Интерфаза, Интерфазаның Gl, S и G2 кезеңдері. Биология, 9 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар.

Сабақ жоспары.

САБАҚ : Жасушалық биология және жасушалық цикл

Мектеп: Химия-биология бағытындағы НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Ондыбаев С.Қ.

Сыныбы: 9

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Интерфаза, Интерфазаның Gl, S и G2 кезеңдері

Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары

Оқушылар орындай алады:

Интерфаза кезіңінде болатын процесстерді дұрыс сипаттай алу.

 Сабақтың мақсаты

Оқушылар:

Интерфаза кезеңдерін сиптаттайды;

Ондағы процесстердің жүруін анықтайды;

Интерфазаның ағзаға маңыздылығын білу;

 Бағалау критерийлері:

Оқушылар интерфазада орын алған процесстерді сипаттайды, видео көрсетілген соң интерфазаның мағынасын түсіну үшін кестені толтырады, сипаттаманы сурет және кестемен салыстырады.

 Тілдік мақсаттар

Тақырыптық сөздіктер және терминология

интерфаза, синтез алдындағы кезең, синтез кезеңі, синтезден кейінгі кезең, митоз, ДНК бөлінуі, жіпше, полюсті, экватор, хромосома, хроматида, центромера, ядро мембранасы, жасуша шырыны

Диалог, жазу үшін керекті пайдалы сөз тіркестері

Профаза кезінде хромосомалар конденсацияланып, бірте-бірте тығыздалып жуандайды.

Экватор боына хромосомалар орналасады

ахроматин жіпшелеріне жапысады

Хроматидалар бөлінет және қазғала бастайды …

Құндылықтарды дарыту:

 

Командамен жұмыс істеу серіктестікке, достықты нығайтуға ықпал етеді. Ашықтық сізді еркін білуге, өз біліміңізді бөлісуге үйретеді. Ол өмір бойы оқытуға негізделген, көптеген мысалдар мен тәжірибелерді береді.

 Пән аралық байланыс

Медицина, жаратылыстану ғылымдары

 АКТ қолдану дағдылары:

Презентация. Суреттелген тапсырмаларды интерактивті тақта арқылы көрсету

Алдыңғы білім

Оқушылар 7 сынып оұу курсынан біледі. Олар гаплоидты хромосомдар мен диплоидтердің арасындағы айырмашылықты түсіндіре алады. Студенттер жасушалық циклдың жалпы сипаттамасын бере алады және митоздық жасушалардың бөліну үлгісін жасай алады. Жазу және сөйлеу дағдыларын меңгеру арқылы митоздың өсуі мен дамуында маңыздылығын түсіндіруге болады.

Сабақ барысы

Сабақ қезеңдері

Сабақта орындалуы тиіс іс - әрекеттер

Оқыту ресурстары

Сабақтың басы

0-10 мин

11-20 мин

Сабақтың ортасы

21-30 мин

Сабақтың соңы

31-36мин

37-40 мин

Ынтымақтастыру атмосферасын құру. Миға шабуыл:

• Қайталану және өсу дегеніміз не?• Жасушалардың бөлінуі туралы не білесіз? (бөлу - бұл жасушаның маңызды қасиеті);

• Жасушалық орталық дегеніміз не? (микротрубалардан тұратын екі центриол бар органоид);• ДНҚ дегеніміз не? (мұрагерлік ақпараттың кастодианы);• ДНҚ қалпына келтіру дегеніміз не? (ДНҚ молекулаларын еселеу процесі);

• Хромосомалар дегеніміз не? (мұрагерлік ақпарат тасымалдаушылары);• Диплоид пен хаплоидтық хромосомдар жиынтығы дегеніміз не? (екі реттік, соматикалық жасушалардың сипаттамасы) (жалғыз, ұрық жасушаларының сипаттамасы).

Әңгімелесу барысында білімге түзету және дұрыс жауап беру үшін түзету жұмыстары жүргізілуде. Миға шабуылдау сұрақтарының көмегімен сабақтың тақырыптары мен міндеттері анықдалды. Оқушылар жазу кітапшасында тақырыпты және сабақтың мақсаттарын жазады. Терминологиямен жұмыс.

Жұппен жұмыс

Жұпқа «жасуша циклі» анықтамасы беріледі.

Интерфаза кезеңдерінің сипаттау үшін түсінктемесі бар схема беріледі. Осы түсініктемелердің көмегімен әр жұп осы кезеңде болатын әр процестерді сипаттайды. Тапсырманы орындауға 7 минут, қорғауға 3 минут. Соңында барлығы өздерінің жұмыстарын біріктіреді.

Мәтін №1,2,3,4

Жұппен жұмыс критерилері

1.Әрбір интерфазиялық кезеңге ат беріңіз:

2. Аралық кезеңнің әр кезеңінде орын алатын процестерді сипаттаңыз:

3. Интерфазалық кезеңдердің уақытын дұрыс бөліңіз. Жұптар басқа жұптармен бағаланады. Дұрыс орындаған жұпқа балл беріледі (балл сабақ аяқатлған соң тақта жанында тұратын оқушы денгейін көрсететін А3 форматындағы қағазға енгізіледі)

Мұғалім әрбір оқушының реакциясын мұқият бақылап отырады және түзетеді, оған кері байланыс бере алады

1.дұрыс жауапты табуға көмектесу, дұрыс емес логикалық ойда отқандарға

2. Жауаптарды түсіндіріңіз

3. Оларды жақсарту үшін белгілі бір түсініктемелермен қамтамасыз ету.

Қосымша ақпаратпен, видеороликтермен тексеру

Сабақты қортындылау сұрақтары:

  • Біз білетін клеткалардың екі санатын еске түсіріңіз. Хромосомалардың қандай жиынтығы олардың ядроларында болады? (сомалық – 2 n, жынысты - 1n)
  • Қандай хромосомалар жұп деп аталады? Олар қай жерде болады?

(Хромосомалардың саны әр дайым өсімдік пен жануарлар түрлерінде бірдей болады. Жасуша ядросында болатын хромасомалар әрдайым жұп түрде болады). Мұнда жұптасқан хромосомалар болады.

Бұл табиғат түрлерінің тұрақтылығын сақтайды. Біз сіздермен интерфаза және сомалық жасуша цикілін қарастырдық.

Рефлексия: Кестеге интерфаза кезеңінің сатыларын жазыңыз.

Митоз фазалары

Фазаның басталуы

Фазаның аяқталуы

Қандай жаңа түсінік қалыптасты?

Интерфаза

1

2

3

Кесте үш сабақтың мақсаттарын қамтиды.

Үйге тапсырма: Егер интерфаза кезеңінде ауытқулар болса қандай өзгерістер болуы мүмкін

Презентация

https://www.twig-bilim.kz/kz/film/cell-division-mitosis

Таратпа материалдар

Мәтін, схема, кесте, ақпарат

«жасуша цикл»

Сабақ қезеңдері

Сабақта орындалуы тиіс іс - әрекеттер

Оқыту ресурстары

  • (G) топпен жұмыс істей отырып, интерфазаның маңызын түсіну мақсаты .
  • (f) Оқушылар Талқылау /сұрақтар – оқушылар қол жеткізген нәтижелерді тексеру.

Неліктен митоз жасушалық цикл тәрізді біркелкі емес?

Интерфазада не болады? және т.б.

  • (W) Жасушалық циклдың үлгісін жасау. Интерфазаның басында жасушада х хромосома және у ДНҚ құраушысы бар екендігін анықтау. Оқушылардан бастапқы және соңғы кезеңдерде қанша хромосома және ДНҚ санын қоса отырып цикл бойынша жүруін сұрау
  • Оқушылардың барлығынан сұраңыз. Жасушаның бөлінуі әр ағзада бірдей жүрмейді. Себебі әрбір ағза әралуан қызмет етуіне қарай жүреді деген тұжырымды оймен сабақты қорытындылаймыз.

Қосымша ақпарат

Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Денсаулық және қауіпсіздік ережелері

АКТ

Құндылықтармен байланыс

(тәрбиелік элемент)

Барлық оқушылар: Митоз кезеңін ажырата алады.

Оқушылардың көбі: Заңдылықтарды пайдалана отырып есептер шығара алады.

Кейбір оқушылар: Неліктен жасуша бөлінеді?Жасушаның көп бөлінуі неге апарып соғуы мүмкін? Деген сауалдарға жауап бере алады.

(1) Интефазаның маңызын түсіну мақсатына берілген сұрақтар арқылы.

(2) нәтижелерді бағалау

Жасушаның бөліну себебін ауызша түсіндіру арқылы бағаланады.

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Қысқаша бағалау

Қандай екі мезет ең табысты (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)?

1:

2:

Қандай екі мезет Сабақты жақсартты (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)?

1:

2:

Мен сабақтан топ пен жекелеген адамдар туралы не білдім, келесі сабақта не айтамын?

W = бүкіл сыныпты оқыту

G = топтық жұмыс

I = жеке жұмыс

E = оқу эксперименті

D = мұғалімнің көрсетуі

f = қалыптасатын бағаны қолдау

 = қауіпсіздік техникасы бойынша кеңестер



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Информация
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.