибридті будандастыру туралы ағылшын тіліндегі анимациялық фильм көру: https://goo.gl/0Icp8O немесе | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
23-30 мин | Жұппен жұмыс Тапсырма: «Моногибридті будандастыруға есептер шығару» Дескриптор:
Өзара бағалау. Кері байланыс | ИТ, презентация 17-19 слайдтар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
31-37 мин | Қалыптастырушы бағалау жұмысын жазбаша орындайды | ҚБ парақшалары | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
38-40 мин | Кері байланыс.
Рефлексия
Үйге тапсырма Бүгін сабақта шығарылған есептерді үйде бекіту. Бейнежазбалар көру https://twig-bilim.kz/kz/list/biology/cells-and-dna/genetics | ИТ, презентация 20-21 слайдтар, стикер | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қабілеті жоғары оқушылардан қосымша тереңдетілген сұрақтарға жауап беру сұралады Қабілеті төмендеу оқушыларға жауап беруде ақпаратты қолдану рұқсат етіледі | Өздік жұмыстар Жеке және жұптарды өзара бағалау | Интербелсенді тақтаны 10 минуттан артық қолданбау ескеріледі. Биология кабинетінде қауіпсіздік техникасының ережелерін естен шығармау керектігі ескертіледі. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1 2 Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.