Айнымалылары ажыратылатын бірінші ретті дифференциалдық теңдеулер. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

11.4А Дифференциалдық теңдеулер(18сағ)

Мектеп: ФМБ НЗМ Орал қаласы

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Сисенбаева Ш.Ж.

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

 Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Айнымалылары ажыратылатын бірінші ретті дифференциалдық теңдеулер

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.4.1.24 айнымалылары ажыратылатын дифференциалдық теңдеулерді шешу;

 Сабақ мақсаттары

Айнымалылары ажыратылатын дифференциалдық теңдеу ұғымын, оның жалпы және нақты шешімдері туралы түсінік енгізу; айнымалылары ажыратылатын дифференциалдық теңдеулерді шеше білу қабілетін қалыптастыру.

 Бағалау критерийлері

  • айнымалысы ажыратылатын бірінші ретті дифференциялдық теңдеуді дұрыс шеше біледі;
  • айнымалысы ажыратылатын бірінші ретті дифференциалдық теңдеудің жалпы және нақты шешімін таба біледі;

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • есеп шарты бойынша дифференциалдық теңдеуді құруды сипаттайды;
  • дифференциалдық теңдеудің шешіміне түсініктеме береді;

Пәнге тән лексика мен терминология:

  • дифференциалдық теңдеу;
  • бірінші ретті дифференциалдық теңдеу;
  • дифференциалдық теңдеудің жалпы шешімі;
  • дифференциалдық теңдеудің дербес шешімі;
  • Коши есебі;
  • Интегралдық қисықтар;
  • қисықтар үйірі;
  • айнымалылары ажыратылатын;

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

  • ... арқылы берілген теңдеудің айнымалыларын ажыратамыз;
  • ... болғандықтан, у = … + С функциясы ... дифференциалдық теңдеуінің жалпы шешімі болады;
  • теңдіктің екі жағын да интегралдап ... аламыз.

 Құндылықтарды дарыту

Жұптық жұмыста - өзара сыйластық, бір-бірін құрметтеу, ашық өз ойларын жеткізу, адамгершілік, бағалауда - шыншылдық, жарқындылық.

 Пәнаралық байланыстар

Физика

 АКТ қолдану дағдылары

Сабақтың әр кезеңінде жаңа материалды меңгеруді, қорытындылауды тиімді жүзеге асыру үшін презентациямен жұмыс және тапсырмаларды Activ Board –та орындау арқылы интерактив тақтамен жұмыстану дағдыларын дамыту.

 Бастапқы білім

 

  • дифференциалдық теңдеудің негізгі түсініктершн білу;
  • дифференциалдық теңдеудің нақты және жалпы шешімдерінің анықтамаларын білуі;

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин

Ұйымдастыру

Мұғалімнің іс-әрекеті: оқушылармен амандасу, сабаққа дайындығын қадағалау.

Оушының іс-әрекеті: мұғаліммен амандасу, өзінің сабаққа дайындығын бағалайды.

Сабақтың ортасы

36 мин

Білімді өзектендіру

Мұғалімнің іс-әрекеті: ауызша сауалнама жүргізеді, оқушылардың тәжірибесін жаңартады, жаңа материалды қабылдауға дайындайды.

Оқушының іс-әрекеті: сұрақтарға жауап береді, тәжірибелік-тәрбиелік әрекетті орындайды, қиындықты анықтайды, сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды.

Бағалау: оқушының ауызша жауаптарын мұғалімнің бағалауы, өздік жұмыстарға дайын жауаптармен жұпта өзара бағалау.

 Сұрақтар:

  • 1) Дифференциалдық теңдеу туралы түсінік.

2) Дифференциалдық теңдеудің жалпы шешімі.

3) Дифференциалдық теңдеудің нақты шешімі.

4) Дифференциалдық теңдеулер ұғымына әкелетін есептер.

5) Коши есебі.

Өздік жұмыс (нұсқа бойынша)

Сабақтың мақсатын анықтау

Жаңа тақырыпты оқу

Мұғалімнің іс-әрекеті: оқушылардың жаңа жағдайда қолдануға және білім алуға жағдай жасайды.

Оқушының іс-әрекеті: жаңа білімді, өзгерген жағдайда жұмыс істеу тәсілдерін қолданады.

Бағалау: мұғалімнің ауызша бағалауы.

Жаңа тақырыпты бекіту

Мұғалімнің іс-әрекеті: мұғалім жұптағы жұмысты бағыттап отырадыі, оқушыларға әрекеттер алгоритмін береді:

1. Жеке жумыс: дәптер шетіне белгілер салу («?», «+», «!» т.б.).

2. Жұптық жұмыс: тапсырмаларды талқылап, «сұрақ белгілерін» алып тастауға тырысу.

Оқушының іс-әрекеті: алдымен жеке, кейін - мұғалім көрсеткен алгоритм бойынша жұпта жұмыс істейді, қажет болған жағдайда мұғалімнің көмегін алады.

Бағалау: дайын жауаптар арқылы өзара тексеру

Үй тапсырмасы

- Анықтамаларды конспект бойынша жаттау;

- Айнымалылары ажыратылатын дифференциалдық теңдеулерді шешу №20,21.

Мұғалімнің іс-әрекеті: жоғарыда аталған алгоритмге сәйкес үй тапсырмасы бойынша нұсқау береді, оқушылардың оның мазмұны мен орындау тәсілдерін түсінуін тексереді.

Оқушының іс-әрекеті: біріншіден, ол тапсырмаларды өз бетінше, содан кейін - мұғалімнің жоғарыда келтірілген алгоритміне сәйкес жұптасып қарап шығады, қажет болған жағдайда мұғалімге үй тапсырмасы туралы сұрақтар қояды.

Қосымша 1.

Презентация

Қосымша 2.

"Бірігіп оқимыз" әдісі

Сборник задач по матем-ке: Учеб. пособие для технику-мов/ П.Т.Апанасов, М.И.Орлов

Сабақтың соңы

2 мин

Сабақты қорытындылап, рефлексия жүргізу. Өзін-өзі бағалау анализі

-Бүгінгі сабақта сен үшін жаңалық болған материалдар болды ма? (қандай?)

-Сабақтың мақсаты қандай болды? Мақсат қол жетімді болды ма?

Мұғалімнің іс-әрекеті: сабақта оқушыларға рефлексиялау және өзін-өзі бағалау туралы жұмысты ұйымдастырады

Оқушының іс-әрекеті: мақсатқа жету үшін жеке белсенділігі мен жұп жұмысына талдау жасайды

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сұраққа жауап беруде қабілетті оқушылардын жауаптарын негіздеу талап етіледі;

Қойылған сұрақтың қиындығына және жауаптың толықтығын қадағалап тексеріп отырамын;

–Өзара критерий бойынша бағалайды.

-Ынталандыру, қолдау көрсету

Сабақ үстіндегі оқушылардың көңіл-күйін қадағалап отыру

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Қосымша 1. Өздік жұмыс (нұсқа бойынша)

1 нұсқа 2 нұсқа

Берілген дифференциалдық теңдеулер үшін көрсетілген функциялар С-ның кез-келген мәні үшін шешім болатындығын дәлелдеңіз және берілген бастапқы шарттарға сәйкес келетін дербес шешімдерді табыңыз:

, ,

Қосымша 2. Айнымалылары ажыратылатын дифференциалдық теңдеулерді шешу

Жауаптары:



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Информация
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.