Майлардың химиялық құрылысы мен қызметі. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақжоспары
САБАҚ: | Мектеп: ФМН НЗМ Орал қаласы | ||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Досқали Г.І. | ||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Майлардың химиялық құрылысы мен қызметі | ||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 10.4.1.4 Майлардың химиялық құрылысы мен қызметін сипаттау | ||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | -майлардың құрылысы мен қызметін білу - қаныққан және қанықпаған майлардың айрықша ерекшеліктерін түсінеді. - липидтердің химиялық құрылсы мен қызметі бойынша жіктейді -майлардың химиялық құрылысын мен жіктелуін және оның табиғаттағы, тірі ағзалар тіршілігіндегі маңызын сипаттайды. -қаныққан және қанықпаған майлардың химиялық молекулалық құрылымын салыстыратын болады. | ||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Майлардың түрлерін біледі Биологиялық қызметін сипаттайды Химиялық құрылысын сипаттайды Қаныққан және қанықпаған майлардың айрықша ерекшеліктерін түсінеді. Майлардың құрылысын зерттейді және оның құрылысы мен қызметіне дұрыс жіктеу жасай алады | ||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: Ұсынылған кеспе суреттер, мәтіндер бойынша липидтердің құрылымдық бөлімдерін анықтау үшін топтарда жұмыс жасау, сипаттама бере алу. (айтылым және тыңдалым дағдылары) Пәнге тән лексика мен терминология: майлар, май қышқылы, глицерин, липидтер,балауыз, өсімдік майы, стероидтар, фосфолипидтер, қаныққан және қанықпаған май қышқылдары, қажетті, қажетсіз, холестерин, омега қышқылы, мономер, полимер, гидрофил, гидрофоб, бірге қосылу, жасау, құрамында, үлкен, өнім, положение,көп және т.б. Диалог/жазу үшін пайдалы сөз тіркестерінің топтамасы: Көптеген Х суда ерімейді, себебі … Жәй майлар пайда болады... Гидролиз кезінде майлар... Қаныққан және қанықпаған майлар құрамы... | ||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Топтағы жұмыстар достық пен ынтымақтастықты дамытады Қарым-қатынас дағдылары оқушылардың бір – бірімен және мұғаліммен өзара әрекеттестіктері сабақтың барлық кезеңдері бойы жүзеге асырылады. | ||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Липидтердің қаныққан және қанықпаған түрлерін жіктеуде органикалық химиямен байланысады. | ||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Ғаламтордан қажетті ақпараттарды іздеп табу, компьютерді белсенді пайдаланушы дағдыларын дамыту. ИАТ -дан көрсетілім.видео арқылы тәжірибенің нұсқаулығын көреді, тыңдайды, тәжірибие жасауда пайдаланады. | ||||||||||||||
Бастапқы білім | Органикалық молекуланы құрайтын элементтер(7-сынып) Биологиялық мономерлер және полимерлер (8-сынып) Липидтердің функциялары(9-сынып) | ||||||||||||||
Жоспар | |||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||
Сабақтың басы 0-5 | Ұйымдастыру кезеңі Оқушыларға түрлі майлар көрсетіледі. (өсімдік майлары, жануар майлары). Оқушылар осы майлардың қасиеттері мен қызметтері туралы өз білгендерін айтады. (М) Сабақ тақырыбы, оқыту мақсаттары айтылады. Оқушылар жүргізетін тәжірибе сан мәрте жүргізілгенін және тексерілгенін, сондықтан оны орындау табыстылығы оқушылардың нұсқауларды нақты сақтау ептілігіне байланысты болатыны түсіндіріледі. | Bilimlend.kz Twig.kz | |||||||||||||
Ортасы 6-10 10-22 22-25 25-35 35-38 38-40
40-45 45-65
65-70 70-76 | (Ұ) Оқушыларға липидтердің құрылысы мен қызметі туралы қысқа видеофрагмент көрсетіледі. (Ж) Оқушылар дәптерлеріне липидтердің құрылысы мен қызметіне кесте толтырады
(f) дискрипторлар арқылы бір-бірі бағалайды. (М) Липидтердің жіктелуін, молекулалық құрылымын ерекшелігін түсіндіреді. (Ж, М) Қаныққан және қанықпаған май қышқылдарының молекулаларын құру үшін «модульдерді » қолдану. Оқушылар май қышқылдары молекулаларының үлгілерін құрайды. құрылған үлгілерге негізделген құрылымдық сызбалар құрайды және жазады. (Жж) Ойын «Дұрыс немесе бұрыс» липидтер туралы дұрыс тұжырымдарды анықтау. Оқушыларға қызыл жасыл карточкілер беріледі. Карточкіні көтеру арқылы дұрыс немесе бұрыс екендігін көрсетеді. Кері байланыс: Стикерлерге жазады. Не білдік? Не білеміз? Нені білгім келеді? (f) (Т) ДЖИГСО. Қызыл,жасыл, сары стикерлер арқылы оқушыларды топқа бөлу. Оқушыларға топта майлардың түрлері мен олардың тірі ағзалардағы құрамын оқу тапсырылады. Оқушыларға майдың негізгі топтары бар карточкаларды ұсыныңыз: триглицеридтер, фосфолипидтер, гликолипидтер. Оқушылар қаралатын майлардың құрылымын липидтердің түрлерін, олардың тірі ағзалардағы құрамын және атқаратын қызметін зерттейді. І топ: липидтер түрін, олардың тірі ағзалардағы құрамы мен қызметін талқылайды: -энергетикалық; -құрылымдық; -жылу және электр өткізбеушілік; -эндогенді су көзі; -кейбір витоминдер мен гормондардың құрамына енеді. ІІ топ. Фосфолипидтер Оқушылар глицерин және майлы қышқылдан моноглицеридтің пайда болуын талқылайды. Жіктелуін және молекулалық құрылысының жалпы ерекшеліктерін сипаттайды, фосфолипидтерге баса назар аударады. Фосфолипидтердің суретінен Гидрофильді «басы», гидрофобты «құйрығы» құрамын түсіндіреді. IІІ топ. Қаныққан және қанықпаған май қышқылдары Оқушылар майлар үшін олардың құрылымы мен құрамы сызбаны негізделген жіктеу сатысын құрастырады. Объясняют «стенографиалық» бейнелік әдіс арқылы липидтердің құрылысын түсіндіреді. липидтердің құрылымын бейнелеу тәсілі (қышқылдардың молекулалары сынған сызықтар түрінде ұсынылған). Студенттер түрлі липидтердің бейнесінде қаныққан және қанықпаған липидтерді олардың құрылымының үлгісіне сәйкес анықтайды. Топтарда көмекті қажет ететін оқушыларға қабілетті оқушылар көмек береді. Көшбасшы болады. Қабілетті оқушыларға липидтердің, қаныққан және қанықпаған майлардың химиялық молекулалық құрылымын салыстыруды тапсыру Топтар бірін-бірі дискрипторлар арқылы бағалайды. (Ұ) Өтілген тақырыпты бекіту: Оқушыларға өтілген материал бойынша тест жазылған қағаз таратылады. 5 минуттан кейін оқушылар дәптер алмастырып, бірін- бірі тексереді. | «Фосфолипиды в городе» – анимацилық ролик в YouTube, 2.5 мин: http://www.youtube.com/watch?v=jdzLasyT1u Карточкілер Фосфолипид құрылысы туралы мәлімет (анг): http://www.web-books.com/MoBio/Free/Ch1B2.htm Стикерлер Липидтер классификациясы: https://cribs.me/biokhimiya/opredelenie-i-klassifikatsiya-lipidov Липидтердің қызметі: http://www.ayzdorov.ru/ttermini_lipidi.php күтаптағы тақырып «Фоксфорд» «Липидтерлің құрылысы мен қызметі»:https://foxford.ru/wiki/biologiya/lipidy-ih-svoystva-i-funktsii-membrany Қосымша. ресурс: http://www.nizhgma.ru/_resources/directory/361/common/Tests.pdf A1 ақ қағаз. маркерлер Тест | |||||||||||||
Сабақтың соңы 76-79 79-80 | Кері байланыс: «Сабақта өзіңді бағала» Үй тапсырмасы: Майлардың ағзадағы және табиғаттағы маңызына мысалдар келтіру | ||||||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||
Кейбір оқушылар нұсқауларды нақты сақтайтын болады. Қабілеті жоғары оқушылар топта көмекті қажет ететін оқушыларға көмек береді, түсіндіреді. Липидтердің, қаныққан және қанықпаған майлардың химиялық молекулалық құрылымын салыстыратын болады. | Сәтті орындалған топтық жұмыс көп бөлігі оқушылардың нұсқауларды нақты сақтау ептілігінің көрсеткіші болады. Оқушылардың қабілеттері сабақ басындағы, барысындағы және соңындағы сұрақтар арқылы тұрақты бағаланатын болады. Формативті бағалау Тест арқылы бағаланады. Бірін бірі дискрипторлармен бағалайды. | Тіршілік қызметінің қауіпсіздігі: Компьютер мен интерактивті тақтамен жұмыс қауіпсіздігі. | |||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шынайы болды ма? Оқушылар бүгін нені білді? Оқыту ахуалы қандай болды? Жоспарланған саралау тиімді болды ма? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
| ||||||||||||||
Жиынтық баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға ықпал еткен екі аспекті (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |||||||||||||||
Топтық жұмыс. Бағалау
Топ__________ | Дискрипторлар | |||||||
| ||||||||
| ||||||||
Кестемен жұмыс
Жұп_________ | Дискрипторлар | ||||
Білу, түсіну қолдану |
| ||||
| |||||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.