Өсімдіктердің қозғалысы. Қозғалыстың өсімдіктер тіршілігіндегі маңызы. Биология, 7 сынып, сабақ жоспары.
7.1.6 Күні: Сынып: 7 |
|
| ||||||||||
Сабақ тақырыбы: | Өсімдіктердің қозғалысы. Қозғалыстың өсімдіктер тіршілігіндегі маңызы. | |||||||||||
Оқу мақсаты |
| |||||||||||
Сабақ мақсаты | Оқушылар:
| |||||||||||
Бағалау критерийі | Оқушылар:
| |||||||||||
Тілдік мақсат | Оқушылар орындай алады: Өсімдіктің қозғалу себептерін ауызша түсіндіре алады Оқушылар орындай алады:
| |||||||||||
Құндылықтар | Жұптық жұмыс, топ ішіндегі жұмыс уақытында оқушылардың бір бірімен және мұғаліммен диалог құру арқылы келесі бір адамның айтылған ойын сыйлауға үйретеді сонымен қатар жұмыс барысында сыни тұрғысынан ойлау қабілеті дамиды. Өсімдіктің қозғалау себептерін анықтау кезінде көрсетілім арқылы және пәнаралық байланыс (физика, химия) арқылы академиялық сауаттылық дамиды. | |||||||||||
Пәнаралық байланыс | Физика (жарық, қозғалы, тартылыс), химия (өсімдік реакцияларын ауксиннің таралуы мысалы) | |||||||||||
АКТ | Ғаламтор желісімен жұмыс істеу | |||||||||||
Бастапқы білім | Тірі ағзалардың қозғалу қасиеті туралы біледі | |||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||
мерзімі | Іс-әрекет | |||||||||||
5 мин | 1 2 3 4 5 сандарын санау арқылы сабақтың басталғанын (белгісін) көрсету Сыныппен амандасу Оқушылардың дайындығына көңіл бөлу. (Ж) Бастапқы білімдерін саралау. Сыныппен қозғалыс үрдісін талқылау. Бұл үшін жан-жағына сұрақтар жабыстырылған кубты қолдануға болады: Не, қалай, не үшін, неге, кімде, неліктен? Өсімдіктер қозғала ма? – Иә қозғалады, бірақ жанаурлар сияқты бір жерден екінші жерге орын аустырмайды, тек кейбір мүшелері қозғалады Өсімдіктер неге қозғалады? – Бір заттан тітіркенгеннен немесе керісінше жақындағысы келетін болса. Өсімдіктер не үшін қозғалады? – Қажеттіліктеріне байланысты қозғалуы мүмкін. мысалы, күн сәулесіне ұмтылу... Өсімдіктер қалай қоғалады? – Өсімдіктер бұрылуы мүмкін, бірақ орын ауыстырмайды Өсімдіктер ақпарат көзі болып табыла ма? – иә, әрине. Өсімдіктердің өсуіне байланысты белгілі бір жерге күн сәулесінің мол түскенін немесе аз түскенін айта аламыз. Кейбір өсімідктер еркін қозғалады, мысалы қанадай? – Мысалы балдырлар. Мекен ортасына байланысты (сулы орта) ағынмен бірге қозғалады. (С) Кестені толтыру арқылы тақырып пен оқу мақсатын анықтап аламыз Балалар тақтаға шығып, кестені толтырады (1-2 сөйлеммен) Кері байланыс : мұғалім - оқушы | Ресурс | ||||||||||
25 мин | Топтық жұмыс (Т) Егер өсімдіктер қозғалатын болса, қандай факторлардың әсерінен қозғалады? Бұл сұрақтарға жауап беру үшін зерттеу жұмысын жүргізейік. Тапсырма – 1 http://bilimland.kz/kk/content/lesson/12631-osimdikting_qozhalysy_tropizmder - тропизмдер веб сайтымен зерттеу жұмысы Тапсырма – 2 https://www.youtube.com/watch?v=gindEc0OnJk – хемотаксис https://www.youtube.com/watch?v=aCgbQpo2nEY – фототаксис Бұл жасаған әрекеттен оқушылар өсімдіктердің өскіндері мен тамырларының жарыққа, ылғалға қалай жауап беретіндігін сипаттай алады.
| Жұмыс парағы | ||||||||||
5 мин 10 мин | ҚБ Үй тапсырмасы Рефлексия | |||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||
Барлық оқушылар: «қозғалыс» ұғымын біледі өсімдіктер қозғалатынын түсінеді Көпшілік оқушылар: видеоақпаратпен жұмыс істей алады қозғалыс үдерісіне ауызша түсінік бере алады Кейбір оқушылар: берілген ақпаратты анализдеп, қорытынды шығара алады өсімдіктердің тіршілігіндегі қозғалыстың маңызын түсіндіреді | Бағалау жоспарланған бағалау критерийлері және қалыптастыру бағалау жұмысы арқылы жүргізіледі. Жұптық немесе топтық жұмыс жасаған кезде өзара бағалауды қосымша қарастыруға болады.Сабақ соңында өз-өзін бағалауы тиімді болады. | Интеракиивті тақтаны қажет уақытында қосып отыру. Дереккөздермен жұмысты дағдалану | |||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың бағалау/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
С = бүкіл сынып Э = оқушы эксперименті М = мұғалімнің түсіндіруі
Т = топтық жұмыс К = көрсетілім Б = бағалау
Жж = жұптық жұмыс Ж = жеке жұмыс ® = қауіпсіздік техникасы бойынша кеңестер
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру