Митоз кезеңдері. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.3А: Жасушалық цикл | Мектеп: Павлодар НЗМ | |||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Митоз кезеңдері | |||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | уақытша микропрепараттар арқылы митоз фазасын зерттеу | |||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушы біледі:
Оқушы түсінеді:
Оқушы жасай алады:
| |||||||||||||
Жетістік критерийлері | Барлық оқушылар митоз фазаларының реттілігін біледі. Көпшілік оқушылар митоздық фазаларда жүретін құбылыстарды, кезеңдерінің айырмашылығын біледі. . Кейбір оқушылар дайын микропрепараттарды зерттей отырып, митоздың кезеңдерінің айырмашылықтарын сипаттай алады, жұмысты қорытындылап талдай алады. | |||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Тілдік мақсаттар: уақытша микропрепараттар арқылы митоз фазаларын зерттеу. Қажетті терминология мен белгілі тұжырымдаманы пайдалана отырып қосымша микропрепараттардың қалай дайындалатынын сұрауды және ауызша түсіндіру. Пәнге тән лексика мен терминология: митоз, фазалар, хромосомалар, конденсациялау, профаза, метафаза, анафаза, телофаза, ұршық тәріздес талшықтар, ядрошық, жасуша ядросының қабығы, экватор, полюстер, заттық шыны және жабын шыны, бекітілген ине, сарымсақ, этано-орсиенді бояғыш, тұз қышқылы, тамыр ұшы, пипетка, фильтр (сүзгіш) қағазы, меристема аймағы уақытша, бояғыш, қысу, бөлу, кесу, жуу, қыздыру, қосу, жабынмен жабу, пайдалану, қою бірінші, келесі, кейін, содан кейін, нәтижесінде Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Бірінші қою жабынмен жабу жуу Кейін қыздыру қосу Келесі кесу орнын анықтау Содан кейін, орналастыру/қыздыру және т.б. Нәтижесінде, қою/қайта орналастыру/алу және т.б. Неліктен біз кесеміз/қосамыз/жуамыз? және т.б. Біз кесеміз/қосамыз/жуамыз және т.б. | |||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Өмір бойы білім алу, ашықтық, ынтымақтастық | |||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Цитология | |||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Ғаламторды еркін пайдалану, ноутбук, ИТ | |||||||||||||
Бастапқы білім | Оқушылардың осы бөлім бойынша оқуын жүзеге асыруына қажетті білімдері мен дағдылары, түсінігі немесе тәжірибесі . Жасушалар мен хромосомаларды пайдалана отырып алдын-ала жұмыс жасау: Біржасушалы ағзаладың құрылысы, 7 -оқу жылы ; Жыныстық көбею: 7 және 10 - оқу жылдары; Жасушалық цикл: 9 және 10 - оқу жылдары; Митоз және мейоз, 9 және 10 - оқу жылдары. Оптикалық микроскопты пайдаланудың тәжіибелік дағдылары қажет, бірақ керек кезінде ол дағдылардыалдын ала үйретуге болады. | |||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||
Сабақтың басы 0-8 мин | Ұжымдық ортаны құру:
Алдыңғы білімді еске алу: «Мұғалім-оқушы» әдісі бойынша. Мұғалім оқушыларға фронтальді сұрақтар қою арқылы өткен сабақта өткен тақырыпты қайталайды | |||||||||||||
9-13 мин | Ой толғау: миға шабуыл әдісі арқылы мұғалім оқушыларға митоз кезеңдері бейнеленген карточкалрды таратады. Оқушылар толтырып, қай жерлерде қиналғандығын мұғаліммен бірге талқылап жаңа тақырыпқа шығады. Оқушылар жұппен ойластырып, сабақ тақырыбын анықтайды. Сабақ тақырыбы: Оқушылар сабақтың тақырыбына сай мақсатын анықтап, мұғаліммен бірге талқылайды. | Митоз кезеңдері көрсетілген карточкалар, қосымша 1 | ||||||||||||
Сабақтың ортасы 14-37 мин | Мағынаны ашу: ИТ берілген презентация бойынша мұғалім жасуша циклін қайталап, митоздың кезеңдерін атап көрсетеді. Мұғалім оқушыларды білім деңгейіне байланысты 3 топқа біріктіреді. Оқушыларға митоздың кезеңдері бойынша сараланған тапсырмалар ұсынылады. 1 топ – қабілеті төменірек оқушыларға Қосымша 2 берілген тапсырманы сызбаға толтыру 2 топ - қабілеті орташа оқушыларға митоз кезеңдері бойынша берілген пазл негізіне мозаиканы жинау ұсынылады. 3 топ – қабілеті жоғары оқушыларға митоз кезеңдері берілген сызбаны толтырып, сұрақтарға жазбаша жауап беруді ұсынады. Өзара бағалау: «Оқушы-оқушылар» әдісі арқылы бағаланады. Әр топ тақтаға шығып өз жұмыстарын түсіндіреді. ИТ топтардың тапсырмаларын экранға шығарып қоюға болады. | ИТ Қосымша 2 Қосымша 3 Қосымша 4 | ||||||||||||
38-40 мин | Рефлексия: «сәттілік сатысы» | Рефлексия парақшалары ИТ | ||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||
Сабақта оқушыларға қолдау көрсету топ арқылы іске асырылады. Топпен жұмыс жасау барысында оқушылар бір-бірлеріне қажетті көмек көрсетеді. Қажет болған жағдайда мұғалім қосымша ақпарат таратып, түсіндіреді. | Бүгінгі сабақта оқушылардың жұмысын бағалау жұппен және топпен жұмыс арқылы іске асады. | ИТ,ноутбукты пайдалану уақытын шектеу. | ||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||||||||||||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.