Бірінші ретті айнымалылары ажыратылатын дифференциалдық теңдеулер. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

11.4 бөлім: Дифференциалдық теңдеулер

Мектеп: ФМБ НЗМ Нұрсұлтан қаласы

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Бірінші ретті айнымалылары ажыратылатын дифференциалдық теңдеулер

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.4.1.24

Айнымалылары ажыратылатын

дифференциалдық теңдеулерді шешу

Сабақ мақсаты мен міндеттері

- айнымалылары ажыратылатын дифференциалдық теңдеулерді түсінеді;

- айнымалылары ажыратылатын дифференциалдық теңдеулерді шеше біледі;

- дифференциалдық теңдеулердің жалпы және дербес шешімдерін табады.

 Бағалау

 критерийлері

  • айнымалылары ажыратылатын дифференциалдық теңдеулерді шеше біледі;
  • дифференциалдық теңдеудің жалпы және дербес шешімдерін табады.

 Тілдік

 мақсаттар

Оқушылар

- дифференциалдық теңдеудің шешу жолына түсініктеме беру;

- дифференциалдық теңдеудің дербес шешімін табу ретін сипаттайды.

Пәнге қатысты лексика мен терминология

дифференциалдық теңдеулер сипаттамалық теңдеу.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

- дифференциалдық теңдеудің шешімі … функция болады себебі…;

- … дифференциалдық теңдеуді айнымалылары ажыратылатын теңдеуге келтіреміз.

Құндылықтарды

дарыту

Командамен жұмыс істеу және командалық жұмысты жоспарлау қажеттілігі достық қарым-қатынастарды қамтамасыз етеді және бірлескен оқу ортасында жұмыс істеу үшін коммуникативтік қасиеттерді дамытады: бірлескен жұмыста басқа оқушылармен әлеуметтік, мәдени, этикалық және интерактивті дағдыларды дамытады.

Пәнаралық байланыстар

Математикалық анализ

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта

Бастапқы білім

Туынды, интеграл және комплекс сан түсініктерін, функцияның диффференциалдау мен интегралдау әдістерін білу, әртүрлі интегралдау әдістерін қолданып интегралды есептеу, алгебралық теңдеулерді және теңдеулер жүйелерін шешу.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин

5 мин

Сабақтың

ортасы

20 мин

7 мин

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Бүгінгі сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты және бағалау критерийімен оқушыларды таныстыру.

ІІ. Үй тапсырмасын өзара тексеру:

Оқушылар үй тапсырмасын бір-бірімен тексереді, мұғалім қадағалайды, жауаптарын тыңдайды.

  • Теңдеуді шешіңіз: а). Жауабы:
  • б)Жауабы:

Қайталау сұрақтары

  • Дифференциалдық теңдеу деп қандай теңдеулерді айтады?
  • Дифференциалдық теңдеудің шешімі дегеніміз не?
  • Дифференциалдық теңдеудің жалпы шешімін қалай табамыз?
  • Дифференциалдық теңдеудің дербес шешімі жайлы не айтасыз?
  • Қандай дифференциалдық теңдеулерді айнымалылары ажыратылатын теңдеулер дейді?

Келесі теңдеулердің ішінен айнымалылары ажыратылатын дифференциалдық теңдеуді анықтаңыз. Түсіндіріңіз.

1) ; 3) ; 6)

2) ;

Жауабы: Айнымалылары бөліктенетін дифференциалдық теңдеу.

Жауабы: 1, 4, 6.

ІІІ. Жеке жұмыс.

Оқушылар өздігімен тапсырма орындайды. Оқушылар сұрақ туындағанда көмек сұрауға болады. Мұғалім бақылау арқылы бағалау жүргізеді.

1

2

3

4

5

Дескриптор

+ / -

1

Айнымалыларын ажыратады

2

Интегралдарды дұрыс есептейді

3

Жалпы шешімін дұрыс табады

ІҮ. Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы.

  • Теңдеудің шешімін табыңыз:
  • Дифференциалдық теңдеудің   болғандағы дербес шешімін табыңыз:

Дескриптор

+ / -

1

Айнымалыларын ажыратады

2

Интегралдарды дұрыс есептейді

3

Жалпы шешімін дұрыс табады

4

Дербес шешімін табады

1-қосымша

3,4-слайдтар

5-слайд

6-слайд

1-қосымша

2-қосымша

Сабақтың соңы

2 мин

2 мин

2-мин

Ү. Рефлексия

Бағалау критерийіне қайта оралу. Оқушы «мен жеттім/жетпедім, себебі.... сондықтан маған ......қажет» деген сөйлемді аяқтау қажет

Мұғалім оқушыларға кері байланыс береді.

ҮІ.Үйге тапсырма:

Дифференциалдық теңдеуді шешіңіз.

3-қосымша

7-cлайд

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қабілеті жоғары оқушыларға теориялық мәлімет соңындағы есептерді ұсынуға болады.

Ал қолдауды қажет ететін оқушымен сол теориялық мәліметтегі әрбір мысалды толық ашып талқылау жүргізіледі.

Әр іс-әрекет кезеңінде жақсы нәтижелерді айтып отыру

Нұсқаулықпен жүргізіледі.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?

Топқа бөлу тапсырмалары (қосымша 1)

1) ; 2) 3) ; 4); 5); 6) ; 7); 8), 9) ; 10) ; 11) ; 12) ; 13) ; 14) ; 15)

І топ «Айнымалысы ажыратылатын дифференциалдық теңдеу»

Жауабы: 1, 6, 8, 10, 13.

ІІ топ«Біртекті дифференциалдық теңдеу»

В. Біртекті дифференциалдық теңдеу.

Жауабы: 2, 4, 7, 11, 14.

ІІІ топ «Сызықты дифференциалдық теңдеу»

С. Сызықтық дифференциалдық теңдеу.

Жауабы:3, 5, 9, 12, 15.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Информация
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.